Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Petříček pro Blesk: Putinovy zločiny nesmí zapadnout. A co zmůže Česko?

Video se připravuje ...
Autor: Markéta Volfová - 
23. března 2023
05:00

Jaký význam má zatykač vydaný Mezinárodním trestním soudem na ruského prezidenta Vladimira Putina? Exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ho zatím vnímá především v symbolické rovině. U té ale zůstat nemusí. Věří, že Putin stane před mezinárodním tribunálem? A kdy? Nejen na to odpovídal bývalý šéf diplomacie v Epicentru Blesku.

„Je to významný symbolický krok, který především říká zločiny proti lidskosti, válečné zločiny prostě nemohou být nepotrestány. Stále platí mezinárodní pravidlo odpovědnosti za zločiny, i když se jedná o představitele významného státu, jako je Rusko,“ říká Petříček k zatykači. 

V otázce vymahatelnosti a vydaní Putina před tribunál je ale skeptický: „Možnost vydání připadá v úvahu, pokud by došlo k nějaké změně v Rusku samotném. Pokud by Rusko vydalo Vladimira Putina už třeba z toho důvodu, že konflikt skončil, vláda v Rusku chce záležitosti urovnat a chce najít cestu k narovnání vztahů se západoevropskými partnery, s demokratickými partnery,“ odhaduje s tím, že na to v nejbližší budoucnosti nedojde.

„Jsem přesvědčený, že by Česko mělo stále trvat na tom, že válečné zločiny, i když vstoupíme do nějaké fáze mírových jednání, nebudou zameteny pod koberec. Že se řádně vyšetří. A trvat na tom, že minimálně naši nejbližší partneři budou zastávat tato stanoviska také. Diplomatická role České republiky je v tom o tohle usilovat. A to také správně dělá.“

MartinMarty ( 23. března 2023 08:59 )

Hmmmm... krásně napsané

milan59 ( 23. března 2023 08:28 )

Spíš zbytečný POLITIK.

zapravdu ( 23. března 2023 08:22 )

zapravdu ( 23. března 2023 08:22 )

zapravdu ( 23. března 2023 08:22 )

Petříček je jen zamindrákovaný podržtaška a zbytečný člověk

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa