Rob za rok neutratil ani korunu za jídlo: Sbírá mrtvou zvěř u dálnice a pěstuje vlastní zeleninu

Autor: DH, ČTK - 
17. listopadu 2019
15:24

Američan Rob Greenfield využívá k dopravě převážně jízdu stopem. Tímto stylem prý bojuje za omezení své uhlíkové stopy na této planetě. Radikální názor má muž ale i na stravování: rozhodl se, že už nedá ani korunu za potraviny a činil tak rok. Jedl jen to, co si sám vypěstoval na své zahrádce, to, co ulovil z vody nebo co sesbíral na okraji silnic. Včetně mrtvých zvířat, která našel u dálnice. 

Svůj pokus ukončil nyní v listopadu. V podstatě žil jen z toho, co mohl najít v přírodě. Či spíše ve městě Orlando, metropoli parků a atrakcí, kde žije 2,5 milionu obyvatel. Greenfield si ho zvolil pro jeho tropické klima.

„Letos jsem vypěstoval nebo sklidil 100 procent toho, co jsem snědl: žádná restaurace, žádný supermarket, žádné pivo u baru. Příroda je mou zahradou, mým zdrojem potravy i lékárnou,“ říká Greenfield. „Chci lidi inspirovat,“ dodává Američan, který zdokumentoval celý svůj pokus na videích umístěných na serveru YouTube.

„Chci, aby změnili stravovací návyky, aby si pěstovali vlastní potravu, aby podporovali místní zemědělce a jedli způsobem, který je nejlepší pro naši planetu, naše společenství i pro nás samé,“ tvrdí.

Celý rok chodil naboso a bydlel v malém domku se zahradou, jehož majitel mu umožnil, aby tam svůj pokus dovedl do zdárného konce. Domek se zahradou se změnil v městskou farmu, kde roste papája, banány, sladké brambory, okurky a lilky. Rob si tam postavil kuchyň pod širým nebem, kde konzervoval med od svých čtyř včelstev.

Pokud jde o toaletu, používal místo toaletního papíru sametové listy jedné rostliny. „Je to mnohem jemnější než to, co koupíte v obchodě,“ ujišťuje.

Zatímco s námi hovoří, ochutnává jelení maso ochucené česnekem, pepřem, koriandrem a anýzem a vařené v kokosovém mléce. Paroháče našel na silnici ve Wisconsinu, kde trávil dovolenou. Svůj pokrm zakončuje listy moringy, které mají četné léčebné účinky.

Sůl získává z mořské vody. „Naplním hrnec nebo karafu, pak to dám na vařič, aby se vařila a odpařovala. Vznikne tak dobrá sůl,“ vysvětluje.

Pro jednoduchý život se rozhodl v roce 2011. Předtím žil spíše jako klasický Američan s cílem stát se ve třiceti milionářem. V roce 2014 rozpustil svůj marketingový podnik.

V roce 2016 se proslavil šokujícím projektem: kráčel přes New York a nesl si s sebou všechny odpadky, které vyprodukoval, aby Američany upozornil na množství odpadu, který vytvářejí. Stále chtěl burcovat lidi, aby žili tak, že nebudou škodit životnímu prostředí. Nevěděl, co počít, ale rozhodně si přál cestovat po světě.

Dnes žije jen z toho, co mu vynášejí jeho knihy nebo přednášky. Často se ovšem účastní různých akcí bez nároku na honorář.

Letos si vydělal 9760 dolarů (asi 226.000 Kč), loni 8000 dolarů (185.000 Kč), přičemž ve Spojených státech je práh chudoby stanoven příjmem 13.000 dolarů (300.000 Kč) ročně.

Greenfield říká, že většinu toho, co si vydělá, věnuje nevládním organizacím, protože si nepřeje, aby se díky své popularitě stal bohatým. „Vymyslel jsem systém, jak to udělat, abych nikdy neztratil své dobré záměry. Věřím ve skromný život a nemyslím si, že by bylo možné žít skromně s velkými penězi,“ říká.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Drago16 ( 18. listopadu 2019 11:02 )

A co kdyby tam nasel srazeneho chlapa treba? Taky by ho mlaskl?
Boze to je blb... Ale s retardovanou Gretou by byli dobra dvojka

xxxx666 ( 18. listopadu 2019 10:48 )

Tak lidi jsou různí,někdo žere hovna,někdo má rád sado maso on je zase kripl.Když nikomu neubližuje at si dělá co chce.

diskutujici ( 17. listopadu 2019 17:48 )

OK, posledne jsem videl na Rudne prejeteho jezka a kocku. Vikend bych tedy poresil, mozna jeste trochu vic. No ale co dal? Na ryby potrebuji rybarsky listek, papaja tu neroste, banany taky nic moc. Navic nevim, jak v zime. Az najdu nekde prejetou srnu, nebo svinu, mam pocit, ze budu mit trochu problem s nasimi zakony. Takze co, k cemu je tenhle clanecek?

banany ( 17. listopadu 2019 16:02 )

Tak by v tom měl pokračovat když mu nevadilo jíst ze silnice mrtvá zvířata! Proč skončil? Měl by se dát dohromady s tou autistkou Grétou!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud