Čtvrtek 9. května 2024
Svátek slaví Ctibor, zítra Blažena
Polojasno 18°C

Odborníci o Fialově výpravě za Zelenským: Velmi riziková operace! A akt velké politické vůle

  • Autor: David Polák,Jakub Kopřiva,Tomáš Belica - 
    16. 3. 2022
    05:00

    Unikátní a odvážná cesta mezinárodního rozsahu. Tak politici a odborníci shodně nazývají gesto českého premiéra Petra Fialy (57, ODS). Ten se spolu s polským a slovinským protějškem včera vydal na frontovou linii přímo do Kyjeva.

    Svůj záměr, tedy odcestovat do válkou zmítaného hlavního města Ukrajiny, oznámil Fiala nečekaně včera ráno na twitteru. „Společně s premiérem Polska Mateuszem Morawieckým, vicepremiérem Jarosławem Kaczyńským a premiérem Slovinska Janezem Janšou jedeme jako představitelé Evropské rady do Kyjeva,“ napsal premiér. Cílem cesty bylo setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským (44) a premiérem Denysem Šmyhalem (46).

    Cesta premiéra Petra Fialy (ODS) a delegace EU na Ukrajinu Cesta premiéra Petra Fialy (ODS) a delegace EU na Ukrajinu | Infografika Blesku

    Nápad z Versailles

    Podle premiérova mluvčího Václava Smolky se na cestě dohodli evropští lídři na nedávném summitu ve Versailles. „Návštěva je zorganizována po konzultacích s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou,“ řekl Smolka k přísně utajované cestě. Polská strana pak oznámila, že vlak s trojicí premiérů v 8:30 překročil ukrajinskou hranici a vydal se na zhruba osmihodinovou cestu směr Kyjev. Že je delegace na místě, uvedl kolem půl sedmé večer polský premiér Morawiecki.

    Ruské ostřelování

    Metropole modrožlutého státu je přitom už několik dní mohutně ostřelována ruskými raketami. Ty dopadají hlavně na obytné čtvrti. Jenom za poslední dva dny při takovém útoku vojáků Vladimira Putina (69) zemřelo nejméně pět lidí. To, že je ve městě situace kritická, včera potvrdil i ministr školství Petr Gazdík (47, STAN). Ten se měl během dne spojit se svým ukrajinským protějškem. „Hovor byl zrušen, musel do krytu… Rusové je bombardují,“ napsal na twitter.

    Video  Jednání premiéra Fialy s ukrajinským prezidentem Zelenským  - reprofoto FB Volodymyr Zelenskyj
    Video se připravuje ...

  • 1.Petr Kolář, diplomat

    Kdo o přípravách takové cesty mohl a musel vědět? I Rusové?

    „Vyloučit se to nedá, ale spíše ne. Předpokládám, že tato cesta se připravovala tak, aby se o tom moc nevědělo. Čím víc lidí o tom ví, tím větší je riziko, že se to dostane ven.“

    A musela to posvětit Evropa?

    „To opravdu netuším. Ale všichni, kteří teď mluví o tom, že takové věci mají být koordinovány a že se máme snažit netrhat jednotu, o jaké jednotě je zde řeč?“

    Jak tuto cestu vnímáte?

    „Je to naprosto mimořádná událost a nepamatuji se, že bych věděl o něčem takovém v minulosti. Když třeba byla okupovaná část Gruzie Rusy v roce 2008, tak sice do Tbilisi přiletěli západní státníci, ale nebylo to vyloženě ve válečné zóně. Tady se jedná o návštěvu hlavního města napadené země, obklíčené okupanty. A je to přímo ve válce. Ti premiéři jsou premiéři členských zemí EU a NATO a jedou vyjádřit podporu, kterou bohužel nedokážeme v takové míře prosadit v Evropské unii a NATO.“

    Není to na druhou stranu šílenost?

    „Ta válka je šílenost. Tohle není normální situace. Ruský agresor napadne sousední zemi, přivlastňuje si něco, co mu nepatří. Naší povinností je podpořit partnerskou zemi, která se rozhodla jít cestou demokracie a svobody a integrace na Západ. Ano, je to akt velké politické vůle a odvahy, který vstoupí do dějin. Je to samozřejmě velice riskantní, ale v takovéto šílené době je nutné podstupovat i rizikové kroky.“

    O čem svědčí složení té delegace?

    „Ukazuje se, že v krizové době v Evropě se jasně vyjevuje, kdo má odvahu a kdo je vizionář. Pro mě ani premiér Morawiecki, ani premiér Velké Británie Johnson nebyli nějakými velkými oblíbenci. Teď musím říct, že v této době si vážím toho, že v této době máme v Evropě premiéry, jako je Johnson, jako je Morawiecki a jako je premiér Fiala. Mimochodem, dnes je 15. března. A to je velmi důležitá symbolika, kterou si musíme připomínat. Toto datum pro mě vždy v minulosti bylo spojeno s hanbou a ponížením našeho národa. Ode dneška se 15. březen pro mě stává novým symbolem nabytí hrdosti našeho národa na svého premiéra.“

  • 2.Jan Hamáček, exministr vnitra

    Jak příprava na takovou cestu mohla probíhat?

    „Určitě na tom pracuje ukrajinská strana, jejich policie, případně jejich speciální složky. Předpokládám, že probíhala komunikace mezi bezpečnostními důstojníky kolem pana premiéra a ukrajinskou stranou. Obecně platí, že za bezpečnost chráněné osoby odpovídá ta hostující strana. To znamená, že místní složky řídí celou tu operaci, v tomto případě česká policie chrání bezprostřední okolí té chráněné osoby.

    Mohli být vyrozuměni Rusové?

    „Přiznám se, že to nevím.“

    Proč jeli vlakem?

    „Předpokládám, že to bylo po dohodě s ukrajinskou stranou, která vyhodnotila, že to byl nejbezpečnější prostředek. Vzhledem k tomu, že ten vzdušný prostor vypadá, jak vypadá - probíhá tam bombardování, jsou tam střely s plochou dráhou letu, vzdušný prostor kontroluje Rusko.“

    Jak vnímáte tuto cestu jako gesto?

    „Vážím si pana premiéra za to, že tu cestu podnikl, protože je to asi ten nejsilnější signál podpory ukrajinské straně, takže v tomto má pan premiér můj obdiv a vděk.“

  • 3.Jiří Šedivý, generál ve výslužbě

    Podle generála ve výslužbě Jiřího Šedivého (69) je cesta do válečné zóny bezpečnostně náročnou operací. „Rusko ostřeluje ukrajinská města. Rakety dopadají na východ i západ země, což je pro členy delegace, ale hlavně pro osoby, co je chrání, velmi těžké,“ řekl Blesku generál s tím, že ochranu delegace zajišťuje hlavně Ukrajině. „Museli na to podle mého vyčlenit vojenskou jednotku,“ myslí si Šedivý.

    V Čem ale vidí generál problém, je dopravní prostředek, kterým se premiéři na cestu vydali. „Jediné, co nechápu, je to, proč si politici vybrali pro přesun vlak. Je to totiž velmi lehký cíl,“ řekl Šedivý, jenž vysvětluje důvod: „Kdyby po vlaku někdo začal střílet, tak tam není moc cest k úniku ani k ochraně. S tím souvisí, že ten, kdo cestu organizoval, měl informovat Rusko, že tito představitelé se do země a do hlavního města vydávají. Protože pro Rusko by byl velký problém, kdyby jejich raketa zasáhla tuto kolonu a někomu se něco stalo,“ dodal Šedivý.

Video se připravuje ...
Další videa