Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Češi byli rekordně štědří. Pro samoživitelky i opuštěné děti vybrali 382 tun zboží

Autor: ČTK - 
24. listopadu 2019
16:20

Při podzimní Sbírce potravin vybrali dobrovolníci 330 tun potravin a 52 tun drogistického zboží. V historii sbírky jde o rekord. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v tiskové zprávě v neděli uvedla, že za sedm let, kdy se potravinové sbírky konají, byla tato letošní podzimní nejrozsáhlejší. Do charitativní akce se zapojilo i nejvíce prodejen, a to 754, a také největší počet dobrovolníků - 4500. Díky tomu měl podle Láchové každý možnost darovat potraviny v bezprostřední blízkosti svého bydliště.

Potravinové banky následně rozvezou pomoc lidem, kteří ji potřebují. Jsou mezi nimi senioři, matky samoživitelky, děti z dětských domovů, handicapovaní, ale i lidé bez domova.

Až do 3. prosince mohou lidé darovat potraviny a drogerii, i když budou nakupovat také on-line. Příspěvky podle federace přislíbil i rekordní počet firem a různých komunit.

Potravinová sbírka se letos v ČR poprvé konala dvakrát ročně. Zapojily se do ní řetězce jako například Albert, Billa, dm drogerie markt, Kaufland, Lidl, Globus nebo Tesco Stores a také e-shopy iTesco a Rohlik.cz.

Prouza: Sbírka omezuje plýtvání s potravinami 

Sbírka potravin volně navazuje na předchozí Národní potravinové sbírky, které ve spolupráci s Českou federací potravinových bank pořádala organizace Byznys pro společnost. Od letošního roku akce pokračuje pod názvem Sbírka potravin a společně s potravinovými bankami akci nově pořádá Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR).

Prezident SOCR Tomáš Prouza připomněl, že darování potravin potřebným je jedním z důležitých nástrojů, jak omezit plýtvání s potravinami. „Aktuální výsledky prokázaly, že nový koncept organizovat sbírku dvakrát ročně je správný, o to více, když se doplní o čísla z on-line darování, které jsme letos nabídli poprvé,“ řekl.

Dodal, že řetězce kromě účasti na sbírkách posílají zboží do potravinových bank po celý rok, dobrovolně poskytují své logistické kapacity a pomáhají při organizaci i řízení těchto projektů.

dama_s_kosou ( 24. listopadu 2019 17:34 )

chcipni, zm rde

zlymikes ( 24. listopadu 2019 17:18 )

věřím, že při rozdělování nezapomenou na samoživitele předsedu KDU / s poslaneckým platem/ a jeho 3 malé děti ve věku 10,13 a 16 let

Dannero ( 24. listopadu 2019 16:55 )

Jen je docela smutné že na celé akci nejvíce profitují ti nejbohatší,obchodní řetězce vydělávají miliardy a tato akce jim přinesla další velké zisky.Sami posílají do potravinových bank zboží kterého se potřebují zbavit a neprodalo by se.

dama_s_kosou ( 24. listopadu 2019 16:32 )


Je to fajn vedet, ze na tom jako spolecnost nejsme tak spatne. Ze mezi nama ziji lide, kteri nemysli jen na sebe.

Zobrazit celou diskusi