Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

Zemřel ruský konstruktér raket Kamnev (†85): Jeho Kalibry denně zabíjí na Ukrajině

Autor: rix - 
11. ledna 2023
10:34

Ve věku pětaosmdesáti let zemřel ředitel zbrojní společnosti Almaz-Antey Corporation Pavel Kamnev. Známý inženýr stál za více než dvaceti armádními vynálezy. Jeho rakety Kalibr jsou využívány v konfliktu na Ukrajině. Příčina úmrtí ruského vědce a Putinova přítele není známa. 

„Kamnev se aktivně podílel a vývoji mnoha raketových systémů,“ potvrdil podle deníku Daily Mail mluvčí společnost Almaz-Antey Corporation. I přes své stáří byl až do své smrti ředitelem tohoto zbrojního gigantu. Od ruského prezidenta Vladimira Putina dostal v roce 2016 ocenění „Hrdina práce“. 

„Naše země může žít v míru a bezpečí,“ děkoval Putin Kamnevovi při předávání vyznamenání. Rakety tohoto inženýra pak byly paradoxně nasazeny k ničení civilních cílů na Ukrajině. Střely Kalibr jsou na Ukrajině dodnes hojně používanou municí. 

K úmrtí Kamneva došlo jen nedlouho poté, co v Rusku zemřel Vladimir Nesterov. Šlo o dalšího z řady úspěšných ruských raketových inženýrů. Oligarcha stál v čele projektu ruských kosmických raket Angara. 

O úmrtí Nesterova ve středu informovala ruská státní tisková agentura Tass s odvoláním na informace potvrzené tiskovou službou Chruničevova výzkumného centra. Tomu ruský oligarcha kdysi velel. Byl jedním z šéfů ruského kosmického programu a stál v čele vývoje ruských raket Angara. Vladimir Putin doufal, že díky Nesterovi a jeho vizím Rusové uskuteční vlastní pilotovanou misi na měsíc.

Před několika týdny zemřel také Alexander Buzakov, šéf legendárních ruských Admiralitních loděnic, které se specializují na konstrukci ponorek a válečných lodí pro ruské ministerstvo obrany. O život přišel náhle v pětašedesáti letech. Buzakov měl být den před smrtí naprosto zdravý. 

23:23
Dnes

Západ slunce nad Kyjevem, kde se rozeznívá poplach před ruskými nálety.

23: 06
Dnes

Aktivistka Greta Thunberg se na twitteru vyjádřila k útoku na přehradu Kachovka. „Tato ekocida jako pokračování ruské nevyprovokované totální invaze na Ukrajinu je dalším zvěrstvem, kvůli kterému svět ztrácí slova. Naše oči jsou opět upřeny na Rusko, které se musí zodpovídat za své zločiny.

 

22:55
Dnes

Vojenská rozvědka: Rusko má dost raket na klíčové cíle, jako je Kyjev. Rusko může vyrobit dostatek raket, aby pokračovalo v útocích na klíčové cíle, jako je Kyjev, řekl mluvčí vojenské rozvědky Andrij Jusov Ukrainska Pravda v rozhovoru zveřejněném 8. června.

Zobrazit celý online

Video  Oteklý Putin se šampaňským: Začala si Ukrajina  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa