Johnson řeší skandál svého poradce, premiérova snoubenka první narozeniny jejich psa

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
25. května 2020
17:30

Zatímco britský premiér Boris Johnson (55) řeší skandál se svým hlavním stratégem Dominicem Cummingsem, jeho snoubenka Carrie Symondsová (32) se věnuje jejich prvorozenému synu Wilfredovi a psu Dilynovi. Právě premiérův pes si tento víkend užil pozornost a stal se hvězdou sociálních sítí, slavil první narozeniny a jeho panička to neopomněla připomenout všem svým fanouškům na twitteru a instagramu, uvedl list Daily Mail.

Symondsová na svém twitteru sdílela sérii fotek svého psa, zásobila i jeho oficiální instagram. Dilyn je na sociálních sítích oblíbený a má tisíce fanoušků. „Budu slavit, jako by to byly moje narozeniny. Přeju si jen všechno nejlepší. Bylo to bláznivých 12 měsíců,“ zní příspěvek na Dilynově profilu. „Krásné první narozeniny,“ dodala na svém twitteru Symondsová a poděkovala všem, kteří jí a premiérovi pomohli pejska adoptovat.

Symondsová zároveň vyzvala lidi, aby si po jejím vzoru adoptovali domácí mazlíčky. Dilyn patří mezi psy, které zachránili dobrovolníci ze zvířecí charity Friends of Animals Wales. Jako novorozené štěně byl společně se svým bráškou Jedem ponechán na pospas živlům, v útulku strávil pár týdnů a pak putoval do premiérského sídla v Downing street, kde žije po boku „vrchního myšilova“ kocoura Larryho.

Pes jako úleva od stresu

Po boku Johnsona se v prosinci 2019 podíval k volbám, kam doprovodil nejdříve premiéra a pak i Symondsovou. Snoubence doprovázel i na několik oficiálních akcí. Johnson se nechal slyšet, že mu pes pomáhá zvládat stres, chodí s ním na pravidelné procházky.

Značnou úlevu od stresu teď Johnson rozhodně potřebuje, kroky jeho vlády v souvislosti s koronavirovou krizí v těchto dnech opět pobouřily komentátory na obou stranách politického spektra.

Po nedávné smršti kritiky kolem relativně pomalého testování potenciálních nakažených je nyní důvodem reakce premiéra na počínání jeho poradce Cummingse, který v čase přísné karantény cestoval přes celou Anglii se svým synem a manželkou nejspíše nakaženou koronavirem. Konzervativní předseda vlády na nedělní tiskové konferenci odmítl zodpovědět vícero klíčových otázek a podle médií tak aféra rozhodně nekončí.

„Copak si myslí, že jsme hlupáci?“

„Žádná omluva, žádné vysvětlení.“ Tak na titulní stránce shrnul dosavadní přístup vlády deník The Guardian. Ten je často k současné vládě kritičtější než jiné listy, dnes se ovšem k hlasům volajícím po odchodu Cummingse z premiérské kanceláře přidal i pravicový bulvár Daily Mail. „Copak si (Johnson a Cummings) myslí, že jsme hlupáci?“ ptá se deník ve svém editorialu. „Pro dobro vlády a celé země musí pan Cummings rezignovat. Nebo jej premiér musí vyhodit,“ píše Daily Mail.

Například deník The Times na věc pohlíží jinak, i jeho redakční komentář ale kritizuje komunikační strategii kabinetu. Podle hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové nedělní tisková konference Johnsona „rozhodně nebyla pokusem poskytnout veřejnosti úplné informace“.

Cummings má Johnsonovu plnou podporu

„Předseda vlády místo toho přišel s jedinou obecnou odpovědí: že on sám s panem Cummingsem mluvil o tom, proč během své izolace udělal, co udělal, a že to je postačující,“ píše Kuenssbergová. „Podařilo se premiérovi dnes (v neděli) tuhle šlamastyku ukončit? Ani omylem,“ uzavírá svůj komentář.

Ona „šlamastyka“ začala pátečním zjištěním reportérů The Guardian a Daily Mirror, že Cummings na konci března odjel se svojí ženou a dítětem z Londýna na sídlo svých rodičů ve více než 400 kilometrů vzdáleném hrabství Durham. Manželka kontroverzního Johnsonova poradce se přitom v té době potýkala se symptomy covidu-19 a na celou rodinu se tak vztahoval téměř kategorický pokyn zůstat 14 dní v izolaci.

Koronavirus v Británii: Klíčový poradce Borise Johnsona Dominik Cummings se prohřešil proti pravidlům.Koronavirus v Británii: Klíčový poradce Borise Johnsona Dominik Cummings se prohřešil proti pravidlům. | Reuters

Jak připomněla BBC, oficiální pravidla karantény uznávají, že „pokud žijete s dítětem... je nám jasné, že ne všechna tato opatření budou možná“. Cummings uvedl, že na sever Anglie odjel kvůli obavám o péči o svého syna, s manželkou a dítětem údajně na farmě rodičů pobývali odděleně od zbytku rodiny. Johnson svého klíčového spojence plně podpořil, neodpověděl však na řadu zásadních otázek a nevyjádřil se ani k čerstvým obviněním tisku ohledně následných Cummingsových přesunů.

„Je možné, že Cummings nejednal protiprávně, jak tvrdí předseda vlády. Ale je jasné, že nejednal ani zodpovědně ani s integritou. Chválit jej za následování ‚instinktu každého otce‘ je urážkou všech rodičů, kteří místo toho dodržovali pravidla,“ reagoval na Johnsonova slova The Guardian.

„Je to p*ůser!“

Podle opozice vývoj ukazuje, že pravidla karantény nejsou pro všechny stejná. Množí se výpovědi lidí, kteří se během posledních týdnů v těžkých rodinných situacích rozhodli držet ducha vládních nařízení, přičemž sílí obavy, že odteď už občané tak obětaví nebudou.

Závěr, že politická bouře jen tak nepomine, pak podporuje i to, že kritika zdaleka nezaznívá jen od médií a opozičních politiků. Ať už v zákulisí, nebo veřejně vyjadřují výhrady i zástupci Konzervativní strany, jejíž poslanci jsou podle médií pod palbou zpráv od rozhněvaných voličů.

„Totální p*ůser,“ citoval web Politico zprávu od jistého konzervativního poslance. „Můžete ztratit popularitu, ale nemůžete ztratit důvěru. Tohle není kauza ‚bubliny‘. Je to na titulní stránce všech deníků, odvádí to pozornost od toho, co by vláda měla dělat,“ řekl zase The Times nejmenovaný člen kabinetu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud