Neděle 22. května 2022
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Polojasno 22°C

„Hrozí válka, musíme mít dostatek zbraní!“ Brojí i Putinův věrný spojenec Lukašenko

Autor: ČTK - 
28. ledna 2022
17:01

Běloruský lídr Alexandr Lukašenko ve svém dnešním projevu k národu vyzdvihl důležitost společných armádních cvičení, která Bělorusko v únoru uspořádá s Ruskem na jihu země. Bělorusko tyto manévry podle Lukašenka potřebuje, aby v případě potřeby mohlo chránit své jižní pohraniční oblasti sousedící s Ukrajinou. Lukašenkovy výroky přicházejí v situaci, kdy kvůli zvyšujícímu se napětí v ukrajinsko-ruských vztazích Západ bedlivě sleduje pohyby ruské armády, která v poslední době soustředila své síly u ukrajinských hranic i v Bělorusku.

„Budeme muset krýt náš jižní bok,“ předestřel Lukašenko jeden z důvodů, proč jsou společná armádní cvičení s Ruskem pro Minsk klíčová.

Lukašenko zdůraznil, že Bělorusko si nepřeje „válku“. Potenciální konflikt by však podle něj mohl vypuknout, pokud by bylo napadeno Bělorusko nebo spojenecké Rusko. Bělorusko se podle Lukašenka v každém případě musí zaměřit na posilování své armády, například v oblasti výroby střel, zajištění bezpilotních letounů i výcviku.

„Základních zbraní (...) musíme mít vždy dostatek. Jeden a půl milionu nebo dva miliony našich lidí je musí umět používat,“ zdůraznil Lukašenko.

Tvrdou rétoriku běloruský autoritářský lídr použil na adresu západních sousedů země, Litvy a Polska. Litevcům pohrozil, že pokud „zahájí společně s dalšími baltskými státy válku, bude to znamenat konec pro jejich státnost i rozvoj“.

V Polsku podle něj nyní dochází k militarizaci státu a Varšava se dopouští eskalace u hranic s Běloruskem. Vztahy Běloruska s Litvou a Polskem byly v posledních měsících napjaté kvůli migrační krizi na hranicích, z jejíhož rozpoutání Evropská unie viní právě Lukašenka.

Výhodnost spolupráce v oblasti bezpečnosti s Ruskem se podle Lukašenka ukázala na nedávných nepokojích v Kazachstánu, kam byly na podporu kazachstánských úřadů vyslány síly Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) v čele s ruskými vojáky. Cvičení s názvem Spojenecké odhodlání se bude konat také v blízkosti západní hranice Běloruska s Polskem a Litvou – členskými státy NATO.

Ve svém projevu se Lukašenko věnoval i západním sankcím, kterým čelí Bělorusko po předloňských prezidentských volbách kvůli porušování lidských práv. Cílem Minsku je podle něj udělat vše pro to, aby „obyčejní lidé“ nepocítili negativní dopady vnějšího tlaku.

V případě vyostření situace se Bělorusko může přeorientovat na asijský a africký trh, prohlásil Lukašenko a pohrozil, že Bělorusové, kteří sami k přijetí sankcí vyzývají, ponesou následky. Běloruský lídr si také pogratuloval, že Bělorusko zvládlo pandemii covidu-19 „bez hysterie“ a „mimořádných kroků“.

Video  Konflikt na Ukrajině eskaluje. Bezpečnostní expert o možných scénářích  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

fido2 ( 4. května 2022 11:16 )

fido2 ( 4. května 2022 11:16 )

Též myslím. Ale to usa nikdy nedovolí...nikdy. Raději si utrhnou poslední hamburger od úst, aby mohli poslat zbraně proti rusku.

fido2 ( 4. května 2022 11:14 )

Když tam budou posílat další zbraně a sankce, tak může, to je pravda.

fido2 ( 4. května 2022 11:12 )

Není vyloučeno, že za nějaký čas budou amíci prchat do ruska kvůli potratům. Amerika se stane zemí nesvobody. Evropa by také nemusela eskalovat napětí, zkrachuje a všechny výhody zblajzne možná čína ...

abcdefghijkl ( 25. března 2022 15:52 )

Jak by jsi hlupáčku nazval teď Rusko, když napadli Ukrajinu?
Nic, že? Jsi zalezlý v brlohu a počítáš, že tě někdo jiný (NATO) ochrání!
H@jzli jsou tu pořád a vždycky budou, ale vzhledem k tomu, že začalo monitorování sítí, tak věřím, že jste v hledáčku.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa