Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Čečenští zabijáci nestřílí jen po Ukrajincích, ale i po Rusech. Nahánějí dezertéry

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
21. března 2022
19:00

Ukrajinský David proti ruskému Goliášovi, taková přirovnání používali bezpečnostní experti před 24. únorem, když porovnávali ukrajinskou a ruskou armádu. Ukrajina se však svému soupeři úspěšně brání už čtvrtým týdnem. Prezident Vladimir Putin ve své bleskové válce tvrdě narazil na houževnaté Ukrajince, kteří nejsou ochotni ustoupit ani o píď. Ruský lídr proto musel povolat posily z Čečenska, obávané „kadyrovce“, tedy muže čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. Ani ti ale na Ukrajině neslaví úspěchy. Jejich mise však není stejná jako u Rusů, jak dokazuje hovor, jejž zachytila agentura Unian. Čečenci se nyní soustřeďují na ruské dezertéry, které mají buď zahnat zpět na bojiště, nebo rovnou zastřelit.

Jeden z Kadyrových mužů v zachyceném telefonátu mluví s manželkou, kterou ujišťuje o tom, že jejich úkol na Ukrajině není tak nebezpečný. „Máme nahánět zpátky ty všivé vojáky, co utíkají před ukrajinským dělostřelectvem, to je aktivní ve dne v noci,“ popsal Čečenec.

Na Ukrajině máme jiný úkol

„Neměj obavy, není to úplně nebezpečná práce. Jejich dělostřelectvo ale pálí pořád, stále pak informují o tom, že tady zabili někoho a tam zabili někoho,“ dodal kadyrovec s tím, že oni mají na Ukrajině jiný úkol, ne bojovat s Ukrajinci. Nebo to alespoň vyplývá z hovoru. Agentura Unian doplnila, že některé ruské dezertéry měli skutečně Čečenci zlikvidovat.

Kadyrov vládne v autonomní republice právě s požehnáním Putina. Už minulý týden hrozil, že na Ukrajinu míří tisícovka čečenských dobrovolníků, kteří se tam chtějí zapojit do bojů. Ten v minulých dnech rovněž poslal na sociální síť Telegram video, podle nějž se nachází nedaleko Kyjeva. Jeho blízký společník Adam Delimchanov údajně vede čečenské bojovníky u obléhaného ukrajinského přístavu Mariupol. Podle agentury AFP nelze tato vyjádření nezávisle ověřit a ukrajinští činitelé Kadyrovu přítomnost v zemi zpochybňují.

17:07
Dnes

Pro prosazování zájmů České republiky v Rusku je důležité mít diplomatickou přítomnost v Moskvě i na úrovni velvyslance. Na dotaz ČTK to dnes před odletem na návštěvu Rumunska řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Prezident Petr Pavel přitom v dnes vydaném rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že si v tuto chvíli nedokáže obnovení postu velvyslance představit. Velvyslancem v Rusku je oficiálně Vítězslav Pivoňka, který ale už několik měsíců pobývá v Česku. Diplomat Jiří Čistecký v Moskvě působí jako zástupce velvyslance.

16:56
Dnes

Ruská státní média tvrdí, že ukrajinské síly byly vyhnány z vesnice Orechovo-Vasilevka severně od Bachmutu.

„Na severním křídle ve směru na Arťomovsk ruští vojáci vytlačili příslušníky ukrajinských ozbrojených sil z obce Orechovo-Vasilevka. Svým útokem naši hoši nacisty zaskočili. Byli nakonec nuceni utéct,“ napsal na Telegramu podle agentury TASS Vladimir Rogov, představitel proruského seperatistického hnutí v oblasti.

16:37
Dnes

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude v úterý se šéfkou rumunské diplomacie Luminitsou Odobescovou jednat o postojích k ruské agresi proti Ukrajině či snaze Rumunska napomoci vývozu ukrajinského obilí. Řekl to dnes novinářům před odletem do Bukurešti. Země podle něj ve východní Evropě patří mezi české nejdůležitější partnery, ať se jedná o vzájemný obchod nebo o působení českých firem v Rumunsku.

S Odobescovou podepíše memorandum o porozumění o politických konzultacích mezi ministerstvy zahraničí. „Bude to potvrzení velmi intenzivní spolupráce, kterou v tuto chvíli s Rumunskem máme,“ řekl Lipavský.

Zobrazit celý online

Kadyrov na novém videu tvrdí, že jeden z jeho blízkých se nachází „v čele asi tisícovky dobrovolníků z Čečenské republiky,“ kteří jsou „na cestě, aby se zapojili do speciální denacifikační a demilitarizační operace na Ukrajině“. Použil přitom termíny, které pro válku na Ukrajině a její odůvodnění používá Moskva.

Čečenci u Mariupolu

Velitel sil doněckých separatistů, kteří obléhají Mariupol, Alexandr Chodakovskij, přiznal, že útok na toto důležité ukrajinské přístavní město nejde podle představ ruských agresorů. Chodakovskij mimo jiné prozradil, že v pondělí 14. března skutečně přijela jako posila jednotka z Čečenska, kterou ale obránci zdecimovali. Sebevědomí Čečenci totiž ihned vyrazili v koloně do města jen s lehkou obrněnou technikou a bez palebné podpory. O mrtvých se Chodakovskij nezmínil, ale zraněných podle něj bylo na tři sta.

Vůdce autonomní republiky na severním Kavkaze a Putinův spojenec Kadyrov vládne v Čečensku železnou rukou a čelí kritice nevládních organizací kvůli hrubému porušování lidských práv. V začátcích ruské ofenzivy na Ukrajině na sociálních sítích kolovala videa natočená na jednom z náměstí v čečenské metropoli Groznyj, na němž stály řady vojáků prohlašujících, že jsou připraveni jít kdykoli bojovat na Ukrajinu.

Video  Útok na Kyjev! Chystá se puč na Putina? A Babiš jde k soudu.  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud