Fiala má s kolegy z Polska a Slovinska jasno: Těchto deset kroků ukončí válku
Polsko, Česká republika a Slovinsko společně připravily seznam deseti kroků, jež podle nich musí přijmout Evropská unie, pokud chce skutečně ukončit válku na Ukrajině. Ve sloupku na serveru Politico to oznámil polský premiér Mateusz Morawiecki. Podle šéfa české vlády Petra Fialy plán vychází z jednání, které šéfové vlád Polska, Česka a Slovinska vedli minulý týden s ukrajinskými vrcholnými představiteli v Kyjevě.
„Od zahájení ruského plnohodnotného útoku na Ukrajinu uběhl měsíc. Západ od té doby uvalil čtyři balíky sankcí vůči Rusku - a válka i tak pokračuje. Tato opatření zjevně nestačí. Je potřeba udělat více, a to rychle,“ píše Morawiecki, který ve sloupku připomíná svou nedávnou cestu do Kyjeva společně s premiérem ČR Petrem Fialou, slovinským ministerským předsedou Janezem Janšou a polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńskim.
Plán podle Fialy ukazuje, jakým směrem by EU měla jít při přijímání dalších sankcí proti Rusku. „Jsou to body, které používáme při jednání s našimi partnery ve snaze je přesvědčit, co by bylo účinné,“ řekl Fiala.
Západní země podle něj nesmí Rusku ustupovat, ale musí vůči němu naopak přijmout tvrdší postoj. Ukrajinské vedení pak podle premiéra potřebuje skutečnou podporu a má právo ji od EU očekávat.
Kromě co nejrychlejšího přerušení dodávek ropy, plynu a uhlí z Ruska proto Polsko, ČR a Slovinsko navrhují desetibodový plán, která podle nich podpoří Ukrajinu a přinese konec války.
Mezi navrhovanými opatřeními je odpojení všech ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT a uvalení tvrdších postihů na celé podnikatelské prostředí napojené na ruské oligarchy. Středoevropské země chtějí rovněž uvalit sankce na všechny členy strany Jednotné Rusko prezidenta Vladimira Putina, která má asi dva miliony členů.
Jako další navrhují zavedení společné azylové politiky, která by umožnila přijetí ruských vojáků, kteří „odmítají sloužit zločineckému režimu v Moskvě“. Fiala chce, aby měli perspektivu, kam jít a nebyli potrestáni putinovským Ruskem.
Všem ostatním občanům Ruska by podle nich měla EU naopak přestat vydávat víza. „Ruští občané musí chápat, že ponesou důsledky této války. A doufáme, že se k Putinovi obrátí zády,“ píše se ve sloupku. Fiala připomněl, že Česko už tento krok udělalo a ostatní země s k němu přidávají.
Jako další navrhují zavedení společné azylové politiky, která by umožnila přijetí ruských vojáků, kteří „odmítají sloužit zločineckému režimu v Moskvě“. Všem ostatním občanům Ruska by podle nich měla EU naopak přestat vydávat víza. „Ruští občané musí chápat, že ponesou důsledky této války. A doufáme, že se k Putinovi obrátí zády,“ píše se ve sloupku.
EU by podle Morawieckého měla všem ruským lodím zakázat přístup do evropských přístavů a rovněž zablokovat dopravu po silnicích mezi Evropou a Ruskem. Sedmadvacítka by měla rovněž „zcela zastavit“ ruskou propagandu v Evropě. „Svoboda projevu neznamená právo lhát,“ píše polský premiér.
Středoevropské země podle Morawieckého dále chtějí naprostý zákaz vývozu všech evropských technologií, které může Rusko využívat pro válečné účely. Požadují rovněž vyloučení Ruska ze všech mezinárodních organizací. „Nemůžeme sedět u stejného stolu jako zločinci,“ uvedl polský ministerský předseda.
Pokud by tato opatření válku neukončila, musí podle Morawieckého zajít EU ještě dál, a to vysláním mírových sil na Ukrajinu pod hlavičkou NATO nebo jiných mezinárodních organizací. „Skutečnost, že má Rusko jaderný arzenál, nesmí být výmluvou pro pasivitu. Musíme si být této hrozby vědomi, ale nesmí nás držet zpátky. Putin bude v opačném případě zacházet stále dál,“ píše premiér.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski uvedl v místní televizi, že nevznikne žádná společná armáda Evropské unie, která by čelila ruské agresi a kompenzovala případné stažení podpory ze strany USA, uvedla agentura Reuters.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Mnichovské bezpečnostní konferenci vyzval Evropu k vytvoření jednotné armády, která by čelila ruské agresi na Ukrajině a v Evropě. „Mnoho lídrů hovořilo o tom, že Evropa potřebuje vlastní armádu. Skutečně se domnívám, že nastal čas. Je třeba vytvořit ozbrojené síly Evropy,“ řekl Zelenskyj během svého projevu.

Zprávy zpravodajských služeb naznačují, že existuje „vysoké riziko“, že Rusko připravuje vojáky na možnou invazi do členských států NATO, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro NBC News zveřejněném 16. února.
Zelenskyj hovořil s NBC na okraj Mnichovské bezpečnostní konference, kde vede ukrajinskou delegaci při rozhovorech s evropskými a americkými představiteli o současném stavu války.

V Saúdské Arábii je na pracovní návštěvě ukrajinská vládní delegace. S odvoláním na ukrajinskou vicepremiérku Juliju Svyrydenkovou to dnes napsal zpravodajský server RBK-Ukrajina. Úkolem výpravy je podle ministryně hospodářství přichystat půdu pro návštěvu prezidenta Volodymyra Zelenského a podpis důležitých hospodářských smluv se zeměmi v regionu.
„V nadcházejících dnech nás čekají desítky setkání, abychom připravili návštěvu prezidenta Zelenského v Saúdské Arábii. Připravujeme zejména podpis důležitých hospodářských dohod se zeměmi regionu,“ napsala na faceboku Svyrydenková, která dále poznamenala, že Saúdská Arábie Ukrajinu podporuje humanitárně i ekonomicky, přičemž spolupracuje s ukrajinskými firmami. Delegace se zatím podle ní setkala s téměř stovkou místních podnikatelů.