Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Odborníci na telefonu už ve středu: Ptejte se na exekuce, sousedské spory, dědictví či rozvod

 • Autor: Tereza Hodáliková,Radka Růžičková - 
  25. 4. 2023
  05:00

  Říká se, že neznalost neomlouvá… A v právu to platí dvojnásob! Proto jsou tu pro vás Ombudsmani Blesku! Nevíte si rady se zamítnutou reklamací? Bojujete s cestovní kanceláří? Anebo potřebujete poradit, jak vyřešit spor s vychytralým sousedem? Není nic jednoduššího, než zítra zvednout sluchátko a zavolat našim odborníkům na telefonu Blesku!

 • 1.Už ve středu 26. 4. 

  Volejte už ve středu 26. dubna od 10 do 12 hodin. A pozor! I tentokrát můžete využít chat na blesk.cz. Vybrané dotazy předáme odborníkům a jejich odpovědi zveřejníme.

 • 2.Exekutor nesmí zabavit vše

  Exekuce se můžete bát jen, když dlužíte! Exekutor nikdy nepřijde bez varování! K tomu, aby sám »sáhl« na plat, na úspory, nebo dokonce majetek musí mít pověření soudu. Navíc loňské změny v legislativě o exekucích trochu ulehčily život dlužníkům v bezvýchodné finanční situaci. Jednou z největších je změna pravidel při mobiliární exekuci (zabavení věcí). K ní většinou exekutor přistupuje až poté, když není možné splatit pohledávku srážkami ze mzdy a obstavením účtu.

  Také ji není možné provést u zranitelných osob – především starobních důchodců s důchodem pod úrovní minimální mzdy, invalidních důchodců ve 2. a 3. stupni invalidity a lidí, kterým vznikly dluhy před dovršením plnoletosti.

  Odborník: Mgr. Jan Mlynarčík, prezident Exekutorské komory ČR

  Tel.: 225 977 721

 • 3.Notář pomůže i s manželstvím

  S notářem se při vyřizování dědictví alespoň jednou za život setká téměř každý. Oni ale zdaleka neřeší jen dědictví, nesepisují závěti a neověřují podpisy. Jejich záběr je daleko širší a můžou vám díky tomu pomoct ochránit váš majetek. Před vstupem do manželství se u notáře vyplatí sepsat »neprůstřelnou« předmanželskou smlouvu. A manželskou smlouvu je dokonce možné pořídit i během manželství.

  Při koupi nemovitosti pak bezpečné uložení peněz až do přepisu vlastnického práva na katastru nemovitostí zajistí notářská úschova. Notář může pomoct i při podnikání a během jediného dne založit »eseróčko«. A to i online, takže nikam nemusíte chodit.

  Odborník: notářka JUDr. Daniela Anderson, Ph.D.

  Tel.: 225 977 722

  JUDr. Daniela Anderson, Ph.D. JUDr. Daniela Anderson, Ph.D. | archiv Blesku

 • 4.Jak zvládnout reklamaci

  Každý, kdo si někdy něco koupil, se pravděpodobně setkal i s reklamací. A pokud to tak není, tak o to více by se měl zajímat, jaká jsou jeho práva. Je přeci lepší být připraven, než potom překvapen!

  V mnoha případech sice probíhá vrácení zboží bez problémů, co ale dělat v případě, že se prodejce sekne a odmítá situaci řešit? Může nastat i to, že vlastně ani nevíte, kde reklamovat, protože nejste schopni dohledat adresu prodejce. Věděli jste, že reklamovat se dají i služby? Nelíbí se vám například, jak vás ostříhala kadeřnice? Jak tuto situaci řešit a jaká jsou vaše práva? I takové otázky můžete zítra pokládat!

  Odborník: Ombudsman Blesku Mgr. Lukáš Zelený

  Tel.: 225 977 723

 • 5.Trable na dovolené

  Špinavý pokoj, nepoživatelné jídlo, pláž připomínající skládku… To vše dokáže pěkně zkazit zážitek v dovolené. Z té, na kterou celý rok šetříte a těšíte se, že si konečně užijete zasloužený odpočinek. Bohužel ne vždy vše vyjde. Každoročně se někdy až hororové zkušenosti z dovolené objevují v rubrice Ombudsman Blesku. Češi totiž pořád tápou ve svých právech.

  Odborník: Ombudsman Blesku Mgr. Jakub Keresteši

  Tel.: 225 977 724

  Ombudsman Blesku Mgr. Jakub Keresteši Ombudsman Blesku Mgr. Jakub Keresteši | archiv Blesku

 • 6.Nemovitosti očima zákona

  Řešíte problém s nemovitostí a nevíte si rady, na co máte právo a nárok? Kam se obrátit v případě problémů? Potřebujete poradit v souvislosti s pozemky? Zajímá vás téma SJM (společného jmění manželů)? I tímto se může advokátka Jaroslava Šafránková zítra během dvouhodinového telefonování zabývat. Pokud vás zajímá jakýkoliv dotaz týkající se právě nemovitostí, zavolejte jí.

  Odborník: Ombudsmanka Blesku JUDr. Jaroslava Šafránková

  Tel.: 225 977 725

  JUDr. Jaroslava Šafránková JUDr. Jaroslava Šafránková | archiv Blesku

 • 7.Pozůstalost řešte včas

  Smrt rodinného příslušníka je jednou z nejhorších zkoušek v životě. Řešení dědictví a dohadování se s nejbližšími o majetek zpřetrhalo už nespočet příbuzenských vztahů… Nenávist, závist, pocit křivdy často provázejí vypořádání dědictví. Přitom stačí tak málo – udělat si pořádek už za života. Každý z nás by si měl být vědom své smrtelnosti.

  A právě zákon nabízí mnoho cest, jak o svém majetku můžete rozhodnout včas. Chcete s něčím poradit? Volejte zítra od 10 do 12 našim odborníkům!

  Odborník: Ombudsman Blesku JUDr. Pavel Novák

  Tel.: 225 977 726

 • 8.Když soused zlobí

  Říká se, že dobré sousedské vztahy jsou nad zlato. Není nic horšího, než se každý den dohadovat s lidmi, bydlícími pár metrů od vás kvůli špatně ostříhanému plotu, štěkajícímu psovi, nebo třeba výstavbě skleníku, která se právě závistivému sousedovi jednoduše nelíbí. Jak zastavit souseda, který vám dělá naschvály? Máte problém a nevíte, jak ho řešit?

  Odborník: Ombudsman Blesku Mgr. Roman Moussawi

  Tel.: 225 977 727

  Mgr. Roman Moussawi Mgr. Roman Moussawi | Tonda Tran

 • 9.Existuje slušný rozvod?

  Podle statistik končí v České republice téměř každé druhé manželství rozvodem. Důvody jsou různé… Manželé si přestanou rozumět, často za rozpadem rodiny stojí i jiná osoba… Ať už je příčina jakákoliv, tak rozvod manželství je neskutečně náročnou životní událostí.

  Pracují emoce, řeší se děti, finance a zásadní roli hraje právě právo. Pokládáte si otázku, zda je vůbec v dnešní době možné, aby rozvod proběhl hladce a bez právních zádrhelů? Bojíte se, u koho skončí potomci? Na co si dát během rozvodu pozor? A jak už na začátku můžete zmírnit pozdější problémy po konci vztahu?

  Odborník: Ombudsman Blesku JUDr. Jan Černý

  Tel.: 225 977 728

  Video  Experti o dlužnících i praktikách exekutorů. Co je potřeba v Česku změnit?  - Pavlína Horáková
  Video se připravuje ...

zuzakirsch ( 25. dubna 2023 13:47 )

Máte dobré vztahy v rodině? Tak to jste ještě nic většího nedědili.

Zobrazit celou diskusi