Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Invaze na Ukrajinu? „Kritický moment,“ vzkázal ministr USA. Putinův muž zmínil i Česko

Aktualizováno -
21. ledna 2022
16:52
Autor: ČTK - 
21. ledna 2022
13:15

Ministři zahraničí Spojených států a Ruska, Antony Blinken a Sergej Lavrov, se dnes sešli v Ženevě, aby projednali situaci na Ukrajině. Dál totiž přetrvávají obavy z ruské invaze. Podle Blinkena situace dospěla do kritického momentu. Panuje silné napětí kolem toho, zda krizi vyvolanou akcemi ruské armády poblíž ukrajinského území lze ještě vůbec řešit diplomatickou cestou. Lavrov po jednání zmínil i Českou republiku.

„Neočekáváme průlom,“ řekl na začátku schůzky ministrů zahraničí Sergej Lavrov. „Je to kritický okamžik. Máte pravdu: Neočekáváme, že tu dnes vyřešíme naše rozpory,“ poznamenal i Blinken, podle něhož je Washington odhodlán neshody řešit mírovou cestou.

Oba diplomaté, kteří v posledních dnech absolvovali řadu jednání o Ukrajině se zahraničními kolegy, do švýcarského města dorazili s nezměněnými požadavky.

Moskva chce, aby se vojska Severoatlantické aliance stáhla z Rumunska a Bulharska, a trvá také na záruce, že NATO nepřijme za svého člena Ukrajinu. Washington zase požaduje zklidnění situace u hranic s Ukrajinou, u nichž Rusko soustředilo na 100 000 vojáků.

Lavrov: Rusku nepřátelská hysterie

USA souhlasily s tím, že Rusku příští týden poskytnou písemné odpovědi na bezpečnostní požadavky Moskvy, potvrdil Blinken po schůzce s Lavrovem. Moskva je podle Lavrova připravena k dalším jednáním, včetně možné diskuse obou prezidentů.

Západ dnes Lavrov vyzval k ukončení „Rusku nepřátelské hysterie“. Moskva podle něj nikoho neohrožuje a nechystá se přepadnout žádný stát. To podle něj tvrdí „rusofobní menšina“, která ale udává tón.

Podle Moskvy, která v roce 2014 obsadila a od té doby okupuje ukrajinský Krym, je to naopak NATO, kdo pracuje proti Rusku. Lavrov uvedl, že jeho zemi znepokojují především dodávky zbraní na Ukrajinu a pomoc ze strany vojenských expertů Západu.

Ruský ministr zmínil i Česko

Šéf ruské diplomacie se dnes vyjádřil také k postoji Česka. „Co se týká nové české vlády, ano, slyšíme, co říkají, slyšíme jejich vyjádření,“ poznamenal Lavrov. Rusko podle něj ale teprve uvidí, kam přesně budou mířit české návrhy. Čeho přesně se jeho vyjádření týkalo, nebylo bezprostředně zřejmé.

Český premiér Petr Fiala (ODS) ale ve čtvrtek prohlásil, že ministerstva obrany, zahraničních věcí a další experti jednají o možné pomoci Ukrajině. Šéfka rezortu obrany Jana Černochová (ODS) podle médií uvažuje o dodávce zbraní a munice Kyjevu.

Nebojíme se ani USA, vzkázal Rjabkov

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a nově též v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu ve velmi blízké době a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko to ale popírá a požaduje, aby se NATO zavázalo nepřijmout Ukrajinu za členský stát aliance.

„Nebojíme se nikoho, dokonce ani USA,“ podotkl dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Blinken zase pro případ napadení Ukrajiny znovu slíbil „jednotnou, rychlou a tvrdou“ reakci. O té mluví i další západní státy, i když nepočítají s tím, že by byla vojenského rázu.

Dnešní asi hodinu a půl dlouhé jednání s Blinkenem označil Lavrov za otevřené a užitečné. Věří, že se po něm zklidní situace.

Šéf ruské diplomacie na tiskové konferenci také uvedl, že prezident Vladimir Putin je kdykoliv připraven k dialogu s americkým prezidentem Joem Bidenem. Případnému summitu obou politiků by ale podle něj musely předcházet delší přípravy. Další setkání na ministerské úrovni by se podle agentury RIA mohlo uskutečnit v únoru.

Rusko: Společné cvičení s Čínou a Íránem

Rusové mezitím utužují vztahy se svými spojenci. Rusko, Čína a Írán dnes časně ráno zahájily společné námořní cvičení na severu Indického oceánu. Námořní manévry zahrnují nácvik nočního boje a záchranných a hasičských operací. Íránská televize uvedla, že se manévrů účastní 11 íránských lodí, tři ruské lodě, včetně jednoho torpédoborce, a dvě čínská plavidla.

Cvičení, jehož součástí je například záchrana hořícího plavidla, osvobození unesené lodi či střelba na vzdušné cíle během noci, se koná v oblasti o rozloze 17 000 kilometrů čtverečních. Jedná se o třetí společné námořní cvičení Ruska, Íránu a Číny od roku 2019.

Agentura AP připomněla, že íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján minulý týden navštívil Čínu a íránský prezident Ebráhím Raísí ve čtvrtek ukončil návštěvu Ruska, kde se setkal s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. „Zlepšení bilaterálních vztahů mezi Teheránem a Moskvou zlepší bezpečnost v regionu i na mezinárodní scéně,“ prohlásil po návratu Raísí.

Rusko rozjíždí hybridní válku, varuje tajná služba

Rusko stojí za vlnou stovek falešných hrozeb bombovými útoky po celé Ukrajině, řekla dnes podle ukrajinské tiskové agentury Unian ukrajinská tajná služba SBU. Zdůraznila, že k těmto nepravdivým oznámením se často uchylují ruské tajné služby jako k nástroji hybridní války, s jehož pomocí se snaží v ukrajinské společnosti šířit strach. 

SBU v loňském roce zaregistrovala přes 1100 vědomě nepravdivých anonymních oznámení o hrozícím bombovém útoku a od letoška jich vede v patrnosti již přes 300. Ani jedno z těchto oznámení se zatím nepotvrdilo.

Video  Putin západu ukazuje svaly. Analytik zmínil páky, kterými Rusko tlačí i na Česko.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

lu bous ( 29. ledna 2022 06:23 )

Lidé, zvlášť sympatizanti ruska nepochopili, že až pojedou napříč Českem ruské tanky, jejich kulky a bomby nebudou rozlisovat kdo je nebo není jejich uctívač a vitač.
Snad ještě před svou smrtí pochopí svou hloupost i svou naivitu a víru ve sve volené politiky, vzdce a vladce všeljake...

lopota1949 ( 22. ledna 2022 12:02 )

doufám že bude rusko učtovat jen stěmi co si to zaslouží!

dynaty ( 21. ledna 2022 23:41 )

dynaty ( 21. ledna 2022 23:40 )

dynaty ( 21. ledna 2022 23:39 )

stačí se podívat kolik vojenských základen mají amíci po celém světě a kolik Rusové, pro toho kdo umí počítat je jasné kdo je tady agresorem

Zobrazit celou diskusi