Tornádo na Moravě: Šest mrtvých, obří škody, ale i miliardová pomoc. Prvních 10 dní přehledně

Aktualizováno -
4. července 2021
23:00
Autor: Darina Jíchová, trm, kal, tsv, ČTK, vei, sova - 
24. června 2021
05:00

Tornádo, které ve čtvrtek 24. června udeřilo na Hodonínsku a Břeclavsku, a silné bouřky připravily o život šest lidí. Napáchalo miliardové škody a k demolici odsoudilo 180 domů. Prvních deset dní od jeho úderu jsme na Blesk Zprávách sledovali v online reportáži. Díky obrovskému vzepětí hasičů, záchranářů, policistů i dobrovolníků byly zasažené obce za necelé dva týdny z nejhoršího venku. Opravit zničené domy nebo je vystavět znovu ale potrvá dlouho a některé rány v lidských osudech už nepůjde spravit vůbec.

  • Na následky bouřky, která ve čtvrtek večer 24. června a v noci zasáhla jižní Moravu, zemřelo už šest lidí, mezi nimi i dvouletá holčička.
  • Nejvíce jsou postižené obce Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky, ale také Hodonín. 
  • Domů určených k demolici je 180.
  • Lidé zasažení tornádem by do 14 dnů měli ze sbírek pořádaných devíti organizacemi dostat 150 000 korun. Češi bezprostředně po úderu tornáda začali posílat peněžní dary na odstraňování škod, do týdne z toho byla miliarda. Mimořádnou pomoc vyplácí i rezort práce a sociálních věcí.
  • Ministerstvo pro místní rozvoj rozjíždí program Živel, ve kterém budou moci lidé se zničeným obydlím čerpat až dvoumilionovou dotaci a zvýhodnění třímilioný úvěr na nové bydlení. Stát podnikatelům na jižní Moravě uhradí 80 až 100 procent výdajů na nový majetek. 
  • Bouře značně poničila obec Stebno u Kryr u Podbořan v lounském okrese v Ústeckém kraji. Škody jsou v řádu desítek milionů korun. Místo tornáda šlo v tomto případě ale o jev zvaný downburst.

Sledujte počasí v Česku na radaru Blesku

Video  Moravská Nová Ves a její rekonstrukce po úderu tornáda  - David Malík
Video se připravuje ...

Silné bouřky a tornádo v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Česká republika Česká republika Jihočeský kraj Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Karlovarský kraj Kraj Vysočina Kraj Vysočina Královéhrad. kraj Královéhrad. kraj Liberecký kraj Liberecký kraj Moravskoslez. kraj Moravskoslez. kraj Olomoucký kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Plzeňský kraj Praha Praha Středočeský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Ústecký kraj Vláda ČR Vláda ČR Zlínský kraj Zlínský kraj
Zobrazit nové zprávy
Datum:
Zobrazit další dny
11:48
1. 7. 2021

V obcích na Hodonínsku a Břeclavsku, jež před týdnem zasáhlo tornádo, pracuje každý den přes 80 techniků a specialistů společnosti GasNet, která v regionu zajišťuje distribuci zemního plynu. Do konce týdne chtějí plynaři připojit zhruba 80 procent z 2341 klientů z obcí Hrušky, Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves. ČTK o tom informoval za společnost Pavel Zajíc. V místě pracují také energetici ze společnosti EG.D. Bez dodávek elektrické energie je stále zhruba 1500 odběratelů, řekl ČTK její mluvčí Roman Šperňák.

Plynaři přes víkend obnovili dodávky zemního plynu pro prvních 102 odběratelů v obci Lužice. „Od té doby se nám v celé zasažené oblasti daří připojit desítky až stovky zákazníků denně. Vždy samozřejmě záleží na stupni poškození. V tuto chvíli už plyn proudí do více než 1600 domácností z původního počtu 2341 odstavených,“ uvedl Petr Koutný, ředitel provozu a údržby sítí společnosti GasNet. S ohledem na rozsah poškození je to podle něj výborný výsledek.

11:41
1. 7. 2021

V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pokračuje odstraňování škod, které v obci způsobily silné bouřky s krupobitím a tornádo.Do oblasti se sjíždějí dobrovolníci.

V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pokračuje odstraňování škod, které v obci způsobily silné bouřky s krupobitím a tornádo.
11:30
1. 7. 2021

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich uvedl, že dobrovolníci by měli jezdit do center na letišti v Břeclavi a v kulturním domě v Hodoníně, odkud je autobusy odvezou na různá místa, kde bude potřeba pomáhat. Mohou odklízet suť z poškozených domů, polámané stromy, podle Grolicha se ale i v okolí obcí stále nacházejí uvolněné plechy, které bude potřeba odstranit.

10:46
1. 7. 2021

Do obcí na Břeclavsku a Hodonínsku zasažených bouří přijíždí pomáhat 39 kusů těžké techniky z armády. Pomáhají policisté, hasiči i dobrovolníci.

10:42
1. 7. 2021

V jihomoravských obcích zasažených bouří se chystají na víkendový nápor dobrovolníků. Lidé by měli jezdit do Břeclavi na letiště a do Hodonína ke kulturnímu domu, odkud je budou do zasažených obcí vozit autobusy. Novinářům to dnes řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj se tím zabrání komplikacím v dopravě. Pro dobrovolníky by měla vzniknout i stanová městečka, snahou je, aby bylo v každé obci.

10:35
1. 7. 2021
!

Po bouřích na Břeclavsku a Hodonínsku je k demolici momentálně určeno 157 domů, řekl dnes novinářům po jednání krajského krizového štábu v Podivíně hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Číslo ale stále není konečné, protože se zatím nepodařilo projít všechny zasažené domy. Bouře jich poničily kolem 1200. Demolice řízená hasiči by měla začít příští týden, někteří lidé ale už dřív domy začali bourat na základě vlastního rozhodnutí.

10:33
1. 7. 2021

„Během noci (na dnešek) se poruchových četám ČEZ Distribuce podařilo opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí. K distribuční soustavě jsme tak připojili všechny odběratele,“ uvedla mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Podle ní sice mohou být během dneška ještě hlášeny poruchy především na nízkém napětí, mělo by jít ale jen o jednotlivá čísla popisná, chaty, chalupy a další rekreační oblast. Totéž firma předpokládá v pátek, kdy lidé budou jezdit do svých rekreačních objektů. Škody na distribučním zařízení by podle předběžného odhadu firmy neměly přesáhnout pět milionů korun, dodala mluvčí.

Firma EG.D ze skupiny E.ON při bouřce v noci na středu evidovala zhruba 120.000 odběratelů bez proudu. Podle středečního vyjádření mluvčího Romana Šperňáka byly na jihu Čech nejvíce postiženy okresy České Budějovice, Český Krumlov a Jindřichův Hradec. Na Vysočině a v Jihomoravském kraji byly výpadky zejména v oblastech kolem Třebíče, Jihlavy, Bystřice a Žďáru a kolem Blanska.

10:02
1. 7. 2021

Dobrovolníci v Moravské Nové Vsi pomáhají s úklidem trosek a škod způsobených tornádem.

Dobrovolníci v Moravské Nové Vsi pomáhají s úklidem trosek a škod způsobených tornádem. Dobrovolníci v Moravské Nové Vsi pomáhají s úklidem trosek a škod způsobených tornádem. Dobrovolníci v Moravské Nové Vsi pomáhají s úklidem trosek a škod způsobených tornádem. Dobrovolníci v Moravské Nové Vsi pomáhají s úklidem trosek a škod způsobených tornádem.
09:36
1. 7. 2021

Kvůli stromu v kolejišti je od rána zastavený provoz mezi Horní Cerekví a Dobrou Vodou u Pelhřimova. České dráhy zavedly náhradní autobusovou dopravu. Vyplývá to z informací na webu Českých drah. Omezení, které způsobily popadané stromy při bouřce v úterý, platí dál i mezi Přibyslaví na Havlíčkobrodsku a Sázavou u Žďáru, řekla ČTK Radka Pistoriusová, mluvčí Správy železnic. Vlaky tam jezdí jen po jedné koleji a mají zpoždění.

Železniční provoz omezily nebo zastavily poruchy trakčního vedení způsobené popadanými stromy. „Úsek Přibyslav - Sázava u Žďáru je v provozu, byť tam vlak může nabrat pět minut zpoždění, protože se tam místo dvou kolejí jezdí po jedné,“ řekla Pistoriusová. Správa železnic předpokládá, že všechny poruchy na úseku opraví do pátku.

09:30
1. 7. 2021

Energetici obnovili po bouřce, která zasáhla Česko v noci na středu, téměř všechny poruchy v dodávkách proudu. Několik desítek odběratelů zatím ještě zůstává bez elektřiny v Přední Výtoni na Českokrumlovsku, distribuční firma EG.D od rána ale pracuje na odstranění závad. Společnost ČEZ Distribuce připojila k síti všechny odběratele. ČTK to dnes sdělili mluvčí EG.D Roman Šperňák a ČEZ Soňa Holingerová. V noci na středu bylo kvůli bouřce, při které padaly stromy a větve do elektrického vedení, bez dodávek elektřiny až 300.000 domácností, ve středu ránu jich byla zhruba polovina, přičemž nejvíce postiženy byly jižní a východní Čechy a Vysočina.

08:55
1. 7. 2021

V obcích na Břeclavsku a Hodonínsku postižených bouří a tornádem budou od pátku úředníci Státního fondu podpory investic. Lidé tak v nejkratší možné lhůtě získají peníze na obnovu poničených domů. V rámci až dvoumilionové dotace mohou zažádat o okamžitou zálohu na demolici nebo projektovou přípravu až 500.000 korun. V tiskové zprávě to uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Bouřky minulý týden ve čtvrtek večer poničily kolem 1200 domů, podle posledních informací jich má jít 150 k zemi, ale číslo není konečné. Bouřky a tornádo si vyžádaly také šest obětí.

08:39
1. 7. 2021

Lidé v Mikulčicích na Hodonínsku odstraňují škody po tornádu, které se obcí prohnalo 24. června.

Lidé v Mikulčicích na Hodonínsku odstraňují škody po tornádu, které se obcí prohnalo 24. června. Lidé v Mikulčicích na Hodonínsku odstraňují škody po tornádu, které se obcí prohnalo 24. června. Lidé v Mikulčicích na Hodonínsku odstraňují škody po tornádu, které se obcí prohnalo 24. června.
06:42
1. 7. 2021

Dobročinná organizace Donio funguje teprve od října 2019, ale za svou krátkou dobu existence její zaměstnanci pomohli 1608 projektům a vybrali téměř 200 milionů korun. V současnosti upínají veškeré své síly na Hodonínsko, kde tornádo zasáhlo několik obcí. Zaměstnanci jsou v kontaktu přímo s lidmi, kteří přišli o někoho blízkého nebo mají zničené domy. Z tragických příběhů jsou pracovníci otřesení a poprvé zvažují, že by v rámci své práce navštívili psychologa. Jak konkrétně Donio na Hodonínsku pomáhá, prozradil ředitel organizace David Procházka v Blesk Podcast

Video Blesk Podcast: Pomáháme lidem po tornádu, ale sami potřebujeme dostat silné emoce ven - Jiří Marek
Video se připravuje ...
06:28
1. 7. 2021

Živel si vyžádal šest obětí, ale spustil i obrovskou vlnu solidarity:

  • Na následky zranění způsobených tornádem zemřelo šest lidí, mezi nimi bylo i dvouletá holčička. Několik dalších zraněných zůstává ve vážném stavu v nemocnicích nejen v ČR, ale i v Rakousku, kam je převezly vrtulníky. Počet ošetřených se pohybuje v nižších stovkách, kromě lidí zraněných přímo při tornádu jsou mezi nimi i ti, kteří se zranili při odklízení trosek.
  • Už bezprostředně po tornádu se začaly objevovat první nabídky pomoci, kromě té materiální se už o uplynulém víkendu do postižených obcí začali sjíždět dobrovolníci, který pomáhají zejména s odklízením trosek. V místě je také nasazeno několik stovek hasičů i vojáků s technikou.
  • Tornádo vyvolalo téměř bezprecedentní vlnu solidarity, srovnatelnou snad jen s povodněmi v letech 1997 a 2002. V několika sbírkách, vyhlášených na pomoc lidem postiženým řáděním tornáda, se do pondělí 28. června, tedy za první čtyři dny, sešlo přes 700 milionů korun. Ve středu 30. června už to bylo přes 900 milionů korun, více než při záplavách v roce 1997. Lidé mohou posílat peníze i konkrétním postiženým rodinám, přispívají také podnikatelé.
  • Pro postižené lidi, ale také obce nebo Jihomoravský kraj, jsou připraveny i vládní programy finanční pomoci. Obyvatelé z oblastí zasažených tornádem budou moci získat dotaci na obnovu bydlení až dva miliony korun a další tři miliony korun formou zvýhodněného úvěru. Dotaci dostanou majitelé všech poškozených domů, i když neměli nemovitost pojištěnou.
  • Vláda rovněž připravila dotační titul pro obce, připraveno v něm bylo 420 milionů korun. Obce budou moci získat dotace až do 90 procent skutečně vynaložených nákladů, kraje až 50 procent. Pokud výše vlastních nákladů všech akcí obce přesáhne pětinu obecního rozpočtu za letošní rok, může obec požádat o výjimku a dostat až sto procent.
  • Podpory se dočkají i zemědělci, a to v rámci krizového programu, který se již v minulosti použil při suchu nebo jarních mrazech. Podpora by mohla dosáhnout až sta procent prokázaných škod. Dalším podnikatelům v oblastech zasažených tornádem stát uhradí 80 až 100 procent výdajů na pořízení nového majetku. Maximální výše podpory činí jeden milion korun. Podniky budou moci navíc získat bezúročnou půjčku až 45 milionů korun.
  • Premiér Andrej Babiš (ANO) také požádal šéfy institucí Evropské unie o pomoc pro oblast zasaženou ničivými bouřemi a tornádem. ČR může získat pomoc z unijního fondu solidarity, který země využívají v případech živelních pohrom. Peníze mohou dostat státy, v nichž škody způsobené živelní pohromou dosáhnou nejméně 1,5 procenta HDP zasaženého regionu nebo 0,6 procenta HDP členského státu. V případě Jihomoravského kraje je to podle Babiše 11,6 miliardy korun.
Video Úterní demolice domu č.443 v Mikulčicích - Zdeněk Matyáš
Video se připravuje ...
06:20
1. 7. 2021

Škody po tornádu jsou značné:

  • Výše materiálních škod se jen odhaduje, v pondělí náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL) řekl, že se v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zatím dostala na 15 miliard korun. Částka obsahuje škodu na majetku kraje a obcí, ale i na majetku lidí. Podle Zámečníka však není konečná a bude stoupat. Poničeno bylo na 1200 domů, nejméně 150 z nich bude nutné zbourat. Kromě budov tornádo zasáhlo například také zemědělské plochy, kde škody dosáhly 1,5 miliardy korun.
  • Poškozeno bylo například i vysokého napětí na hranicích mezi Českou republikou a Slovenskem, kvůli spadlým vodičům byla přibližně na jeden den uzavřena dálnice D2 u Břeclavi. Dlouhodobější potíže způsobilo tornádo na železnici, kde živel zdemoloval sloupy a trakční vedení na trati mezi Břeclaví a Hodonínem. Zatím se podařilo odstranit trosky, vlaky ale mohou místem projíždět jen tažené dieselovými lokomotivami.
  • Podle expertů by se tornádo pro pojišťovny mohlo stát třetí až čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku ČR v roce 1993. „Pokud by byly pojištěné škody na majetku zhruba tři miliardy Kč, dostalo by se tornádo hned za troje rozsáhlé povodně a přeskočilo všechny orkány,“ řekla ČTK v pondělí mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová.
Video Muž natočil tornádo na Moravě z bezprostřední blízkosti. - Policie ČR / obyvatel Lužic
Video se připravuje ...
Video Zkáza obce Hrušky z dronu: Takhle tornádo zničilo obec na Břeclavsku - Blesk - David Malík
Video se připravuje ...
06:12
1. 7. 2021

Dnes je to týden od chvíle, kde tornádo na jižné Moravě udeřilo. Pojďme si připomenout, co všechno se od odehrálo v kritický den i ve dnech následujících.

  • Tornádo, které se zformovalo krátce před půl osmou večer 24. června, zasáhlo oblast zhruba mezi Břeclaví a Hodonínem, kde se u Ratíškovic přibližně po půlhodině rozpadlo. Stopa po tornádu na jihu Moravy je podle Petra Münstera z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká. Nejvíce zasažené byly obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku a Moravská Nová Ves a Hrušky na Břeclavsku, značné škody napáchal živel i v hodonínské části Pánov.
  • Škody způsobené tornádem na jihu Moravy podle ČHMÚ odpovídají síle F3, kdy se rychlost větru pohybuje od 219 do 263 kilometrů za hodinu. Ústav však nevyloučil ani vyšší stupeň. Při F4 je rychlost až do 324 kilometrů za hodinu. Tornádo přesahující sílu F3 v ČR zatím zaznamenáno nebylo, uvedl ústav. Podle serveru Severe Weather bylo nejtragičtějším tornádem na evropském kontinentu od června 2001.
06:00
1. 7. 2021

Dobré ráno, vážení čtenáři. Dnešní online přenos z událostí kolem ničivého tornáda na jižní Moravě začneme smutným příběhem rodiny pana Miloslava Belky. Jeho manželce osudný den lékaři diagnostikovali rakovinu prsu. Pouhých patnáct minut poté přišla do obce Mikulčice, kde žijí, větrná smršť, která jim rozmetala dům. Celý příběh si můžete přečíst v zde.

Z domu Belkových v Mikulčicích nezbylo nic, jen piano. Na to Miloslav Belka v zoufalství dlouho hrál, je ale odhodlaný postavit dům znova.

zirioges ( 8. srpna 2021 00:47 )

-od 17.6. do 24.6. byla na JV Moravě přízemní teplota až +45
-21.6 na Kyjovce a Prušánce povodně
-24.6. F4-tornádo
Mezi Břeclaví a Hodonínem je velmi horká půda, kterou je potřeba ochladit výsadbou stromů!

Michal Snobl ( 4. července 2021 11:24 )

Tak tohle už by snad byl vrchol toho exekučního hyenyzmu ne!!!!!!
Ať se raději tihle exekutorský doby tci seberou, i s hyena co vymýšlí a schvalují ty zlodějský zákony a táhnou jim tam pomáhat. Pak poznají co to je práce a čím si lidi vydělávají na živobytí. Bejčáky na tenhle zlodějský podnikatelsko-vládní-justicni propletenec.

frantacizek ( 30. června 2021 12:07 )

Wienerberger

alenotakno ( 30. června 2021 07:55 )

Ty naivko, kdyby tam byli ti, co se tam teď obrovsky cpou do vládnutí, to teprve poznáš, jak se doopravdy krade, jestli se tam dostanou. Zase budete všecí naříkat, to si piš. Jste teď zatím jen nemocní. Pak už budete natahovat jen kopyta.

alenotakno ( 30. června 2021 07:47 )

To by je museli poslat do KLDR Tam se jen trestá a brutálně.

Zobrazit celou diskusi