Čtvrtek 12. září 2024
Svátek slaví Marie, zítra Lubor
Oblačno 19°C

Ředitel Momo Chrudim: U nás se klienti učí pracovat! Často poprvé v životě

Autor: Tomáš Koníček - 
20. září 2019
12:28

Vystudoval archeologii, žil ve Švédsku. Posledních devět let Jan Rodina (41) pomáhá lidem s mentálním, tělesným a zdravotním postižením v Česku v organizaci Momo Chrudim. Lidé, kteří kvůli zdravotnímu handicapu nemohou nikde pracovat, prý zvládnou ledacos. 

 Přestože se toulal po světě jako archeolog, do Chrudimi ho pozvala v roce 2010 jeho kamarádka. „Vždycky si z toho dělám srandu, že raději pracuji s živou kulturou než s tou mrtvou,“ směje se ředitel neziskovky, jejíž činnosti se Blesk věnuje celé září v projektu Srdce pro vás.

Jak se vlastně archeolog dostane do organizace pomáhající postiženým lidem?

„K tomu pomohla kamarádka, která tu pracovala. Věděla, že mě tyto věci baví, a tak mi nabídla, že bych mohl přidat ruku k dílu. Ještě než jsem se dostal sem, tak jsem pracoval i s lidmi s duševním onemocněním. A spojilo se to i s tím, že jsem ve Švédsku chodil s manželkou na vysokou školu, kde se vyučují stará řemesla, a my jsme v rámci experimentální archeologie tíhli hlavně k textilním technikám.“

Organizace vznikla už tři roky před vaším příchodem...

„Založilo ji devět kamarádů už v roce 2007. O rok později začali poskytovat registrovanou sociální službu. Zpočátku sem dojížděli lidé pouze z Domova sociálních služeb ve Slatiňanech. Ti dnes tvoří asi třetinu uživatelů. Další třetina klientů je z Chrudimi, zbylá třetina z blízkého okolí.“

 O kolik lidí jde?

„O osmnáct lidí, kteří se tu střídají. Máme totiž denní kapacitu čtrnáct lidí. O ty se stará trojice zaměstnanců: Irena Pavlíčková jako vedoucí dílny, Marcela Líbalová jako sociální pracovnice a Petra Jelínková jako pracovnice v sociálních službách. Každá má na starosti jeden ze tří stolů, na kterém klienti pracují. Na nástěnce máme domluvený rozvrh, co se bude ten týden vyrábět, ale striktně to dané není. Je možnost, zejména když přijde náročnější objednávka, že se plán změní.“

Co nabízíte?

„Pracovní uplatnění, získávání pracovních návyků, aby se klientům zvýšila možnost nalézt si zaměstnání, a zajímavé trávení volného času. K tomu všemu partu kamarádů.“

Co konkrétně tvoříte?

„Jde o plstěné výrobky z ovčí vlny. Kabelky, brože, prostírky, obaly na knihy... Dříve jsme měli až sto různých výrobků. Postupem času jsme tento počet museli snížit a standardizovat, vytvořit stálou nabídku.“

 Kde výrobky končí?

„Prodáváme je buď na e-shopu, nebo v našem malém obchůdku, ale také na Fleru, v komisích a na jarmarcích. Děláme někdy i výrobky na zakázku.“

Kdo k vám do dílny chodí?

„Jde o plnoleté klienty, kteří většinou nikdy nikde nepracovali. Často jsou postižení už od narození. Máme tu ale i klienty, kteří jsou postižení po úrazu či mají roztroušenou sklerózu.“

Děláte i nějaké akce mimo dílnu?

„Společné akce. Jednou za měsíc si vyjedeme třeba do kavárny, restaurace nebo za kulturou. Pro naše klienty je to taková odměna, na kterou se těší. Financujeme to z peněz utržených za výrobky.“

Jak se daří financovat celý chod organizace?

„Rok od roku je potřeba víc peněz a jde to těžko. Aktuálně potřebujeme na rok asi dva miliony. Do konce roku byla dílna financována z evropského projektu Pardubického kraje a provoz byl bez problémů zajištěn. Nyní jsme však najeli zpět na státní dotace, a to už je o něco horší. Ale jsme samozřejmě rádi za veškerou finanční podporu. Bez ní by sociální služba nemohla neexistovat.“

Kromě dotací máte ale i peníze za prodané výrobky z dílny...

„Snažíme se vydělat část potřebných peněz vlastním přičiněním. My jsme už dříve prošli tzv. akcelerátorem sociálního podnikání. Zjistili jsme, že s naší cílovou skupinou nejsme schopni se tímto uživit. Vypočítali jsme bod obratu, který byl na hony vzdálený realitě. Každý rok máme tržbu asi 330 tisíc. Když zaplatíme materiál a podíl na ostatních nákladech jako nájem a energie, moc nám nezbude. Veškerý náš zisk zůstává v organizaci a slouží hlavně k úhradě nákladů provozu dílny.“

Chcete přispět?

Po domluvě s ředitelem a uzavření darovací smlouvy můžete příspěvek poslat na účet organizace: 2800201934/2010

Kontakt:

Momo Chrudim, o. p. s. Adresa: Palackého třída 200, Chrudim, 537 01 Telefon: +420 775 780 950 e-mail: info@devcatkomomo.cz Web: www.devcatkomomo.cz

VIDEO: Pan Antonín dal nemocné Adélce štědrý finanční dar

Zobrazit celou diskusi