Čtvrtek 19. května 2022
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Polojasno 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Ruští výsadkáři u polských hranic! Do Brestu dorazila obojživelná vozidla i obrněnci

Autor: ČTK - 
26. ledna 2022
19:33

Vláda Spojených států se domnívá, že Rusko by mohlo „použít vojenskou sílu“ proti Ukrajině během následujících tří týdnů. Náměstkyně šéfa americké diplomacie Wendy Shermanová ve středu uvedla, že blíže nespecifikovaný ruský útok očekává asi do poloviny února. Dodala však, že neví, zda Moskva v tomto směru učinila „definitivní rozhodnutí“. Rusové mezitím přesunuli své jednotky podle televize TVN 24 i k hranicím Polska - do běloruského Brestu.

Slova americké náměstkyně Shermanové navazují na prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena, který minulý týden uvedl, že očekává nějaké kroky Ruska proti Ukrajině. 

Ruská armáda v posledních týdnech provádí vojenská cvičení nedaleko ukrajinských hranic, přičemž západní činitelé manévry hodnotí jako nestandardní. Moskva odmítá, že by připravovala jakýkoli útok.

Podle Shermanové ale „vše nasvědčuje“ tomu, že Moskva „v jistém momentě použije vojenskou sílu“. „Možná mezi dneškem a polovinou února,“ citovala náměstkyni agentura AFP. Podle zástupkyně amerického ministra zahraničí Rusko eskaluje „hrozbu vůči Ukrajině“, která přitom nepředstavuje žádnou hrozbu pro Rusko.

„Z hlediska obrany neexistuje žádný důvod, proč by Rusko mělo v tak krátkém čase nahromadit u ukrajinské hranice tolik jednotek,“ řekla Shermanová.

Ruští výsadkáři u polských hranic

Obavy však budí i další přesuny v rámci ruské armády. V běloruském městě Brest, které leží těsně u polských hranic a zhruba 50 kilometrů od Ukrajiny, byl umístěn prapor ruských výsadkářů. Informovala o tom ve středu polská agentura PAP a stanice TVN 24 s odvoláním na investigativní organizaci Conflict Intelligence Team (CIT), která se věnuje monitorování aktivit ruské armády.

V Brestu se nacházejí bojová obojživelná vozidla, obrněné transportéry i nákladní automobily, píše na svém webu TVN 24. Vlak s vojáky a technikou podle televizní stanice přijel z ruské Ivanovské oblasti, kde sídlí 217. výsadkový pluk ruské armády.

Inspekce sil rychlé reakce

Příjezd vlaku podle investigativců potvrzují fotografie zveřejněné běloruským ministerstvem obrany. To uvedlo, že ruští vojáci se zúčastní inspekce sil rychlé reakce svazového státu Běloruska a Ruska. Společné manévry běloruských a ruských jednotek mají trvat do 20. února.

Podle vyšetřování, na kterém od ledna spolupracují CIT a Rádio Svoboda, začalo Rusko přesouvat jednotky z východního vojenského okruhu na západ země. Experti upozornili na přesun až poloviny vojenského potenciálu umístěného na ruském dálném východě, píše PAP. Část přemístěných jednotek prý zamířila do Běloruska, pozice ostatních nejsou známy.

USA varovaly Běloursko před pomocí Rusku

Děje se tak v době vysokého napětí mezi Moskvou a Západem kvůli soustředění ruských vojsk u hranic s Ukrajinou. Kyjev a Západ se obávají, že se Moskva chystá napadnout svého západního souseda, Rusko takový scénář popírá. Zároveň vznáší vůči Západu bezpečnostní požadavky, například závazek od NATO, že nepřijme coby člena Ukrajinu. Aliance to odmítla.

Území Běloruska je třeba brát v úvahu jako potenciální místo, odkud by Rusko mohlo zahájit agresi proti Ukrajině,“ uvedla ukrajinská armáda podle agentury PAP.

Spojené státy v úterý varovaly běloruský autoritářský režim před pomocí jeho ruskému spojenci v případě invaze do sousední Ukrajiny. „Bělorusku jsme dali jasně najevo, že pokud dovolí, aby bylo jeho území použito k útoku na Ukrajinu, bude čelit rychlé a rozhodné reakci ze strany Spojených států a našich spojenců a partnerů,“ řekl novinářům mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price.

Poznamenal také, že pokud by Rusko podniklo invazi na Ukrajinu přes Bělorusko nebo permanentně rozmístilo své vojáky v Bělorusku, NATO by dost možná muselo „přehodnotit vlastní rozmístění sil v zemích, které sousedí s Běloruskem“.

Šest amerických stíhaček F-15 ve středu přistálo na estonské letecké základně, kde mají být nasazeny týden a půl v rámci posilování východního křídla Severoatlantické aliance kvůli sporům s Ruskem o Ukrajinu. Oznámila to agentura Reuters. Rusko naopak do Běloruska vysílá své stíhačky Su-35 z východní části země, podle serveru Topwar.ru má jít celkem o dvanáct strojů.

NATO v pondělí uvedlo, že uvádí své síly do pohotovosti a posiluje východoevropské spojence dalšími loděmi a stíhačkami, což Rusko odsoudilo jako západní „hysterii“. Krok aliance ovšem vyvolalo soustřeďování ruských jednotek u ukrajinských hranic. Oznámení NATO se nicméně nezmínilo o rozmístění amerických stíhaček v Estonsku.

Polabské státy nemají vlastní stíhačky

Šest stíhaček bude nasazeno do konce příštího týdne,“ řekl mluvčí na letecké základně Ämari v Estonsku. F-15 posílí misi NATO zajišťující protivzdušnou obranu Pobaltí, uvedlo velitelství letectva NATO.

Estonsko, Litva a Lotyšsko, které byly dříve součástí Sovětského svazu, ale nyní jsou součástí NATO i Evropské unie, nemají vlastní stíhačky a spoléhají na alianci, že ohlídá jejich vzdušný prostor.

NATO již dříve oznámilo, že Dánsko ve čtvrtek vyšle čtyři stíhačky F-16 na nedalekou litevskou leteckou základnu v Šiauliai. Tato letadla mají podle aliančního velitelství spolupracovat s dalšími spojeneckými zeměmi v celém Pobaltí a kromě ochrany vzdušného prostoru také nacvičovat vzdušné souboje a útoky na pozemní cíle.

Napětí stoupá poté, co Rusko shromáždilo odhadem 100 000 vojáků poblíž hranic Ukrajiny ze severu, východu a jihu, dodal Reuters.

Rusko naopak vysílá ze svých východních oblastí do Běloruska stíhačky Su-35, které jsou ruským protějškem amerických strojů F-15. „Posádky víceúčelových stíhaček Su-35 Východního vojenského okruhu, zapojené do prověrky sil rychlé reakce svazového soustátí, pokračují v přeletech na běloruská letiště,“ citoval list Ukrajinska pravda z komuniké ruského ministerstva obrany. Ruské stíhačky se z běloruských základen mají zapojit do bojových hlídek v rámci společné protivzdušné obrany Ruska a Běloruska.

Prověrka sil se má uskutečnit ve dvou etapách: do 9. února se mají uskutečnit přesuny sil a poté bude do 20. února následovat společné cvičení, zaměřené na „odvrácení a odražení vnější agrese“, uvedlo ministerstvo.

Ukrajinský deník dodal, že ve středu začalo velké cvičení Černomořské flotily ruského vojenského námořnictva.

Video  Konflikt na Ukrajině eskaluje. Bezpečnostní expert o možných scénářích  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

abcdefghijkl ( 25. března 2022 15:56 )

No vidíš blbounku, uběhl měsíc a rusko napadlo Ukrajinu.
Kde má teď amík zametat, když tví ruští přátelé se stali teroristy?

abcdefghijkl ( 25. března 2022 15:54 )

Doufám, že tě odlifrují do Ruska. Bude tam teď spousta volných míst po mrtvých rusech co zůstali rozemleti na Ukrajině a za chvíli z nich porostou slunečnice.

fido2 ( 26. ledna 2022 21:07 )

Lépe by amík udělal, kdyby si zametal před vlastním prahem a necpal se na jiný kontinent...co takle připravovat se na invazi z vesmíru - aby jim bidena nesežrali vesmírní brouci

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa