Jako herec a moderátor ví, jak je dýchání důležité. I proto přijal roli ambasadora nadačního fondu Naše plíce. V Karlových Varech předal Aničce, která od tří let trpí chronickou plicní chorobou bronchiektázií, oscilační vestu v hodnotě čtvrt milionu korun.

Dívence pomůže dýchat, doslova jí dopřál druhý dech. „Vůbec jsem nevěděl, že taková nemoc existuje. Je to onemocnění, o kterém jsem netušil,“ přiznal Eben, který sám s manželkou Markétou Fišerovou (65) děti nemá.

Vzhledem k tomu, že je jeho žena už léta upoutaná na vozík, dobře ví, s čím se lidé, kteří mají doma někoho se zdravotním postižením, potýkají. Když pak Aničku poznal osobně, měl velkou radost. „Je fajn, když se dá udělat něco, co jí pomůže, aby mohla žít stejný život jako ostatní děti,“ ocenil nadační fond a jeho pomoc Marek.

„Myslím, že to je něco, na co český národ může být přece jenom pyšný. V tomto ohledu jsme velkorysí,“ dodal. Je přesvědčený, že když člověk může trochu zmírnit potíže a pomoci,  má to udělat.

Video
Video se připravuje ...

Eben na zahájení Varů překvapil: Proč s ním nejezdí manželka?! Markéta Reinischová, Jan Jedlička

I proto se stal ambasadorem nadace, s níž před ním spolupracovali Adéla Gondíková (51), Jiří Bartoška (78), Agáta Hanychová či Jaromír Jágr (53) a kterou už během první vlny pandemie covidu založily podnikatelky z realitní kanceláře. Velkou radost má i rodina Aničky.

„Má trvale sníženou kapacitu plic na nějakých 75 procent. Díky vestě se jí bude daleko lépe dýchat, může sportovat, normálně se pohybovat,“ vysvětlil tatínek nemocné Aničky, která teď chodí do druhé třídy.

Bronchiektázie

Jde o chronické plicní onemocnění způsobující, že jsou dýchací cesty (průdušky, které spojují průdušnici s níže uloženými oblastmi plic) širší, než je obvyklé. To vede k tvorbě hlenu, který se hromadí a zvyšuje riziko infekce plic. Obvykle jím trpí patnácti- až osmnáctiletí, v Aniččině případě jde tedy o vzácný výskyt.

 

Fotogalerie
47 fotografií