Výstaviště v pražských Holešovicích bylo dlouhá léta pevně sepjaté s představou víkendového rodinného programu v metropoli. Po listopadu 1989 fungovalo samospádem až do roku 2002, kdy i tady udeřila ničivá povodeň. Ani tehdejší, ani následující správa Výstaviště nedokázala areál z bahna vytáhnout a plnohodnotně sem vrátit život. 16. října 2008 krátce po 19:00 hodině dostal další ránu, když vyhořelo levé křídlo Průmyslového paláce, vystavěného původně roku 1891 pro tehdejší Zemskou jubilejní výstavu. Kvůli chybě předešlého vedení v čele s Pavlem Klaškou došlo roku 2017 k zneprovoznění Křižíkovy fontány. O rok později skončila akce PragueCon ostudou a dluhy, neboť se dle organizátorů nedohodli „s držitelem ochranné známky“. To už tehdejší vedení neustálo. Po volbách došlo k dalšímu střídání stráží, vlády nad Výstavištěm se ujal obnovený tým pod vedením Tomáše Hübla. A začaly výrazné změny...

Opravy Průmyslového paláce přinesly několik nej, naposledy třeba unikátní snímání celé věže jeřábem.
Autor: Fotografové Blesku

Mezi nejzásadnější patří opravy Průmyslového paláce, na které se čekalo téměř 14 let! K dnešku se odtud vyvezlo několik tisíc nákladních aut naložených zeminou, obnovou procházejí skleněné vitráže, jichž je tolik, že by pokryly plochu dvou hokejových kluzišť. Naposledy se tu jeřábem snímala celá věž paláce, opravy probíhají na zemi... „Další práce nás čekají ještě další tři roky. Postupují zdánlivě pomalu, ale teď dochází hlavně k zajištění velké stavební jámy pod vyhořelým křídlem. Mezitím už probíhají záchranné práce na druhé části, pravého křídla a střední haly,“ řekl v rozhovoru Blesku Tomáš Hübl.

Když na Výstaviště přijdete nyní, budete svědky vůbec největšího počtu oprav v posledních letech. Z popela vstává restaurace Bohemia v horní části areálu, v dolní pak třeba Křižíkovy pavilony či scéna Nová Spirála, která má ambice být nejmodernějším evropským multižánrovým sálem. Důležité je, že se do areálu ale vracejí návštěvníci. „Zhruba 1,5 milionu lidí ročně. A to i v době covidových opatření. Měřit jsme začali v podstatě před rokem, takže máme přehled velmi dobrý,“ uvedl Hübl s tím, nač se mohou těšit ti, kdo sem zavítají v létě. „Po celé prázdniny u nás probíhají příměstské tábory, na které je pořád možné se hlásit. V naší dramaturgii proběhne řada koncertů, ať už unikátní spojení Křižíkovy fontány a amatérského symfonického orchestru Police Symphony Orchestra nebo další kapely, které na výstavišti budou v rámci naší série Check it Na Výstavišti. Několikrát bude hrát Studio Dva na své letní scéně... Pak proběhnou i menší jednorázové akce. Pro veřejnost je areál otevřený nonstop, máte možnost využívat všechna hřiště, skatepark...“

Matějská pouť do areálu Výstaviště každoročně naláká tisíce zábavychtivých návštěvníků.
Autor: Fotografové Blesku

Další věc, kterou mají lidé naprosto spjatou s Výstavištěm Praha, je Matějská pouť. Ve firmě rodiny Kočků, dlouholetých provozovatelů pouti, kam do vedení nastoupila nová generace, si vztahy s vedením areálu pochvalují. Jaká je budoucnost té kooperace? „Pro nás je Matějská jedním z mnoha nájemců, kteří nijak nevybočují ze standardu obchodních vztahů. Část lidí říká, že jako součást určité subkultury sem pouť patří, i vizualita celé akce, je to určitý fenomén. A druhá část lidí má zase pocit, že je to příliš hlučný anachronismus a vlastně divná kultura, která by se neměla podporovat. Já jsem rád, že je u nás máme. Na Výstaviště patří a během jara přinášejí obohacení do areálu. Potvrzuje to i návštěvnost, bavíme se třeba o 300 tisících lidí, kteří projdou každoročně Matějskou. Samozřejmě je to i nezanedbatelný příjem. S rodinou Kočkových je velmi dobrá dohoda. Vycházíme si vzájemně vstříc i ve snaze změnit rozsah pouti, hodně se omezili. Mnohem víc se z jejich strany hlídá i dodržování našich předpisů, údržba, úklid, zásahy do trávníků... Dnes po odjezdu atrakcí nepoznáte, že tam byly.“

Jaké jsou další novinky a úloha podobného prostoru v současné moderní metropoli, to už prozrazuje Tomáš Hübl v dalším dílu Podcastu Blesku. „Pořád má význam, koncentruje a nabízí širokou škálu možností na jednom místě. Máte možnost přijít na výstavu, koncert či jinou akci. Zároveň strávit čas v přírodě, v parku, na hřišti, využít gastro provozy, které u nás jsou, odpočinout si. Je to takový mix...“

Video
délka: 23:16.88
Video se připravuje ...

Podcast: Holešovické Výstaviště vstává z popela. „Pořád má význam,“ říká jeho šéf. • VIDEO Blesk – idh

Fotogalerie
20 fotografií