Syna (4) vezl pryč od nemocné ženy, sám cítil příznaky. Johnson hájí před pranýřem klíčového muže

Aktualizováno -
24. května 2020
19:25
Autor: ČTK, simao - 
23. května 2020
16:05

Britský premiér Boris Johnson čelil o víkendu výzvám opozice, aby se zbavil svého klíčového poradce Dominika Cummingse. Ten porušil pravidla koronavirové karantény, když s příznaky infekce odvezl syna na hlídání ke svým rodičům, urazil přitom na 400 kilometrů. Johnson se však za Cummingse rázně postavil. Jeho chování označil za pochopitelné. Navzdory tomu, že Cummings sám pociťoval příznaky covid-19.

John Cummings, který byl hlavním strůjcem kampaně za vystoupení Británie z EU před referendem v roce 2016, podle deníků The Guardian a Daily Mirror cestoval koncem března z Londýna do 400 kilometrů vzdáleného severoanglického hrabství Durham za svými rodiči, ačkoliv měl tehdy příznaky nemoci covid-19.

V té době již platila přísná pravidla spojená s omezením pohybu obyvatel ve snaze zamezit šíření nákazy. Kromě nákupu jídla či léků neměli lidé podle vládních doporučení vycházet z domovů ani navštěvovat příbuzné.

Kancelář premiéra v reakci uvedla, že Cummings podnikl cestu proto, aby odvezl svého malého syna ke svým rodičům ve chvíli, kdy se jeho manželka infikovala koronavirem a on sám již pociťoval příznaky. „Jeho jednání bylo v souladu s koronavirovými doporučeními,“ sdělil úřad. To si však nemyslí opozice ani značná část veřejnosti.

Gove: Péče o ženu a dítě není zločin

A Cummings se ocitl na britském pranýři. Našel však i zastání. Jeden z nejvlivnějších ministrů konzervativního kabinetu Michael Gove vystoupil na Cummingsovu obranu s tím, že „péče o ženu a dítě není zločin“.

„Dominic Cummings měl udělat správnou věc a odstoupit, ale když tak sám neučinil, Boris Johnson musí ukázat vůdcovství a okamžitě jej z úřadu odvolat,“ uvedl naopak Ian Blackford, šéf frakce Skotské národní strany (SNP) v Dolní sněmovně. Podle něj Cummingsovo chování vyvolává dojem, že platí jedna pravidla pro mocné a druhá pro obyčejné lidi.

Opoziční Labouristická strana v prohlášení uvedla, že by neměl platit dvojí metr pro politiky a pro občany. Liberální demokraté sdělili, že Cummings by měl rezignovat, pokud se prokáže, že porušil platné směrnice. Cummingsova odvolání se kromě opozice domáhalo i několik konzervativních poslanců.

Johnson: Každý otec to chápe

Premiér v reakci na rozsáhlou kritiku v neděli uvedl, že chápe, proč si lidi myslí, že jedna pravidla platí pro jedny a jiná pro druhé. Ale vládní pokyny podle něj také jasně doporučovaly přihlížet k potřebám péče o dítě. Cummings podle něj jednal odpovědně, v rámci pravidel a naprosto rozumně, když se snažil izolovat čtyřletého syna od nakažené rodiny.

„Myslím, že udělal to, co je naprosto pochopitelné,“ řekl dnes Johnson. „Každý otec, každý rodič upřímně chápe, co udělal, já tedy určitě,“ dodal podle agentury Reuters.

hradecanka ( 24. května 2020 20:23 )

Péče o dítě a nemocnou ženu není zločin.
A péče o hladové prase taktéž ne.
Ale vždycky až podle toho, kdo pečuje, že ?

Citronel ( 24. května 2020 19:53 )

Sídliště Máj neznám, ale i kdyby tam byly byty zadarmo a bylo to nejhezčí místo v republice, tak bych tam nešel.Cigoši znehodnotí každou oblast, kde se nachází je nebezpečno.Tam kde jsem si já koupil byt město nastěhovalo několik rodin cigánů, tím jsem přišel o investici a po setmění se tam bojim.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud