Černý labrador retriever doprovází Jindřicha už téměř dva roky. „Pomáhá mi se vším, co je potřeba. Otevře dveře, podá telefon nebo vyzuje boty či sundá kalhoty. A když potřebuji na záchod, přinese mi i bažanta,“ vypráví mladý muž.

Než fenku Richie získal od organizace Pomocné tlapky, byla v pořádném zápřahu jeho máma Jaroslava. „Musela mě všude doprovázet. Tomu je ale konec. Na Richie je spoleh, a tak spolu chodíme na procházky,“ říká Jindřich. Fenka prošla náročným výcvikem, byla vychována přímo Jindřichovi na míru.

O speciální trénink se v Pomocných tlapkách starají rodiny Pirnerů a Tomášů. „Umí přesně to, co potřebuji. Richie je moje všechno, moje dítě, moje kamarádka,“ popisuje Jindřich. Bydlí totiž v domě s pečovatelskou službou, kde na své vrstevníky vůbec nenarazí. A tak vyráží společně s Richie do města a do přírody.

Zůstal jen s mámou

Jindřich Král se narodil předčasně ve 24. týdnu těhotenství. „Jeho prognóza byla strašná. Lékaři říkali, že to bude ležák. Nikdy neměl chodit. Měl být slepý a hluchý. Já ho ale nikdy nechtěla dát někam do ústavu,“ popsala Blesku maminka Jaroslava. Ta na výchovu syna zůstala sama. „Manžel se nikdy nesmířil s postižením syna. Nakonec jsme od něho museli utéct,“ řekla Jaroslava.

Fenka pomáhá s běžnými denními činnostmi.
Autor: Robert Klejch

Na pejska přispěli sponzoři

Výcvik jednoho psa stojí přibližně 300 tisíc korun. Pomocné tlapky se starají o to, aby na něj přispěli různí sponzoři, nebo nadace. I na výcvik Richie přispěl sponzor. „Musíme všem sponzorům poděkovat. Bez nich bychom nemohly psy pro klienty cvičit,“ řekla Blesku ředitelka organizace Hana Pirnerová. „Moc to pro mě znamená. Děkuji nejen jim, ale i Pomocným tlapkám,“ říká pan Jindřich.

Co je DMO?

Následky dětské mozkové obrny (DMO), nejčastěji poruchou hybnosti, trpí v Česku asi 20 tisíc lidí. Choroba je důsledkem poškození mozku, zejména nedostatkem kyslíku, které může vzniknout v těhotenství, při porodu či v prvních měsících života dítěte. Velmi často se k mozkové obrně ještě přidávají jiné vady, jako jsou například snížení inteligence, smyslové vady a v mnoha případech epilepsie. Časté jsou i deformity nohou.

Pomoci můžete i vy

Aby mohla organizace cvičit psy a dávat je klientům k dispozici, potřebuje na svoji činnost každou korunu. Ročně to dělá okolo pěti milionů! Pomoci můžete i vy. Stačí jakýkoliv příspěvek poslat na účet Pomocných tlapek. Další pomocí můžou být třeba i výrobky nebo služby vaší firmy. „Pokud vás napadlo, že právě vaše firma nám může pomoci, budeme rádi, když se nám ozvete,“ říká ředitelka Pomocných tlapek, která upozorňuje, že pomocí je i nákup na eshop.pomocnetlapky.cz.

Jaké pejsky cvičí?

Asistenční pes – částečně nahrazuje službu osobních asistentů a zvyšuje samostatnost. Ovládá desítky povelů: otevře a zavře dveře, rozepne zip, sundá rukavice, ponožky, podá různé předměty, přivolá pomoc, otevře pračku, vyndá prádlo…

Šikovný společník – je určen pro klienty těžce tělesně postižené, kteří sami nedokážou psa ovládat. Napomáhá rehabilitaci, rozvoji motoriky a případně mentálnímu rozvoji. Asistuje i pečovateli, např. odnáší plenky, otvírá dveře matce, která nese 30 kg těžké dítě, apod.

Vodicí pes – zajistí rychlou a bezpečnou chůzi klienta. Je to společník pro nevidomé.

Canisterapeutický – speciální pes vycvičený pro terapii např. u dětí nebo v domovech seniorů.

Kontakt

Pomocné tlapky, o. p. s.

Adresa: Svatopluka Čecha 1412, Starý Plzenec 332 02 IČ: 26 32 26 41

Telefon: +420 724 279 599

E-mail: info@pomocnetlapky.cz

Žádosti o psa: +420 724 286 840

Web: www.pomocnetlapky.cz

Fotogalerie
8 fotografií

Pes živořil na hromadě odpadků. Po zásahu Blesk tlapek začaly padat pokuty, odebrán ale nebyl.

Video
délka: 02:26.06
Video se připravuje ...

Pes živořil na hromadě odpadků. Po zásahu Blesk tlapek začaly padat pokuty, odebrán ale nebyl Kateřina Lang, Nebelvira’s help for animals, z. s.