Koronavirus ONLINE: Šest Čechů je v karanténě na Kanárech, nakažení v Rakousku i Chorvatsku

Aktualizováno -
25. února 2020
13:10
Autor: ČTK, trm, blv, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Španělské úřady nařídily karanténu pro zhruba 1000 hostů hotelu na Tenerife, kde testy potvrdily nákazu koronavirem u italského turisty. Je v ní i šest českých turistů. V Itálii už je přitom sedm mrtvých a 271 nakažených, koronavirus se tu rozšířil i na jih země. A první případy nákazy má Rakousko i  Chorvatsko. Český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) svolal epidemiologickou komisi a pražské letiště vyčlenilo pro přílety z Itálie speciální brány, tzv. gaty. V pevninské Číně nemoci způsobené koronavirem podlehlo už celkem 2663 lidí. Dění kolem šíření nového koronaviru sledujeme online.

  • Nový koronavirus Covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Poškozuje také orgány a proniká do moči i stolice.
  • Virus se objevil již ve 32 zemích včetně devíti evropských (Belgie, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Německo, Rakousko, Rusko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie). První Evropané zemřeli v Itálii, ve Francii předtím jeden Číňan.
  • Šest Čechů je v karanténě v hotelu H10 Costa Adeje Palace. Přiletěli sem 24. února. Pět Čechů bylo evakuováno z Wu-chanu, nákaza se u nich neprokázala. Česko odeslalo přes Vídeň do epicentra nákazy 4,5 tuny humanitární pomoci.
  • Na nákazu zemřel 34letý doktor Li Wen-liang, který před koronavirem varoval již loni. Zbyla po něm těhotná manželka v pátém měsíci.

Koronavirus už zabíjel v Evropě
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
13:33
Dnes

„Nemůžu uvěřit, že tenhle hotel je v karanténě a my musíme být v pokojích. Koronavirus.“ Své obavy na facebooku sdílela i Britka Elaine Whitewicková, která je na Tenerife s kamarádkou Jayney Brownovou. Příspěvek doplnila o video toho, co se děje před hotelem H10 Costa Adeje Palace.

13:27
Dnes

„Bojíme se, že tady chytíme koronavirus,“ vzkazuje britský pár, David Hoon (60) a Pamela Scottová (63), z hotelu na Tenerife, kde jsou stejně jako šestice z Česka v karanténě. „Šance, že se infikujeme, díky karanténě vzrostly,“ domnívají se Briti. „Nikdo nás neinformuje o tom, co se děje, jak dlouho tu budeme a kdo nám poskytne jídlo. Nezvládají to, je to katastrofa,“ postěžoval si pro list Daily Mail Hoon.

„Hotel připomíná dům duchů,“ dovolenou Britům už narušila písečná bouře, která Tenerife nedávno zasáhla. Nyní koronavirus. „Nebyla to nejlepší dovolená, jsme sice v hezkém hotelu, ale nečekal jsem, že tolik času strávíme na pokoji. Je tu nuda, v televizi je jen jeden program v angličtině a na čtení máme jen jednu knížku,“ dodal Hoon.

13:26
Dnes

Oba pacienti v Rakousku mají lehkou horečku, v ohrožení života nejsou. Oběma je podle úřadů 24 let. Přinejmenším jeden z nich pochází z Lombardie na severu Itálie, dlouhodobě ale žije v Innsbrucku. Kde se pacienti nakazili, zatím není jasné. Agentura Reuters s odvoláním na tyrolské úřady uvedla, že oba pacienti jsou Italové.

Tyrolsko, které sousedí se severem Itálie, kde se koronavirus šíří, nyní v innsbrucké nemocnici zřídí zvláštní ambulanci, která bude přijímat lidi podezřelé z nakažení koronavirem.

Podezření na nákazu dnes ohlásila také spolková země Horní Rakousy, která hraničí s Jihočeským krajem. Pětapadesátiletý muž se po návratu z Itálie dostavil s příznaky podobnými chřipce do nemocnice v Linci. Výsledky testů v tomto případě zatím nejsou k dispozici.

13:12
Dnes
!

První potvrzený případ nakažení novým koronavirem oznámilo Chorvatsko. Podle vlády jde o mladíka ze Záhřebu, který se vrátil z návštěvy Milána, kde pobýval mezi 19. a 21. únorem. V současnosti mladík leží na infekční klinice v chorvatském hlavním městě.

Úřady nyní zjišťují osoby, s nimiž byl nakažený muž od té doby v kontaktu. „Jedná se o chorobu, která je podobná chřipce a neočekávají se větší komplikace, než jaké provázejí chřipková onemocnění,“ dodal Beroš.

Chorvatsko, které je zejména v létě oblíbenou destinací Čechů, je tak už jedenáctou zemí v Evropě, kde bylo potvrzeno nakažení koronavirem, který se v prosinci začal šířit z čínského města Wu-chanu. Zatím byla infekce potvrzena u pacientů v Belgii, Británii, Finsku, Francii, Chorvatsku, Německu, Itálii, Rakousku, Rusku, Švédsku a Španělsku.

12:57
Dnes

Policie v rouškách kolem hotelu H10 Costa Adeje Palace, jehož hosté včetně 6 Čechů skončili v karanténě kvůli koronaviru, staví zátarasy. Zdravotníci do hotelu navážejí zásoby.

Situace před hotelem H10 Costa Adeje Palace, jehož hosté včetně 6 Čechů skončili v karanténě kvůli koronaviru.Situace v hotelu H10 Costa Adeje Palace, jehož hosté včetně 6 Čechů skončili v karanténě kvůli koronaviru.Situace před hotelem H10 Costa Adeje Palace, jehož hosté včetně 6 Čechů skončili v karanténě kvůli koronaviru.Situace před hotelem H10 Costa Adeje Palace, jehož hosté včetně 6 Čechů skončili v karanténě kvůli koronaviru.
12:56
Dnes

Náměstek a mluvčí íránského ministra zdravotnictví Íradž Harírší. se podle tamních úřadů nakazil koronavirem.

Harírší v minulosti doporučoval lidem konzumaci vitaminu C, aby omezili riziko nákazy koronavirem. Světová zdravotnická organizace (WHO) nicméně už předtím uvedla, že vitamin C na chování koronaviru nemá vliv.

Doktor Íradž Harírší se také ještě na včerejší tiskové konferenci vymezoval proti ustavování karantén v ohniskách nákazy na území Iránu.

12:47
Dnes

Jižní Korea hlásí jedenáctou obět ve spojitosti s nákazou novým typem koronaviru. Infekci podlehl 35letý Mongol.

V zemi je aktuálně 977 případů nákazy, nejvíce z nich ve městě Tegu, v provincii Severní Kjongsang a v přímořském metropolitním městě Pusan.

Jižní Korea registruje další nakažené pacienty novým typem koronaviruJižní Korea registruje další nakažené pacienty novým typem koronaviruJižní Korea registruje další nakažené pacienty novým typem koronaviru
12:42
Dnes

Britský turista Christophe Betts popsal, jak vypadá situace v hotelu H10 Costa Adeje Palace na Tenerife. „Požádali nás, abychom zůstávali v pokojích, ale na snídani jsme mohli dolů do restaurace. Testují nás, ale já jsem na testu ještě nebyl. Z okna jsou vidět policisté a členové ochranky hotelu a asi dalších 50 lidí z hotelové personálu,“ vypověděl Betts pro irskou stanici RTE News.

12:37
Dnes
!

Na letišti v Praze kvůli riziku koronaviru zajistili šest lidí, kteří přiletěli z Íránu. Preventivně budou vyšetřeni v nemocnici, příznaky nemoci neměli.

12:34
Dnes
!

Rakousko má zřejmě první případy nákazy koronavirem. U dvou lidí v Innsbrucku jej prokázaly první testy, podle úřadů je pravděpodobně potvrdí i druhé. O dalších informacích vás budeme informovat.

12:30
Dnes

„S Čechy, kteří byli izolováni v hotelu na ostrově Tenerife, jsme v kontaktu,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. „Důvodem uzavření budovy byla nákaza jednoho z klientů hotelu, jde tudíž o preventivní opatření. O dalším postupu rozhodne tamní zdravotnická rada během dnešního dne,“ doplnila.

Situace v hotelu H10 Costa Adeje Palace, jehož hosté včetně 6 Čechů skončili v karanténě kvůli koronaviru.Situace v hotelu H10 Costa Adeje Palace, jehož hosté včetně 6 Čechů skončili v karanténě kvůli koronaviru.
12:33
Dnes

Hlavní vchod do hotelu H10 Costa Adeje Palace na Tenerife, kde zůstává asi tisíc turistů včetně šesti Čechů uvězněno kvůli koronaviru, je obehnán bezpečnostní páskou, za kterou nikdo nesmí. Oblast hlídají policisté v maskách. Hotel se nachází na rušné třídě vedoucí k moři.

12:21
Dnes

Hejtman Bohumil Šimek (ANO) svolal na dnešek jednání Bezpečnostní rady Jihomoravského kraje. Bezpečnostní rada se v brněnském sídle krajského úřadu bude zabývat zejména aktuální situací šíření nákazy koronavirem v Itálii s ohledem na přímé letecké spojení Brno–Bergamo.

12:20
Dnes

Slovenský premiér Peter Pellegrini, který byl o víkendu hospitalizován, důrazně popřel spekulace, že se nakazil novým koronavirem šířícím se z Číny. Takové informace na twitteru označil za naprostý nesmysl.

„Odmítám falešné tweety o tom, že mám koronavirus. Je to úplný nesmysl,“ napsal předseda slovenské vlády, který byl v sobotu přijat do bratislavské nemocnice s vysokou horečkou a akutní infekcí horních dýchacích cest. Některá zahraniční média poté napsala, že se možná nakazil novým koronavirem.

Pellegrini už na sociálních sítích napsal, že se večer zúčastní televizní předvolební debaty. Kromě toho také stále platí jeho plánovaná středeční návštěva v Moskvě, kde se má setkat s předsedou ruské vlády Michailem Mišustinem.

12:14
Dnes

Britští dovolenkáři, kteří jsou stejně jako šestice Čechů v karanténě v hotelu H10 Costa Adeje Palace na Tenerife, se se stanicí Sky News podělili o vzkaz, který dostali od hotelového personálu. „Drazí hosté, s lítostí vám oznamuje, že ze zdravotních důvodů byl hotel uzavřen. Jak upozorňují hygienická nařízení, budete muset zůstat na svých pokojích,“ stojí v krátkém dopise v několika jazycích.

„To jediné, co nám zatím řekli, je, že máme zůstat v pokoji,“ řekl novinářům jeden z Britů. „Žádné jiné informace jsme nedostali, jen nám pod dveře strčili tenhle kousek papíru,“ potvrdil další turista. „Vyjít z pokojů můžeme, ale za recepci nás nepustí,“ objasnili Briti. Vedení hotelu zatím nepřišlo s žádným oficiálním vyjádřením, tisku bylo sděleno, že jej připravují.

11:50
Dnes

V Brescii, kde si fotbalem vydělává český obránce Aleš Matějů, podlehla žena nemoci COVID-19, kterou způsobuje koronavirus. „Dávám si bacha, ale zatím nejsem ve stadiu, že bych třeba nevycházel z bytu. To ne. Z druhé strany je jasné, že zítra to může být jinačí,“ připouští třiadvacetiletý fotbalista v rozhovoru pro iSport.cz. Právě z oblasti Lombardie, kde Brescia leží, je hlášeno nejvíce pacientů, celkem 167 potvrzených případů. 

Čtěte více na iSport.cz

11:42
Dnes

Británie vyzvala své občany, aby po návratu ze severní Itálie dobrovolně zůstali v izolaci. Podobnou výzvu adresoval svým zaměstnancům také Evropský parlament.

„Ti, co byli v severní Itálii, tedy v podstatě kdokoli, kdo byl v Itálii severně od Pisy, by měl zůstat doma v izolaci, pokud má příznaky podobné chřipce,“ vyzval dnes Brity ministr zdravotnictví Matt Hancock. 

K dobrovolné izolaci britské ministerstvo zdravotnictví vyzvalo i ty Brity, kteří se vracejí z Íránu, oblastí nákazy koronavirem v Jižní Koreji a také z čínské provincie Chu-pej, z níž se virus v loňském roce začal šířit. 

11:40
Dnes

Nemocnice v České republice jsou na případný výskyt koronaviru připraveny, zatím v ČR není, riziko ale existuje. Novinářům to dnes při návštěvě benešovské nemocnice řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Vzhledem k existujícímu riziku je podle něj nutné, aby byla zdravotnická zařízení koordinována.

V ČR bylo dosud na koronavirus testováno 86 lidí a všechny vzorky byly negativní. Vojtěch připomněl, že již svolal Ústřední epidemiologickou komisi, kde jsou i zástupci dalších rezortů. „Data sledujeme, komunikujeme s ostatními státy Evropy i s Italy, jak se to vyvíjí,“ řekl.

„Zatím se zdá, že to je spíše nějaký jasně definovaný klastr, oblast, která je uzavřená, a ta epidemie se výrazně nešíří. Ale musíme být připraveni na to, pokud by se nějaký případ u nás objevil,“ dodal.

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch jednali 25. února 2020 v rámci návštěvy Středočeského kraje v benešovské nemocnici s jejím vedením.Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navštívil benešovskou nemocnici.Premiér Andrej Babiš navštívil benešovskou nemocnici.
11:35
Dnes
!

Ředitelka cestovní kanceláře Canaria Travel CZ Lenka Viková pro Blesk Zprávy uvedla, že v hotelu H10 Costa Adeje Palace na Tenerife je celkem šest Čechů, včetně pěti klientů agentury Invia. Viková vysvětlila, že CK Canaria Travel je společně s CK Fisher jedinou kanceláří, která pořádá zájezdy na ostrov Tenerife. Zájezdy se ale dají koupit i na stránkách jiných kanceláří nebo cestovních agentur.

„V hotelu momentálně probíhají zdravotní prohlídky všech klientů,“ upřesnila Viková. Mluvčí agentury Invia Andrea Řezníčková dodala, že u nich si zájezd koupili čtyři dospělí a jedno dítě z Česka. Podle dostupných informací se lidé mohou volně pohybovat po hotelu, ale celý objekt je pod policejním dohledem. Pohotovostní režim platí už od pondělního večera. „Hotel jsme ihned stáhli z nabídky,“ doplnila Řezníčková. Češi do hotelu dorazili včera, v pondělí 24. února, vrátit se měli 6. března. Zda se budou v plánovaném termínu moci vrátit, není zatím jasné.

Hotel je možné dohledat také na stránkách CK Fischer. Podle jejího mluvčího Jana Bezděka ale nyní Fischer pobyt v tomto hotelu nenabízí a žádné klienty na místě nemá, řekl dnes ČTK.

Hotel H10 Costa Adeje Palace a karanténa kvůli koronaviru (25. 2. 2020)Hotel H10 Costa Adeje Palace a karanténa kvůli koronaviru (25. 2. 2020)Hotel H10 Costa Adeje Palace a karanténa kvůli koronaviru (25. 2. 2020)
11:20
Dnes

Kvůli epidemii koronaviru pořadatelé odložili školení dobrovolníků pro letní olympijské a paralympijské hry v Tokiu. V akci by jich na přelomu července a srpna mělo být 80 000. Jejich výcvik začal loni v říjnu. Tehdy organizátoři uvedli, že se na třinácti místech v Japonsku uskuteční do konce února tři stovky školících akcí.

Pořadatelé ujišťovali, že na konání OH to nebude mít vliv. „Nezvažuje se zrušení her a odložení těchto aktivit nijak neovlivní přípravu na hry. V souladu s vládní politikou prevence šíření infekčních onemocnění budeme potřebu jakýchkoliv aktivit ve spojení s olympiádou posuzovat případ od případu,“ doplnili.

Kvůli koronaviru bylo odloženo školení dobrovolníků pro OHKvůli koronaviru bylo odloženo školení dobrovolníků pro OH
11:10
Dnes

Epidemie koronaviru v Itálii rozhádala i tamní politiky, kteří se vzájemně obviňují z toho, kdo nese za rychlý postup nemoci největší zodpovědnost. Premiér Giuseppe Conte obvinil vedení nemocnice v lombardském Codognu, kde se lékaři starali o jednoho z prvních nakažených, že nedodržela všechny hygienické předpisy, což mohlo způsobit rozšíření infekce.

„Ukázalo se, že vedení na úrovni nemocnice se zcela neřídilo bezpečnostními předpisy, což jistě přispělo k šíření (infekce),“ řekl premiér Conte v pondělí v televizní stanici Rai 1.

Ačkoli Conte nemocnici konkrétně nejmenoval, vyplynulo z kontextu, že předmětem kritiky je zdravotnické zařízení v patnáctitisícovém Codognu. Tam se koncem minulého týdne potvrdila nákaza koronavirem u 38letého muže. Toho úřady považují za prvního nemocného, který zřejmě přímo nakazil desítky dalších lidí.

Italský premiér Giuseppe Conte obvinil nemocnici, že nedodržela bezpečnostní předpisy
11:08
Dnes
!

Hotel H10 Costa Adeje Palace na Tenerife je oblíbený i mezi Čechy, mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková sdělila Blesku Zprávy, že se v hotelu v karanténě momentálně nachází pět Čechů, čytři dospělí a jedno dítě.

Skupinka Čechů na Tenerife dorazila včera, vracet se měli původně 6. března. Nad jejich návratem ale visí otazník. „Moc nás to mrzí, ale situace je taková. Další podrobnosti zjišťujeme,“ uvedla Řezníčková.

Hotel H10 Costa Adeje Palace na Tenerife, který je kvůli podezření na koronavirus uzavřenHotel H10 Costa Adeje Palace na Tenerife, který je kvůli podezření na koronavirus uzavřenHotel H10 Costa Adeje Palace na Tenerife, který je kvůli podezření na koronavirus uzavřen
10:45
Dnes

Írán dnes ohlásil další tři úmrtí na nový koronavirus. Znamená to, že v zemi od minulého týdne zemřelo 15 lidí. Je to ale oficiální údaj, neoficiální zdroje hovoří až o pěti desítkách obětí. 

Irák, který má s Íránem rozsáhlé kontakty, dnes vyhlásil nová ochranná opatření. Zakázal na neurčito vstup cestujícím z Íránu i z Číny a vydal přísná omezení pro cestující z Thajska, Jižní Koreje, Japonska, Itálie a Singapuru. Zákaz se týká lidí, kteří z těchto zemí cestují přímo i s přestupy, ale neplatí pro irácké občany, diplomaty a oficiální delegace. Ministerstvo zdravotnictví Iráčanům nedoporučuje do těchto zemí cestovat.

Íránská média potvrdila 15 mrtvých následkem nákazy koronavirem.Muž dezinfikuje svatyni Fatima Masumeh v íránském městě Qom.
10:59
Dnes
!

Španělské úřady nařídily karanténu pro zhruba tisícovku hostů hotelu na ostrově Tenerife, kde byla potvrzena nákaza koronavirem u italského turisty. Informoval o tom dnes server listu El País.

V pondělí test definitivně potvrdil nemoc u italského lékaře (69) z Lombardie, který je na Kanárských ostrovech na dovolené. V karanténě nyní budou i další hosté hotelu Hotel H10 Costa Adeje Palace v letovisku Adeje na jihu ostrova.

  • Vedení hotelu na žádost úřadů umístilo do karantény všechny své hosty. Turisté nesmějí opouštět areál, nikdo zvenčí se do něj bez potřebného povolení nedostane. Hotel střeží policie a rekreanti dostali doporučení, aby se co nejvíce drželi ve svých pokojích a telefonicky informovali recepci v případě, že u sebe zaznamenají příznaky nemoci, uvedl server Local.es.
  • Pohotovostní režim platí už od pondělního večera, kdy o něm na twitteru informoval premiér španělského autonomního regionu Kanárské ostrovy Ángel Víctor Torres.
  • Čtyřhvězdičkový hotel H10 Costa Adeje Palace je populární zejména mezi britskými turisty, uvedla dnes britská média. Zájezdy sem ale nabízejí i některé cestovní kanceláře.
10:40
Dnes

Na několik hodin zastavili rakouští policisté v pondělí večer autobus s Čechy, Slováky a Maďary na palubě kvůli podezření, že se cestující nakazili novým typem koronaviru. Záběry, které zveřejnil místní zpravodajský server, ukazují, že jde o autobus společnosti RegioJet. Po důkladné kontrole mohl autobus před půlnocí pokračovat na cestě do Maďarska.

Na cestující, kteří se necítili dobře a vykazovali příznaky podobné chřipce, upozornil nejprve průvodce skupiny turistů svého zaměstnavatele. Ten následně uvědomil rakouskou policii.

Na odstavném parkovišti u Allhamingu zdravotníci všechny cestující prohlédli. Pasažéři se však cítili zdrávi a nikdo z nich nevykazoval symptomy nemoci COVID-19. Krevní testy nikdo podstupovat nemusel. Pro jistotu ale policisté zaznamenali jména všech cestujících.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

frantacizek ( 25. února 2020 13:42 )

zdravým lidem stačí konzumace selenu,zinku, nejlépe od Pharma Nord, což je seriozní farmaceutická společnost a podpořit tak imunitu a jinak normálně žít. Není to mor..

satanas ( 25. února 2020 13:39 )

Nemecky BILD ma dnes seznam veci, ktere jsou potrebne ke 14ti dennimu preziti zavrenej doma!! A PLESK nic, tomu je to fuk!!

frantacizek ( 25. února 2020 13:38 )

proboha neblázněte a neplašte zdravé lidi. TEn vir není rakovina. To byste museli psát tyhle články neustále během roku, jak mezi civilizací dnes řádí karcinomy. Pro zdravého člověka je to něco na úrovni zápalu plic, horší chřipky. Už aby byla otestována vakcína, což ještě tak půl roku asi potrvá, protože tohle je pastva pro hysterické bulvární novináře.. Na civilizaci je pak vidět, jak je v současnosti bláznivá až hysterická

Schlafenberg ( 25. února 2020 13:37 )

Schlafenberg ( 25. února 2020 13:37 )

Takže holenkové, žádná auta plná paštik, řízků a piva v plastu z Lidlu letos asi nebudou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! S dospělými 1 dítěArrow

Zavřít