Šance pro „ukradené“ děti? Norskou sociálku zpražilo vlastní ministerstvo

Norské Ministerstvo pro děti, rovnost a sociální začleňování vydalo směrnici, která kritizuje dosavadní praxi sociálního úřadu Barnevern.
Autor: kle - 
18. prosince 2015
20:01

Norské Ministerstvo pro děti, rovnost a sociální začleňování tento týden vydalo směrnici, která dává návod sociálním úřadům, jak přistupovat k případům, v nichž figurují děti cizinců jako je také případ české rodiny Michalákových. Podle poslankyně Jitky Chalánkové tak Norsko vůbec poprvé, byť zatím nepřímo, přiznalo vážné chyby svého sociálního úřadu Barnevern.

„Směrnice říká, jak postupovat v případech, které se dotýkají dětí se silnými vazbami k jiné cizí zemi. Typicky třeba dětí, které nemají – stejně jako děti Michalákovy – norské občanství. Nově by měl Barnevern brát ohled nejen na vztah dětí k Norsku, ale také k zemi jejich původu. Norové de facto přiznali, že zemi původu doposud ignorovali," uvedla místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková.

Směrnice je podle Chalánkové zlomová. Není ale zatím zřejmé, jak může ovlivnit případ Michalákových. V jejím případě drží Norsko děti čtyři roky striktně oddělené od vlastní rodiny i od sebe navzájem. Přestože je ministerstvo zodpovědné za práci Barnevernu, není kvůli jeho autonomii zcela jasné, jak se nové pokyny odrazí v praxi.

„Je zřejmé, že ke změně přístupu Norsko dotlačil sílící tlak z mnoha zemí, nejen z České republiky. Pro českou vládu by to měl být impuls k tomu, aby v diplomatickém tlaku vytrvala a ještě ho posílila. Myslím si, že právě v tento okamžik by vláda měla svěřit vyjednávání s norskou stranou vybranému diplomatovi se zkušenostmi z mezistátních jednání, protože řešení tohoto případu již přesáhlo možnosti Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí," míní Chalánková.

Dokument přiznává i další nedostatky. Upozorňuje úředníky Barnevernu, že nemohou odebrat dítě, které je v Norsku pouze na prázdninách, že nemohou rodičům a dětem bránit používat mateřský jazyk a mají dát dětem možnost se stýkat s jejich příbuznými. Barnevern by měl také informovat orgány státu, jehož je dítě státním příslušníkem, a spolupracovat s nimi.

„Přiznání, že řada dětí zůstává v pěstounské péči neoprávněně, ale v dokumentu chybí. Zvlášť důležitý je jasně deklarovaný názor ministerstva, že nelze adoptovat dítě, pokud s tím jeho rodiče, kteří nemají trvalý pobyt v Norsku, nesouhlasí, což je právě případ Michalákových. Rozhodnutí o adopci totiž nemusí uznat orgány státu, jehož je dítě státním příslušníkem," dodala poslankyně.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

aaobcanka ( 20. prosince 2015 05:22 )

Heuréka ! Držíme palce Michalákovým ! Norsko nikdy více.

kaonkl ( 18. prosince 2015 23:16 )

 Dement jsi ty. Jsou mě, kde státní občanství získáš tím, že se tam narodíš (viz USA). A pak jsou země, kde se státní občanství určuje podle státního občanství rodičů, bez ohledu na fakt, že se tam narodíš (viz Norsko). Kluci tudíž měli a mají POUZE české státní občanství, v Česku byli často, trávili tam vždy takřka celé prázdniny, paní Michaláková se navíc s oběma chlapci chtěla do Česka vrátit ještě před jejich odebráním, bohužel norská sociálka byla rychlejší. A že se tam berou děti bezdůvodně, o tom už dnes může pochybovat jen dement, ono stačí víc číst, mlčící embargo začali prolamovat další rodiče, protože jim došlo, že v jednotě je síla a že jen když případ zveřejní a ukáží zvěrstva, které Norsko páchá nejen na dětech cizinů, ale i na vlastních, tak se konečně něco pohne a přijde změna k lepšímu. Takže hledej, případů najdeš víc než dost !!!

frantaklika ( 18. prosince 2015 22:58 )

no aby časem sami pak nezdrhli, nevím co by je mělo v Česku čekat za pohodu.

rumungro ( 18. prosince 2015 22:27 )

Ty kluky ji neodebrali jen tak bezdůvodně.Navíc,jeden z nich s ní ani nechce mluvit.Neměla by je stresovat svojí opičí láskou.

simeone ( 18. prosince 2015 20:21 )

Kluci se narodili v Norsku, tudíž jsou Norové. Jirka Dientsbirů se narodil v USA proto má občanství USA. Chalánková je RENAULT, proč nám neustále lže.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud