Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 9°C

Johnson má nového „arcinepřítele“: Šéfem britské opozice se stal Starmer

Autor: ČTK - 
4. dubna 2020
12:52

Novým lídrem britských labouristů byl zvolen Keir Starmer. S odvoláním na prohlášení strany o tom informovala agentura Reuters. Nástupce Jeremyho Corbyna v pozici šéfa opozice byl v minulosti ředitelem veřejné prokuratury a vystupoval proti brexitu.

Starmer, jenž se při své kandidatuře pokusil spojit levicové podporovatele Corbyna i centristické členy strany, ve volebním klání porazil Rebeccu Longovou-Baileyovou, která patřila ke Corbynovým spojenkyním. Třetí skončila poslankyně Lisa Nandyová.

Starmerovou zástupkyní byla zvolena dosavadní stínová ministryně školství Angela Raynerová.

Labouristé pod vedením Corbyna v prosincových předčasných volbách do Dolní sněmovny utrpěli nejtěžší porážku od roku 1935. Podle agentury DPA znamená volba Starmera odklon labouristů od Corbynova levicového kurzu z posledních let.

Starmer byl v Corbynově stínovém kabinetu expertem na otázky brexitu a vystupoval jako jeho odpůrce. Odchod Británie z Evropské unie má však za uzavřený a nevolal ani po prodloužení pobrexitového přechodného období. „Spor o setrvání (Británie v EU) je za námi,“ uvedl při únorové debatě se svými protikandidátkami.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi