Schillerová si „brousí zuby“ na pět miliard od gigantů. Trumpovy odvety se nebojí

Autor: ČTK, sova - 
22. ledna 2020
18:06

Na velké internetové firmy by mohla v Česku v budoucnu dopadnout sedmiprocentní digitální daň. Vládní návrh, který ji zavádí, ve středu v úvodním kole podpořila Sněmovna. Nyní ho posoudí rozpočtový výbor. Ročně by daň mohla státnímu rozpočtu přinést asi pět miliard korun. Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Daň se tak dotkne hlavních globálních hráčů, jako jsou Google, Facebook, Amazon či Apple.

Navrhovaná daň se bude týkat tržeb. Nepůjde tak o daň ze zisku. Základ daně tak budou tvořit tržby za služby poskytnuté během zdaňovacího období, ale jen ta část vztahující se k českým uživatelům.

Hospodářské noviny v pondělí s odvoláním na nejmenovaný americký vládní zdroj informovaly o varování Spojených států, že kvůli digitální dani zavedou USA vůči Česku odvetná opatření. Washington daň považuje za diskriminaci vůči firmám se sídlem ve Spojených státech. Podobný spor vedou USA i s Francií, která má tříprocentní digitální daň.

Roztržku už daň vyvolala mezi USA a Francií

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v úterý v Bruselu řekla, že se případné odvety USA neobává. Ve středu před poslanci informovala, že úpravu ministerstvo řešilo i s velvyslanectvím USA. „Nemáme oficiální informace, že by se vůči nám něco chystalo,“ řekla. Podle ní není daň „ušita“ na americké firmy, ale dopadne i na jiné, které překročí ukazatele stanovené zákonem.

Zpravodaj k předloze Václav Votava (ČSSD) označil zavedení digitální daně za úspěch sociální demokracie. „Neměli bychom tomu pomyslnému chrastění řetězy ustupovat,“ řekl na adresu možné odvety ze strany USA. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura však chce, aby vláda poslance informovala o tom, jaká jednání vedla a jaké jsou záruky, že v případě schválení zákona nepřijdou protiopatření.

Zavedení digitální daně již vyvolalo spor mezi Francií a USA. Washington pohrozil Francii kvůli dani z digitálních služeb zavedením cla na některé zboží. Francie podle informací z úterý navrhla, že odloží splatnost daně z dubna až na konec roku.

Daň se vztahuje také na Airbnb a Uber

Ministerstvo financí navrhlo zavést takzvaný DST model digitální daně navržený dříve Evropskou komisí, který se ale v Evropské unii nepodařilo prosadit. Zdaňuje vybrané internetové služby. Jde o umísťování cílené reklamy na webech, zpoplatněné služby na sociálních sítí nebo prodej dat o uživatelích. Zdaňovacím obdobím by měl být kalendářní rok a daň by měla být placena v měsíčních zálohách.

Dani budou podléhat také některé platformy digitální ekonomiky, které uživatelům umožňují vzájemně si mezi sebou poskytovat za úplatu služby a zboží. Mezi ně patří například Airbnb nebo Uber. Daň se ale nebude vztahovat na e-shopy nebo na služby spojené s hraním počítačových her.

Zákon má vstoupit v účinnost patnáctým dnem po vyhlášení ve sbírce zákonů. Pokud ho Parlament stihne projednat, mohla by tak daň začít platit již letos. Daň se nebude vztahovat na služby, které firmy poskytly před nabytím účinnosti zákona.

Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek už přišel s pozměňovacím návrhem, aby se sazba daně snížila ze sedmi na tři procenta. Navrhovaných sedm procent by podle něj mohlo firmy neúměrně zatížit. Místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) chce daň snížit na pět procent, stejnou výši chtějí i Piráti.

oxyx_ ( 23. ledna 2020 04:58 )

Zase svlékla a ukázala dokonalé tělo a hlavně zadek: Nela Slováková pózovala na exotickém ostrově nahá ve sprše
22. ledna 2020 200
Za svoje tělo se nestydí a ráda ho ukáže nejen příteli Lukášovi. Nela Slováková (29) se dělí o svoje snímky z exotické dovolené na ostrově Mauritius, kam se vyrazila ohřát s maminkou, pravidelně. A nepředvádí se jen v plavkách, jejich navrhováním se živí.

Poslední fotografie musela pány pořádně nažhavit, protože Nela se při sprchování ve venkovní sprše předvedla pouze v rouše Evině. Stejně jako na poslední fotce z Tater, kde se nechala na balkóně fotit také úplně nahá, akcentuje snímek zejména její dokonalý zadeček.

Podle Nely tedy úplně dokonalý není. Na začátku dovolené si totiž zadek připekla a teď se jí půlky trochu loupou. "O tom, jak jsem si spálila zadek, jsme už mluvili, že? Teď si povíme o tom, jak úžasná je venkovní sprcha - no fantastická" připsala k příspěvku na sociální síti. A fanoušci oceňují nejen její křivky, ale i smysl pro humor.

cesky_novinar55 ( 22. ledna 2020 22:05 )

aire, je to teď v UDÁLOSTECH

Martina indelov ( 22. ledna 2020 22:01 )

No neexistuje žádná České firma která by podnikala v USA a nezaplatila tam daně. To je první pravda. A TA druhá je proč kupovat z USA vrtulníky a a pak až se bát aby Trump nevyhlasil sankce na náhradní díly? USA se zdají být méně seriózní partner než Rusko. A třetí věc je, má smysl Westinghouse připustit do výběrového řízení na atomovou elektrárnu a pak se nechat vydírat. Já říkám každou věc je třeba domyslet.

ovarek ( 22. ledna 2020 21:53 )

Je to další zbohatlej Anoferťáckej haj zel!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!👎👎

ovarek ( 22. ledna 2020 21:49 )

🖕🖕🖕🖕🖕
air_:Zdravím, u prostředníčku... tak vám nevím.... článek z června 2019
repor­terma­gazin­.cz/a/­pEivy/­insol­vence-dotace-kmenove-bunky-podivne-obchody-vicepremiera-havlic­ka?ut­m_sou­rce=fa­cebo­ok&ut­m_me­dium=­cpc&ut­m_ter­m=ha­vlicek­&fbcli­d=IwAR­1suN­flyd­pWnvYg­VgAIJ­VLpi­y6F47i­ootFU­fuie­O59Y­yl_ztr­XnMBH4­Vyg

(22. 01. 2020 215)­reago­vatnah­lásit
air_:Tento článek, celý, stojí za čtení. Bohužel nenadchne

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud