Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Lenku zabili v Egyptě, rodina dva roky marně čeká na odškodné. Kde to vázne?

Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
15. července 2019
19:30

Jsou to už dlouhé dva roky, ale stále to bolí. Rozběsněný instalatér tehdy běhal po pláži v egyptské Hurghadě s nožem v ruce a bodal blondýny v plavkách. Zasáhl také českou účetní Lenku (†36). Ta po několika dnech zemřela v místní nemocnici, jen pár hodin poté, co její matka odletěla do Česka a doufala, že ji dcera bude brzy následovat. I když egyptské úřady mluví o možném odškodnění pro rodinu zemřelé, doteď nepřišla ani koruna. Útočník se navíc zřejmě vyhne i soudu.

Byl slunečný 14. červenec 2017. V dovolenkovém ráji Čechů, v egyptské Hurghadě si řada rodin užívala zaslouženou dovolenou. Klid se ale změnil v peklo. Po místní hotelové pláži začal řádit instalatér Abdel Rahman Shaban Abokorah. V ruce měl nůž a bodal blonďaté ženy v plavkách. Náhodou si vybral také českou ženu. Lenka po pár dnech v nemocnici v Káhiře zemřela. Podobně dopadly také dvě Němky.

Soudu se útočník, který byl údajně napojený na Islámský stát, vyhýbá, je v izolaci v psychiatrické léčebně. A vypadá to, že trestu unikne úplně. Podle DPA stále není jasné, zda by mohl být prohlášen za nesvéprávného.

Jelikož se případ týká i české občanky, české úřady začínají být mírně nervózní. Ministerstvo zahraničí nemá zatím ani oficiální informace o tom, jaký je skutečný stav pachatele a tedy, zda ho budou soudit.

„Nemáme v tuto chvíli oficiální informace o tom, že by pachatel neměl být za tento čin vzhledem ke svému psychickému stavu vůbec souzen,“ řekla Blesk Zprávám mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Video Bývalá velvyslankyně v Egyptě: Jak pobodaná Češka popisovala útok na pláži? - Jan Jedlička, Jakub Veinlich

Policie nemá stále všechny dokumenty

Kvůli smrti Češky se přitom v listopadu 2017 vypravili do Egypta i vyšetřovatelé Národní centrály proti organizovanému zločinu, ani oni nejsou ale po dvou letech s prověřováním příliš daleko.

„Věcí se stále zabýváme, je ve stadiu prověřování,“ řekl před pár dny mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. „K postupu egyptských orgánů se vyjadřovat nemůžeme,“ odpověděl na dotaz, v jakém stadiu je věc ze strany egyptských orgánů činných v trestním řízení a zda má ČR vůbec nějaké reálné procesní možnosti, jak vyšetřování v Egyptě ovlivnit.

Česká diplomacie začíná být značně nervózní z délky vyšetřování i v otázce dodání všech podkladů k vyšetřování. A nevylučuje proto další diplomatické tažení.

„Opakovaně jsme apelovali na egyptskou stranu, aby poskytla veškeré požadované dokumenty našim úřadům, konkrétně policii. Část protokolů skutečně do Česka dorazila, dodání dalších dokumentů urgujeme. V těchto snahách budeme dále pokračovat, české velvyslanectví je v případu nadále aktivní. V případě neúměrných průtahů zvážíme další kroky,“ popsala Blesk Zprávám průtahy ve vyšetřování mluvčí české diplomacie Štíchová.

Odškodnění pro rodinu je zatím v nedohlednu

S tím, jak se táhne vyšetřování, není také jasné, kdy a zda vůbec se rodina zemřelé ženy dočká alespoň symbolického odškodnění za smrt své příbuzné.

„Na egyptské straně nebylo dosud ukončeno soudní řízení s útočníkem. Podle egyptské strany se eventuální forma odškodnění bude odvíjet právě od rozhodnutí soudu,“ řekl před pár dny Blesk Zprávám Robert Řehák z tiskového odboru ministerstva.

„Egyptská strana je této myšlence otevřená – jakési kompenzaci pro pozůstalé – zdráhá se tomu říkat přímo odškodnění – nechce, aby to bylo precedentem pro nějaké další nároky různých jiných lidí z jiných zemí,“ řekla přitom už v srpnu 2017 Blesk Zprávám tehdejší česká velvyslankyně v Egyptě Veronika Kuchyňová Šmigolová.

Video Podle tehdejší velvyslankyně v Egyptě by rodina zavražděné Lenky měla dostat odškodné. - Jakub Veinlich, Jan Jedlička

Ani ona už přitom nemá k vyšetřování žádný přístup. Česko totiž od půli března zastupuje v Egyptě nový velvyslanec Jan Fulík. Novým působištěm Kuchyňové se pak stal Stát Eritrea.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud