Podle dostupných informací drtivá většina lyžařských areálů chystá v následující zimní sezoně zdražení skipasů. Důvodem je zejména stávající energetická krize a vysoká míra inflace. Mimo sjezdovek si návštěvníci horských středisek připlatí rovněž za ubytování. Kde se rozhodli majitelé navýšit ceny nejvíce a jak se případně na zimní dovolené dá ušetřit, se dozvíte v následujícím přehledu.
Velký přehled: Skiareály v Česku zdražují. Kolik si kde připlatíte?
1.Středočeský kraj
Lyžařské areály ve středních Čechách se chystají kvůli nárůstu cen energií mírně zdražit. Ve většině středočeských zimních areálů se ceny za lyžování navýší průměrně o deset až 15 procent.
Lyžařský areál v Kvasejovicích na Příbramsku růst nákladů za energie tolik nezasáhne, úpravy ceníku budou podle provozovatele Petra Kroužila spíš jen kosmetické. Sblíží se některé sazby, aby lidé více využívali dvou- a tříhodinové lyžování, a základní cena denního vstupného by měla vzrůst na 510 korun z dosavadních 490 Kč. „Když lidi přijedou, tak jim budeme schopni nabídnout lyžování za rozumné peníze,“ míní Kroužil.
Zvýšené náklady podle něj středisko tolik nepociťuje, protože na plyn není vůbec zařízené a cenu elektřiny má zafixovanou do prosince příštího roku. Systém zasněžování v Kvasejovicích je podle Kroužila navíc energeticky méně náročný než v jiných areálech. „Máme to vcelku pod kontrolou. Jde jen o to, jestli se do toho nepromítne zhoršená kupní síla obyvatelstva,“ dodal Kroužil.
Ve skiareálu Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku budou od letošní sezony nově nabízet místo elektronických skipassů takzvaný gopass. Lidé si mohou díky volbě termínu zvolit i výhodnější cenu, gopass nabízí věrnostní program a využití i na dalších turistických místech. „Hledali jsme cestu, jak lidem umožnit se zdražení co nejvíce vyhnout, proto jsme šli do plovoucí ceny. Lidé si budou moci dopředu vybrat termín za dobrou cenu, třeba i lepší než tu loňskou,“ řekl ČTK spolumajitel areálu Jaroslav Krejčí.
Celodenní lyžování o víkendu vyšlo loni na Monínci na 735 korun. Kvůli navýšení nákladů na energie středisko plošně zdraží o deset až 15 procent. „Nový systém teď dokončujeme, lyžovat se letos určitě nezačne jako obvykle 17. listopadu, ale až v první půlce prosince,“ uvedl Krejčí. Letos se ziskem pro areál nepočítá, ceny elektřiny zafixované nemají, využívají spotový nákup. „Zastropování cen se nás bohužel netýká, jsme součástí větší společnosti,“ doplnil.
Na Šibeničním vrchu nedaleko Mnichovic u Prahy si lidé za celodenní lyžování o víkendu připlatí 40 až 50 korun. „Plánujeme zdražit o oficiální inflaci, o víkendu vyjde celodenní lyžování na něco mezi 430 a 450 korun,“ řekl ČTK provozovatel areálu Jan Zenkl. Areál má cenu energií částečně zafixovanou. „Docela vysoké částky za elektřinu platíme už nyní, naštěstí sněhová děla nejsou na plyn, to by bylo horší,“ doplnil Zenkl. Na Šibeničním vrchu budou lidé využívat opět dva vleky, loni začala sezona 26. prosince.
Zdražení od deseti do 15 procent čeká na lyžaře v areálu v Chotouni u Prahy. „Zafixováno nemáme, protože máme velké příkony a přes léto neplatíme,“ řekl ČTK provozovatel areálu Jan Němeček. Areál uzavírá s dodavatelem energií každý rok novou smlouvu. „Zrovna to řešíme, takže zatím nevíme, na čem budeme,“ dodal.
2.Královéhradecký kraj
Zdražení plánují i některé lyžařské areály v Královéhradeckém kraji, někde uvažují o úsporách během provozu, například o omezení večerního lyžování.
Ve SkiResortu Černá hora-Pec počítají s provozem všech areálů, s úpravou sjezdovek a rovněž jejich zasněžováním. V zimní sezoně na jeden skipas nabízí lyžování zhruba na 50 km upravených sjezdovek v areálech na Černé hoře, v Peci pod Sněžkou, Černém Dole, Velké a Malé Úpě a Svobodě nad Úpou.
„Ve SkiResortu jsme udělali maximum pro to, abychom s prvním sněhem odstartovali standardní zimní sezonu. S dodavatelem elektrické energie máme uzavřenou příslušnou smlouvu. Dílčí omezení provozu lze očekávat patrně jen u večerního lyžování, které budeme ve SkiResortu zajišťovat minimálně třikrát v týdnu,“ uvedla mluvčí SkiResortu Zina Plchová.
Cena skipasů by se na pokladně měla podle ní zvednout maximálně o deset procent. „Při včasném on-line nákupu lyžaři růst ceny skipasů pocítí nepatrně. Platí, že čím dřív nakoupíte, tím lepší cenu máte. S blížícím se termínem a zvyšující se obsazeností na daný den, se bude zvedat cena skipasu i v eshopu,“ uvedla Plchová.
I přesto bude podle ní platit po celou zimu, že skipasy koupené online přes webshop www.skiresortcard.cz budou vždy levnější než ty koupené v kamenné pokladně. „Nepatrný narůst ceny se týká především celorezortových lístků, platných ve všech areálech SkiResortu Černá hora-Pec. Zdražování se nedotkne skipasů platných pouze v areálech Černý Důl a Velká Úpa, tam zůstávají na loňských hladinách,“ uvedla Plchová. Se zahájením prodeje skipasů ve SkiResortu počítají na začátku listopadu.
SkiResort Černá hora-Pec letos investoval zhruba 65 milionů korun, nakoupil pět nových roleb na úpravu sjezdovek, v areálu v Černém Dole dokončil zasněžování na sjezdovce Vyhlídková. Zastřešil také 120 metrů dlouhý pojízdný pás v LIVE parku Javor v Peci pod Sněžkou, který pomáhá při výuce dětí.
Mluvčí největšího krkonošského lyžařského střediska Špindlerův Mlýn Adam Svačina nechal otázku ČTK, jestli růst cen energií zdraží ve středisku skipasy, bez komentáře. „K tomu se zatím vyjádřit nemohu, nemáme všechny vstupní informace. Nespadáme do vládních cenových korekcí,“ řekl ČTK Svačina.
Špindlerovský skiareál za plného provozu nabízí 27 kilometrů sjezdových tratí. „Máme třetí rok flexibilní ceník, který reflektuje různé parametry. Zákazníci, kteří budou nakupovat s dostatečným předstihem, budou mít ceny nejvýhodnější,“ dodal Svačina.
Lyžování ve středisku v Deštném v Orlických horách by v nadcházející zimní sezoně mělo zdražit minimálně o deset procent. Podle ředitele deštenského areálu Petra Prouzy konečné slovo padne v následujících čtrnácti dnech. „Věříme, že se nám přesto podaří dostat pod 700 korun za celodenní skipas, čímž se budeme nadále řadit mezi ty dostupnější skiareály. Loni jsme měli celodenní skipas za 590 korun,“ řekl ČTK Prouza.
Na letošek má podle něj areál ještě za relativně slušných podmínek nasmlouvanou energii. „Do cenotvorby ale zasahuje kromě energií řada dalších faktorů, například inflace, požadavky na mzdy či pohonné hmoty. Doba je dynamická, vše se rychle mění, proto vyčkáváme, abychom ceny nemuseli měnit,“ řekl ČTK Prouza. Podle něj v areálu uvažují také o tom, jestli držet nedělní večerní lyžování. „Provozně by nám to velmi pomohlo. Navíc to nyní dává smysl i z hlediska optimalizace nákladů,“ řekl ČTK Prouza. V Deštném dali letos do modernizace zařízení pro zasněžování na černé sjezdovce a do přípravy investičních projektů zhruba deset milionů korun.
Náklady na provoz lyžařských středisek zřejmě také výrazně ovlivní počasí, hlavně to, kolik napadne přírodního sněhu a jak bude nutné zasněžovat za pomocí děl, jejichž provoz je rovněž energeticky velmi náročný.
3.Jihočeský kraj
Lyžařské areály na jihu Čech zvýší ceny skipasů pro následující sezonu, přesné ceníky zveřejní v následujících dnech nebo týdnech.
„Zdražení určitě nastane. Ale nechceme, aby bylo nějak dramatické nebo drastické a odradilo to návštěvníky. Finální částky zveřejníme nejpozději do 10. listopadu,“ uvedla mluvčí Skiareálu Lipno Olga Kneiflová.
Celosezonní skipasy mohou podle ní lidé kupovat dál za stejnou částku jako před rokem. Dospělí za ně zaplatí od 8910 do 12 920 korun. Měnit se tak patrně může ceník u skipasů na kratší období. V minulé sezoně platili dospělí za celodenní lyžování v hlavní sezoně 1060 korun.
Nové ceny už oznámili provozovatelé areálu na šumavském Zadově. Za jednodenní skipas v top sezoně zaplatí dospělí 850 Kč, je to o 100 Kč více než v minulé sezoně. „Věříme, že to lidi neodradí a budou k nám nadále jezdit. Ale vzhledem k cenám energií a inflaci jsme museli ceny navýšit,“ řekl za zadovský areál Petr Vondraš. Top sezona je v období vánočních prázdnin a pak při turnusech jarních prázdnin, což je od konce ledna do poloviny března.
Zdražovat bude i provozovatel střediska Hochficht, které je na česko-rakouské šumavské hranici. „To je zcela jisté. Ceny ještě přesně nezveřejníme, ale bude to podobně jako u jiných areálů v Rakousku, kde se navýšení v porovnání s minulou sezonou pohybuje v rozmezí devět až 13 procent,“ řekl za středisko Hochficht Martin Řezáč.
Dodal, že lidé už ale mohou kupovat celosezonní skipasy. Do konce října stojí pro dospělého 418 euro (asi 10 200 korun). „Je o ně mimořádně vysoký zájem. Pro lyžaře, kteří k nám jezdí častěji, se to určitě vyplatí. Navíc lidé možná teď nechtějí čekat na to, jaké budou ceny jednodenních skipasů, proto raději koupí celosezonní,“ řekl Řezáč. V minulé sezoně zaplatil dospělý za jednodenní lyžování na Hochfichtu 43 euro (1053 korun), pokud si skipas koupil on-line. Na místě za něj zaplatil 45 euro (1102 korun).
4.Liberecký kraj
Lyžařské areály v Libereckém kraji kvůli rostoucím vstupním nákladům zdraží skipasy, u těch největších se bude cena za jednodenní blížit k 1000 korunám. Ceník ale většina středisek zatím nezveřejnila.
Největší skiareál v kraji, který je v krkonošské Rokytnici nad Jizerou, zvedne ceny skipasů zhruba o 15 procent. Jednodenní jízdenka tak bude stát 950 korun. „Zdražily všechny vstupní komodity,“ řekl ředitel areálu Vít Pražák. V cenách jízdenek se to ale podle něj projeví jen částečně. „Když bychom jenom elektřinu promítli naplno, tak by skipasy byly neprodejné,“ uvedl. Zatím nedokáže říci, zda jim pomohou vládní kroky ohledně zastropování cen energií. Omezit zasněžování ale podle něj nemohou. „V podmínkách, které tady v posledních letech jsou, tak kdo nezasněží, tak nejede,“ dodal.
Zasněžování nechce omezovat ani provozovatel tří největších jizerskohorských středisek, společnosti Ski bižu. „Touto cestou jít nechceme,“ řekl za Ski bižu Pavel Bažant. I přes zastropování cen bude Ski bižu za energie platit více než dosud, to už ale podle Bažanta zažili i v minulé sezoně. Ve srovnání s rokem 2020 cena za elektřinu pro Ski bižu stoupne skoro čtyřikrát. Ceny skipasů zatím Ski bižu nezveřejnila. Bažant ale předpokládá, že pro Tanvaldský Špičák to bude nárůst kolem deseti procent a pro Severák a Bedřichov mezi deseti až 20 procenty.
Více zaplatí i lyžaři na Ještědu v Liberci, ceník středisko zveřejní na začátku listopadu. „Je ale zřejmé, že všechny vstupní náklady, které se razantně navýšily, si nemůžeme dovolit promítnout do ceny skipasů. To by byl neprodejný produkt, takže se snažíme hledat úspory všude, kde se dá,“ řekl ředitel skiareálu Jakub Hanuš. Jednou z cest je přimět lyžaře, aby si kupovali skipasy on-line. „Budeme redukovat klasická pokladní okna, jak je lidé znají, a chtěli bychom to celé automatizovat v podobě samoobslužných stojanů a vydavačů karet,“ uvedl Hanuš. Sleva při on-line nákupu bude podle něj od 25 do 40 procent v závislosti na tom, v jakém předstihu si lyžař skipas koupí. Podle Hanuše zatím jen odhadují, o kolik více je bude stát elektřina za zimní sezonu. „Od října jsme na spotovém nákupu, nemáme zafixovanou cenu, takže přesný odhad vám není schopný dát nikdo. Ale už letošní rok byl velmi výš, co se týče nákladů za energie. A příští rok odhadujeme, že to bude o dalších 70 procent víc nad letošní rok,“ dodal.
Více zaplatí i lyžaři za ubytování. Například v krkonošském Harrachově cena za noc vzrostla v průměru zhruba o pětinu. „V Harrachově došlo ke zdraženi o 100 až 150 korun za osobu a noc,“ uvedla Renata Konvalinková z tamního turistického infocentra.
Zdražit pobyty musel třeba i hotel Jelínek v Bedřichově v Jizerských horách. „Nic jiného mi nezbývalo. Ceny jsem zvedl do 30 procent, a to jsem do toho nepromítl ani zdaleka všechny náklady,“ uvedl majitel hotelu František Jelínek. Zatím neví, kolik bude platit za elektřinu od ledna. Cenu má zafixovanou do konce letošního roku. „Firma, která mi to zajišťuje, mi ještě nedala vědět. Co vím, tak také čekají, jak se to vykrystalizuje,“ řekl. Na pobyty v zimě hoteliér eviduje méně rezervací, než bývalo dříve zvykem. „Ve srovnání třeba s deseti lety dozadu, jak to sleduji, tak jsme zhruba na 60 procentech. Ale nedá se to úplně srovnávat, jak byl teď koronavirus a další problémy, tak si lidé pobyty objednávají na poslední chvíli,“ dodal Jelínek.
Obdobnou zkušenost mají podle starosty Bedřichova Petra Holuba i další místní ubytovatelé. „Lidé si pobyty rezervují opatrněji. Myslím, že bude platit to co v létě, že lidé čekají, až jaké bude počasí a jaká bude situace,“ dodal.
Ne všichni ubytovatelé v horách už zdražili a vyčkávají, jak zareagují ostatní. „Můj subjektivní názor je, že by nemělo dojít k nějakému enormnímu nárůstu cen, protože si to asi nemůžeme dovolit kvůli konkurenci i kvůli tomu, že asi ani poptávka nebude taková jako dřív,“ míní starosta Bedřichova.
5.Pardubický kraj
Lyžařské areály v Pardubickém kraji zdraží v nové sezoně skipasy. Nárůst cen nebude podle nich dramatický, odhadem o deset až 20 procent.
Skiareál Buková hora na Orlickoústecku ještě neprovedl novou kalkulaci, bude ji mít na konci listopadu. Prodává zatím v předprodeji skipasy na e-shopu za loňské ceny, zvýhodní tím kupující, kteří plánují dopředu. „Zákazníci to oceňují. Skipasy na sezonu nakonec zdražíme, ale chceme to udělat citlivě, aby k nám mohli jezdit všichni a lyžování se nestalo aktivitou jen pro bohaté vrstvy,“ řekl Petr Toman ze skicentra.
Jednodenní lyžování v areálu teď stojí na Bukové hoře 720 korun, vyčerpat by ho měl klient do 1. dubna příštího roku. Skipas lyžař aktivuje průchodem přes turniket.
Skicentrum Sněžník v Dolní Moravě na Orlickoústecku zdraží odhadem o deset procent. Podle mluvčího rezortu Tomáše Drápala zákazníci hodně ušetří, když si skipasy nakoupí dopředu a zaregistrují se do klientské zóny. Do cen jízdného se nepromítnou všechny zvýšené náklady, lyžování by nadále mělo být sportem pro všechny. V cenách ubytování se projeví inflace, dodal Drápal.
Skipasy teď prodává skicentrum o 25 procent levněji než v hlavní sezoně, uvedl Drápal. Na celou sezonu tam stojí lyžování přes den 8175 korun, běžná cena je 10 900 korun. Pokud si klient přikoupí i večerní lyžování, uhradí 8925 korun, podle skicentra pak uspoří 2975 korun.
Hlinecké skicentrum na Chrudimsku ceník teprve připravuje, nemá spočítané všechny náklady, které ho v sezoně čekají. Robert Vokáč z tamního skiklubu odhaduje, že ceny vzrostou asi o 20 procent. „Ceny nebudou dramaticky narůstat, promítneme do nich jen to nejnutnější. Ceník zveřejníme během listopadu. Máme časové jízdné, tam ceny zvedneme, máme bodové jízdné, tam se meziročně nic nezmění,“ uvedl Vokáč.
V Hlinsku stálo minulou sezonu 100 bodů 100 korun, podle typu vleků za ně lyžaři mohli jet čtyři až sedm jízd. Čím více bodů si koupili, tím větší dostali slevu. Za 1000 bodů platili 900 korun.
6.Kraj Vysočina
Na Vysočině provozovatelé lyžařských sjezdovek ještě zvažují, o kolik zvednou ceny jízdného na vlecích a lanovkách v nadcházející zimě kvůli vyšším výdajům za elektřinu, naftu a dalším nákladům. Ceníky zatím neuzavřeli. Někteří mluvili o možném navýšení plateb do 20 procent. Návštěvnost sjezdovek by podle vlekařů mohla doplatit na celkové větší šetření v rodinách.
„Uvědomujeme si, že domácnosti budou muset volit. A bohužel jsme jedni z prvních zbytných,“ řekl ČTK Pavel Havlíček, provozovatel sjezdovky Šacberk u Jihlavy. Ceník touto dobou podle něj nebývá uzavřený takřka nikdy. Ceny se pravděpodobně zvýší, ale nebude to podle něj úměrné růstu nákladů. „Přesto bychom rádi otevřeli a přežili tuhle těžkou dobu, protože i zavření (sjezdovky) znamená velké ekonomické ztráty,“ řekl.
„Zasněžovat budeme. Ceníky jsme ještě nezpracovávali, ale bude tam navýšení,“ řekl Jiří Pálka za sjezdovku Fajtův kopec u Velkého Meziříčí bez dalších podrobností.
„Zdražení skipasů bude, ale nebude nijak výrazné,“ řekla Magda Vaňková, která se stará o sjezdovky v Lukách nad Jihlavou a na Křemešníku. Ani tyto sjezdovky ještě nemají nové ceníky. „Budeme se snažit tvořit různé tarify, aby lyžaři a snowborďáci mohli volit mezi bodovou a časovou (variantou),“ uvedla. Provozovatelé také čekají na smlouvu na elektřinu platnou od ledna.
Na zimní sezonu se chystá také sjezdovka ve Svratce. Vzhledem k dosavadní dohodě o dodávkách elektřiny by tam chtěli vyrobit co nejvíc technického sněhu do konce roku. Provozovatelé tohoto skiareálu zvažují navýšení cen jízdného asi o 20 procent, uvedl Zdeněk Holemář.
Ceny se zvýší také na novoměstské sjezdovce Harusův kopec. „Já si myslím, že to bude kolem 20 procent. Ale v žádném případě to nemůže dohnat ty náklady, které jsou,“ řekl správce Karel Klapač.
S nárůstem nákladů na energie se potýkají také ubytovatelé a restauratéři. Penzionu Fryšavský ledovec ve Fryšavě pod Žákovou horou pomáhá to, že má možnost topit i dřevem. „Samozřejmě, nikdo neví, jak se to bude vyvíjet, ale zatím si myslím, že budeme fungovat,“ řekl majitel Marek Kahle k zimnímu provozu. Dodal, že bude záležet také na tom, kolik bude objednávek na ubytování.
Ani Hotel Sněžné se omezovat provoz nechystá. „Jeden z hlavních důvodů je, že máme fixaci do 30. června na původní cenu plynu,“ uvedl jednatel Radek Ambrož. Podstatně se podniku s restaurací zvýšily platby za elektřinu. Podle jednatele teď bude důležité to, jestli lidé nezačnou škrtat výdaje na rekreaci a budou dál jezdit.
7.Olomoucký kraj
Lyžování v Jeseníkách se v nadcházející sezoně prodraží. O kolik se ceny skipasů zvýší, ale zatím není jasné. Loni za jednodenní skipas zaplatili lyžaři v Jeseníkách v průměru od 600 do 850 korun, už tehdy se jich dotklo mírné zdražení kvůli zvyšování nákladů.
O cenách skipasů zatím jednají například ve Ski Aréně Karlov. „Jisté je to, že se zdražovat bude, ale pravděpodobně bude zdražení výrazně nižší, než je současná vlna inflace. Pokud ceny meziročně vzrostly téměř až o 20 procent, ten nárůst podle dosavadních informací by měl být v jednotkách procent. O cenách se bude ještě diskutovat, finální rozhodnutí mají provozovatelé areálů před sebou,“ řekl za středisko Boris Keka. Podotkl, že nárůst cen pociťují zástupci středisek v pohonných hmotách, ale i v cenách elektřiny, byť největším areálům se ji ještě podařilo zastropovat loni na jaře a nárůst není tak dramatický.
Také v jesenickém areálu Kouty se zdražením počítají, o ceně skipasů tam však zatím nerozhodli. „Do konce října máme ještě letní sezonu, cenu ještě neřešíme, čekáme na nějaké informace. Rozhodnutí by mělo padnout do konce října,“ řekl ČTK zástupce střediska Petr Marek. „Cena půjde určitě nahoru, to je bez diskuse, ale o tom jak, zatím informace nemám,“ doplnil Marek. Podle něj zájem o lyžování bude. Svědčí o tom prý i to, že penzion střediska je již od prosince do března přes týden obsazen lyžařskými kurzy.
Zhruba v polovině listopadu by měli mít jasno v Kopřivné v Malé Morávce, i tam však se zdražováním počítají. „Zdražit budeme muset kvůli energiím. Máme však nový odbavovací systém, ve kterém bude takzvaná plovoucí cena, která se bude pohybovat podle návštěvnosti areálu, podle počasí či podle akcí, které budeme dělat. Můžeme se tak dostat i na stejnou cenu, kterou jsme měli letos, případně i nižší, pokud si skipas člověk koupí v předstihu,“ řekl ČTK vedoucí skiareálu Libor Petrů. Vyčkávají podle něj i samotní návštěvníci, byť středisko eviduje potvrzené rezervace. „Zájem o lyžování a o hory bude,“ míní Petrů.
Podle zástupců středisek se současná inflace do cen skipasů nedá promítnout v celé výši. „Provozovatelé si uvědomují, že musí udržet takovou cenu skipasů, která bude přijatelná pro českého lyžaře. To je argument, který je vede k tomu, aby to zdražování bylo opatrné a nepromítaly se do ceny všechny reálné náklady, které se navýšily,“ míní Boris Keka. Dodal, že také současně nelze ustoupit ze standardu poskytovaných služeb.
8.Moravskoslezský kraj
Rostoucí náklady, ceny energií či pohonných hmot nutí lyžařské areály v Beskydech na Frýdecko-Místecku zdražovat. Například na Bílé se ceny některých typů jízdenek zvednou i o více než 20 procent.
Vedoucí největšího lyžařského střediska v regionu Ski Bílá Jaroslav Vrzgula řekl, že areál čelil zdražení energií na začátku roku, tedy ještě v předchozí sezoně, a další zdražení přijde po Novém roce, protože do konce roku má cenu zafixovanou. Na provoz má vliv i cena nafty, která je teď oproti lednu vyšší o deset korun na litru.
„Samozřejmě nás to bude nutit k šetření. Sice bude regulovaná cena, ale i tak nás energie bude stát skoro trojnásobek. Museli jsme zdražovat, podle typů jízdenek o 20 až 30 procent,“ řekl Vrzgula. Například jednorázová celodenní jízdenka bude dospělého stát 840 korun, juniora do 18 let či seniora 690 korun a dítě do deseti let 340 korun.
Středisko navíc muselo udělat velkou opravu, která přijde zhruba na šest milionů korun. „Museli jsme opravit zasněžování v dolní části sjezdovek, protože potrubí, které jsme tam měli už 17 let, praskalo a bylo nereálné to pořád opravovat jenom místně. Kdyby nám to prasklo v průběhu sezony, tak to by byl průšvih,“ řekl Vrzgula.
Výkonný ředitel SkiParku Gruň ve Starých Hamrech Kemal Rušitovič řekl, že ceny energií mají nasmlouvané do konce března, do ceny skipasů se ale promítlo zdražení uhlí, pohonných hmot i dalších věcí včetně potravin. „Zdražili jsme tak, abychom byli konkurenceschopní s dalšími areály. Ceny jsou platné pro celou sezonu,“ řekl Rušitovič. Čtyři hodiny lyžování budou dospělého stát 530 korun, dítě 380 korun.
V areálu zdražilo i ubytování. „Hlavní vstupní surovina na teplo je hnědé uhlí, to nám zdražilo zatím o 100 procent, proto jsme museli cenu nějak navýšit. Zároveň v ceně ubytování máme i snídani a potraviny, pohonné hmoty šly také nahoru. Takže o něco jsme zdražili, ale je to v řádu procent, ne desítek procent,“ řekl Rušitovič.
Novinkou je vytápěná zimní zahrada, kde si hosté skiareálu mohou dát oběd nebo občerstvení. „Další investice jsme ale stopli kvůli vývoji ekonomické situace v celé Evropské unii,“ řekl ředitel.
Provozovatel Ski areálu Opálená ve Pstruží Petr Mikeska řekl, že se jako před každou sezonou snažili vylepšovat služby, aby areál zase posunuli kvalitativně dopředu. „Co se týče energií, jsme na tom špatně jako všichni. Končí nám zrovna v prosinci období, kdy máme něco nasmlouvané, pak budeme spoléhat na vládu, jestli dodrží, co slíbila, nebo jestli to ještě spadne o trošku víc, protože si myslím, že to je pořád vysoko nastavené a že podniky a průmysl to nebudou zvládat,“ řekl Mikeska.
Růst nákladů také středisko v Opálené přinutí ke zvýšení cen. „Zdražení nebude tak razantní. Ale jak se všechno zdražuje, potraviny, služby, není možné se tomu vyhnout tam, kde energie zasahují do hospodaření nejvíce,“ řekl Mikeska.
9.Karlovarský kraj
Také krušnohorské lyžařské areály v Karlovarském kraji plánují na nadcházející zimní sezonu zdražit. Ceny za skipasy by ale neměly stoupnout o více než 15 procent.
Nejvýše položený areál v Krušných horách na Klínovci zdražil celodenní skipas pro dospělého o 11 procent. Nejprodávanější lístek na Klínovci se na pokladně zvýšil z 980 na 1090 korun. Výhodněji nakoupí lidé skipas v e-shopu, kde cena vzrostla z 920 na 990 korun, tedy jen o sedm procent. Děti mají slevu 40 procent oproti lístkům pro dospělé. Denní dětský bude nově stát na pokladně 650 Kč, v e-shopu 590 Kč.
Důvodem růstu cen jsou vyšší náklady na elektřinu. „Zatímco v minulém roce jsme za elektřinu zaplatili 18 milionů korun, v letošním roce počítáme s náklady mezi 36 až 50 miliony korun. Když vezmeme období posledních dvou let, tak se ta cena zvýšila už více než čtyřnásobně. Tuto sezonu ale nebereme jako ziskovou. Cílem je získat peníze na provozní náklady a zvýšenou dluhovou zátěž, kterou si neseme z dob covidu,“ řekl ČTK za areál Martin Koky.
Václav Červenka (65) se ptá Ombudsmana Blesku: Proč mi zdražila elektřina o 86 % a „sousedům“ jen o 30 %?
Omezovat provoz areálu či zasněžování Klínovec neplánuje. „Ještě více se musíme zamyslet nad energetickou efektivitou našeho provozu, nicméně určitě se nechceme vydávat cestou jakéhokoli omezování našich zákazníků. Lyžaři za své peníze musí dostat stejné služby, na jaké jsou zvyklí z minulých let,“ uvedl Koky.
Majitelé skiareálu zvažovali také energeticky úsporná opatření, například obnovitelné zdroje. Podle nich ale třeba fotovoltaika nemá na dvanáctitisícovém Klínovci dostatečnou účinnost. „Navíc každá stavba, byť ekologická, bývá často terčem občanské nelibosti. Je to tedy poměrně tenký led,“ dodal Koky.
O cenách ještě nemají jasno ve středně velkém areálu na Bublavě. Jasné je ale to, že se ceny za skipasy zvýší, pravděpodobně o 15 procent. Zdražovat tam budou po několika letech. „Ceny energií musíme alespoň částečně promítnout do cen skipasů. Neumíme ještě říct o kolik přesně, protože ta situace se vyvíjí. Záleží na tom, jakou budeme mít cenu elektřiny od nového roku,“ řekl ČTK provozovatel Jiří Lhota.
Skiareál ale jeho provozovatelé i přesto plánují otevřít. „Bublava je závislá na cestovním ruchu a bez nás by v podstatě nemohly fungovat hotely, restaurace a další. To je příklad velké části horských středisek, bez lyžařských areálů by to tam skončilo katastrofálně,“ uvedl Lhota.
Již nyní je jasné, že na Bublavě omezí večerní lyžování. Místo sedmi dnů v týdnu bude pouze třikrát. Lyžování večer je totiž podle Lhoty náročnější na osvětlení i údržbu tratí. Zasněžovat chystají v nadcházející sezoně spíše zasněžovacími tyčemi než vrtulovými děly, protože jsou efektivnější a úspornější. Omezit museli pro letošek také investice.
10.Ústecký kraj
Skiareál Telnice na Ústecku i zimní sportoviště Klíny na Mostecku zdraží kvůli vyšším vstupním nákladům skipasy. Naproti tomu Bouřňák na Teplicku se chce zvýšení cen vyhnout a plánuje zefektivnit zasněžování.
Areál Telnice nedaleko Ústí nad Labem zvedne ceny skipasů zhruba o 25 procent. Ceny celoročních permanentek zůstávají stejné. Důvodem je zejména zdražení elektřiny a pohonných hmot. ČTK to sdělil zaměstnanec střediska Jindřich Holinger. Kromě zdražování zavede se začátkem sezony areál i úsporná opatření. „Nebudeme zasněžovat, pokud bude víc jak minus čtyři stupně Celsia. To je neekonomické. Dřív jsme zasněžovali, když bylo minus dva, to bylo hrozně málo,“ řekl Holinger.
Zdražení okolo deseti procent mohou očekávat návštěvníci skiareálu Klíny. Ke zvýšení cen středisko přistoupilo hlavně kvůli inflaci. „Cena elektřiny se nám nezmění, máme ji zafixovanou do konce příštího roku, takže se nám tato panika zatím vyhýbá,“ řekl ČTK vedoucí areálu Josef Dlouhý. Doplnil, že vyšší jsou však například náklady na mzdy či na naftu.
O zdražování skipasů zatím neuvažuje areál Bouřňák, kde se výrazněji zvýšily ceny loni. Tehdy někteří návštěvníci na sociálních sítích vedení sportoviště kritizovali. Ceny se jim zdály příliš vysoké. „Připravujeme se na provoz a budeme se snažit efektivně zasněžovat. Stanovili jsme si nějaký plán, podle kterého budeme postupovat. Najmeme další lidi, abychom (sjezdovky) co nejrychleji a nejefektivněji zasněžili,“ uvedl ředitel sportoviště Jaroslav Andres. Podle počasí plánuje areál zasněžovat ve třech etapách. Dodal, že záležet bude také na rozhodnutí vlády o zastropování cen energií pro firmy.