Brexit dostal zelenou, čeká se na podpis královny. Do „rozvodu“ s EU zbývá 9 dní

Autor: ČTK, for - 
22. ledna 2020
20:51

Prováděcí zákon k brexitové dohodě již schválily obě komory britského parlamentu. Horní komora se původně pokoušela k zákonu připojit dodatky, dnes ale volená Dolní sněmovna všechny odmítla a nevolená Sněmovna lordů následně svou snahu o změny vzdala. Nyní tak již chybí jen podpis královny Alžběty II., informovala stanice Sky News. Brexit má nastat 31. ledna, tedy za devět dní.

Schválení prováděcího zákona je podmínkou ratifikace dohody o odchodu Británie z Evropské unie, kterou vyjednal premiér Boris Johnson s Bruselem. 

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Rozvod musí posvětit královna

Dolní sněmovna, která dostala pozměněný návrh zákona k posouzení, všechny dodatky ve středu zamítla a normu poslala v původním znění zpět do Sněmovny lordů. Ta se nakonec rozhodla vzdát své snahy a schválila prováděcí zákon v nezměněné podobě. Nyní tak již zbývá podpis královny Alžběty II., který se dá očekávat v následujících několika dnech.

Ratifikovat musí „rozvodovou“ dohodu ještě i poslanci Evropského parlamentu, kteří se kvůli tomu mají sejít za týden v Bruselu. Pokud i oni s dohodou vysloví souhlas, opustí Británie na jejím základě EU za devět dní.

Královna Alžběta II. při tradičním čtení programu vlády na úvod schůze parlamentu. Doprovodil ji princ Charles (19. 12. 2019).Královna Alžběta II. při tradičním čtení programu vlády na úvod schůze parlamentu. Doprovodil ji princ Charles (19. 12. 2019). | Reuters

Od 1. února pak začne takzvané přechodné období, během kterého Londýn a Brusel budou jednat o budoucích vztazích. Dohodu by měly vyjednat podle současného plánu do konce roku. Plně odloučit od unijních pravidel by se tak Britové měli čtyři a půl roku po referendu, ve kterém si odchod z EU schválili.

Lordi se změnami neuspěli

Britská Sněmovna lordů chtěla změnami v návrhu zákona, které zákonodárci v Dolní komoře odmítli, mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky nebo upravit vztah se Soudním dvorem EU.

Už v pondělí například do návrhu doplnila pasáž, která požaduje zjednodušení získání trvalého pobytu ve Spojeném království pro občany členských zemí EU, kteří splňují podmínky. Horní komora chtěla, aby trvalý pobyt dostávali automaticky a nemuseli o něj žádat úřady. Zároveň v dodatku žádala, aby měli fyzický doklad potvrzující jejich právo žít ve Spojeném království.

V úterý přibyl ještě dodatek, který předložil Alfred Dubs, rodák z Prahy, který je jedním z dětí zachráněných Nicholasem Wintonem před nacisty. Na jeho základě měli mít dětští uprchlíci právo přicházet i po brexitu za svými rodinami žijícími v Británii. Tuto pasáž prováděcí zákon k brexitové dohodě už dříve obsahoval, premiér Johnson ji ale po vyhraných prosincových volbách nechal odstranit. Vláda uvedla, že je jejím záměrem toto pravidlo dodržovat, není podle ní ale nutné jej zakotvit v zákoně o brexitu.

zdenek43 ( 30. ledna 2020 08:47 )

Nechapu , ze EU chce ztakovou zemi stejne pracovat jako kdyz spoluvitvareli EU ??? - Velka Britanie je tvurcem a spoluzakladatelem EU - Členem EU: od 1. ledna 1973 .... vytvarela aktivne vsechna pravidla-zakony-CILE?? smerovani EU az do extremu " MULTIKULTY " - - /za varona volani od pana V.Klause st. proti smeru EU byl pan Klaus tak znemoznovan az TO ustilo k honu na carodejnici ../

A TENTO stat ma TU drzost !! /ma pravo-to te zemi nikdo neupira/ aleee MA TU DRZOST otocit a cilene vystartovat proti LIDEM - EVROPANUM - ktere sammmmmmm aktivne LAKAL - verboval,aby je dostal do Britanie a pak se zachoval tak jak se chovali DIKTATORI o kterych v modernich dejinach ani nesmite mluvit - natoz psat na internetu - hned jste autmatem ?? hlidani !! monitorovani !! .... Nucené migrace jsou trvale velkým a podstatným tématem moderních a soudobých dějin nejen Evropy, ale celého světa. Fenomén „vyhnání“ (na místě staršího „vyhubení“) se
postupně etabloval od raného novověku, kdy se ovšem týkal především náboženských
menšin. V průběhu 19. století nad tradičně dominující náboženskou motivací genocidní
nebo transferové eliminace „cizích“ ergo menšinových a tedy většinové společnosti
překážejících skupin převládly důvody „národní“ či šíře etnické. To nevylučuje skutečnost,
že pro jisté národnosti byla typická ta která náboženská víra, takže nacionální a religijní
identifikace a důvody pro skupinová nepřátelství byly často kombinovány.
Jaký historický jev tedy bude předmětem mojí pozornosti? Jde o násilnou eliminaci
velkých skupin obyvatelstva, které se od statutární a dominující většinové společnosti
odlišují národnostně, tedy jazykem, kulturou i pocitem nacionální sounáležitosti s jinde
dominantním – titulárním - národem, případně které se od většinové společnosti odlišují
jiným než vládnoucím náboženstvím jako výrazným nebo alespoň průvodním znakem své
jinakosti. ...

Schlafenberg ( 23. ledna 2020 10:05 )

Štastná to země

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud