Hoši totiž kvůli spastické obrně žijí od narození se ztuhlým svalstvem. „Kluci se narodili předčasně, v nemocnici zůstali bez kyslíku. Čím jsou starší, bohužel, se víc a víc jejich tělíčka napínají. Kvůli tomu se jim zkracují šlachy, což si žádá náročné a bolestivé operace,“ svěřila se paní Kosmáková.

 

Péče o ně je mimořádně obtížná. Maminka ale ani na moment nepřipustila, že by kluky dala do ústavu.

Na výchovu synků zůstala bez otce. Pomáhá jí dcera Katka (25) a babička Alena (66). Do domu chodí také obětaví asistenti z Domova pro mne, které si rodina platí. Paní Kosmáková se přesto nevzdává, i když ví, že s postupem času se bude stav kluků zhoršovat. Ráda by pro ně vybudovala chráněné bydlení.

Charity day

„Chceme postavit dům bez bariér, ve kterém bychom se mohli o kluky dál starat. A mohly by do něj chodit rehabilitovat i podobně postižené rodiny,“ přeje si statečná paní Kosmáková.

Proto se v sobotu v Těšanech uskuteční historicky první Charity Day – sousedé a veřejnost se sejdou na dobročinné akci, jejíž výtěžek věnují rodině trojčat a dalším podobně postiženým dětem.

Obce se spojily, aby pomohly

Na pomoc klukům se sjedou lidé z širokého okolí. „Chceme pomoci rodinám s handicapovanými dětmi, ale také udělat akci, kde se potkají jak lidé s postižením, tak ti, kteří měli v životě více štěstí. Jsem nadšený z toho, že se k podpoře Charity Day připojilo mnoho obcí, spolků a lidí,“ řekl Blesku starosta Těšan Miroslav Zborovský, který spolu s dobrovolným svazkem obcí Cezava charitní den inicioval.

Starostové změří síly se Švancarou

Benefiční program ve prospěch zapsaného ústavu Společnou cestou s námi je určený pro celou rodinu. Návštěvníci uvidí fotbalové zápasy žáků, ale také exhibiční zápas výběru starostů proti Mercedes týmu složeného Petrem Švancarou. K dispozici budou různé dráhy, kde si lidé bez postižení mohou vyzkoušet jízdu na invalidním vozíku, chůzi se slepeckou holí a k vidění bude i výcvik asistenčního psa.

VIDEO: I nevidomí mohou na internet, umožňuje jim to program FriendlyVox.

Video
délka: 01:56

I nevidomí mohou na internet, umožňuje jim to program FriendlyVox. Hynek Zdeněk, blesk.cz