Primářka Roháčová v Blesku o meningitidě a zásahu v Roztokách: Hrozí Česku epidemie a proč doporučuje očkování?

Video se připravuje ...
Autor: Barbora Holá, Jakub Veinlich, Ivan D. Hladík - 
23. července 2025
05:00

Primářka Kliniky infekčních nemocí nemocnice na Bulovce Hana Roháčová promluvila v Epicentru ve studiu Blesku o zásahu, který probudil v noci na úterý nejen Roztoky u Prahy, ale také většinu Česka. Ve vzduchu totiž visela silná hrozba vysokého počtu nakažených lidí meningokokem typu B. Velký zásah záchranářů se nakonec ukázal spíš jako preventivní. Lékaři prověřili zdravotní stav 97 lidí. Podle Roháčové ale mohl zásah proběhnout více potichu.

Rozruch kolem události Roháčová chápe, ale zároveň veřejnost uklidnila, protože žádná epidemie podle ní v Česku rozhodně nehrozí. Důvody vysvětlila v úterním Epicentru ve studiu Blesku.  

„Meningokok je bakterie běžně se vyskytující v populaci, dokonce existuje asi 15 %, u mladých lidí i větší procento nosičství,“ uvedla Roháčová s tím, že tito lidé nemusí být ohroženi. „Až v okamžiku, kdy nabyde invazivních schopností, pak člověka může velmi těžce poškodit na zdraví nebo ho i usmrtit.“ Roháčová vysvětlila, že se v některých případech může jednat o velmi agresivní zánět mozkových blan. V krajních případech tak lékaři musejí pacientům amputovat části těla. „Ti lidé třeba mohou skončit i s amputacemi končetin nebo nějakých částí těla, jako jsou uši či nos. Bohužel se s tím setkáváme,“ popsala Roháčová děsivé následky infekce. Zdůraznila ale, že takových případů se objevuje ročně velmi málo.

Zásah v ubytovacím zařízení v Roztokách u Prahy nemusel být podle Roháčové tak „hlasitý“.

„Meningokok se může při kontaktu přenést, proto se provádí tzv. profylaktická opatření, kdy se přímé kontakty zajišťují antibiotiky po několik dnů. Ale že bychom se obávali nějaké epidemie, to rozhodně ne,“ řekla Roháčová. Podle ní konkrétní dopad ovlivňuje celkový stav organismu, imunitní schopnosti jedince a samozřejmě i bakteriální nálož.

Hlavní hygienička České republiky Barbora Macková pro Blesk naopak ocenila zásah záchranářů i celého systému. „Jsem potěšena, že se znovu ukázalo, jak dobře funguje spolupráce IZS, KHS a nemocnic. Nemocná osoba byla hospitalizována a na základě epidemiologického šetření byly zajištěny i kontakty nemocného. Riziko pro veřejné zdraví  nehrozí,“ napsala Blesku Macková.

Očkování odvrátí fatální následky

Onemocnění vyvolané meningokokem způsobují bakterie, kterých je hned několik typů. Proti všem ale existuje podle primářky Roháčové očkování. „Takže tam to doporučujeme vřele,“ dodala s tím, že vakcínu by měli dostat především už děti či mladiství. „Protože děti a mladiství jsou právě nejvíce ohroženými skupinami, jinak je to onemocnění, které je tedy sdělné z člověka na člověka, ale není to onemocnění nějakou vysokou infekčností v populaci,“ dodala primářka z nemocnice Na Bulovce.

Mnohdy se podle Roháčové nemusí navíc ani žádné příznaky u nemocného objevit. Bakterie ale může za sebou u jednotlivců zanechat klinické potíže různých typů. „Ta bakterie může vyvolat různé formy onemocnění, mohou to být lehká postižení, třeba zánět nosohltanu nebo další. Invazivní onemocnění jsou buď meningokokové meningitidy, což jsou tedy záněty mozkových obalů, anebo meningokové sepse, kdy vlastně dochází k zaplavení celého organismu těmi bakteriemi, což jde pak velmi velmi rychle,“ popsala v Epicentru Roháčová. V takových případech je smrtnost až 25% nakažených.

Více o nákaze, která vyplašila nejen Roztoky u Prahy, se Hana Roháčová pobavila s Bárou Holou v úterním Epicentru: 

Video  Primářka Roháčová kritizuje noční zásah v Roztokách kvůli meningitidě: Mohlo se to vyřešit v klidu  - Bára Holá, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Kesitnarf Satim ( 23. července 2025 10:12 )

Kvůli nějakému blbečkovi má teď tolik lidí zničenou střevní flóru!

Jan HunacekHunacek ( 23. července 2025 08:53 )

Dokud tady nebylo tolik přivandrovalců tak tady byl klid!!!!Ta verbež přitáhne veškerý sajrajt!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa