Ellenka (8) neměla chodit, ale chodí! Teď zápolí s nemocí ouška i úřady: Bojuje o šanci slyšet!

Autor: Kristýna Beránková - 
22. 5. 2019
11:02

Už jednou vytřela neslyšící Ellenka (8) z Brna lékařům zrak. Měla být na vozíku, místo toho chodí. Teď jí pojišťovna odmítla proplatit implantát s tím, že stejně nikdy slyšet nebude. Rodiče ale díky sbírce sehnali půl milionu a doufají, že Ellenka překvapí doktory podruhé.

Těhotenství Evy Ónodi Otoupalíkové (44) probíhalo dobře a ona i její manžel Otto (42) se těšili na miminko. Když však přišla Ellenka na svět, ukázalo se, že trpí rozště- pem páteře. „Řekli nám, že je téměř jisté, že ochrne a bude na vozíku. Nasadili jsme Vojtovu metodu i další rehabilitace. Když jsme viděli, jak obrovský posun Ellenka dělá, riskli jsme komplikovanou operaci, která dopadla dobře a Ellenka začala chodit,“ vzpomíná maminka Eva. Bohužel mezitím vyšlo najevo, že malá holčička vůbec neslyší.

Šance existuje

Jedinou šancí, jak dívce vrátit sluch, byl kochleární implantát. Jenže se ukázalo, že Ellenka má ke vší své smůle deformovanou část vnitřního ucha nazývanou hlemýžď. Operace podle lékařů nepřipadala v úvahu. Jenže medicína se rychle vyvíjí! „Před dvěma roky, když bylo Ellence šest, jsme se dozvěděli, že řešení, jak operaci provést, už existuje,“ popisuje maminka. Nadšení rodičů, že implantát pro jejich dcerku je na světě, rychle zchladil úřední šiml.

Úřady nepomohly

Dlouhé jednání s revizním doktorem i pojišťovnou nikam nevedlo. Rodiče dívce změnili zdravotní pojišťovnu, ale ani to nepomohlo. Ellenka mezitím začala chodit do školy pro neslyšící, kde se učí psát a počítat jako všechny děti. Komunikuje ve znakovém jazyce a učitelé ji chválí. Ale čas, aby mohla díky implantátu slyšet, neúprosně běží. Čím dříve se operace provede, tím lepší efekt obvykle má.

Rodiče pochopili, že jestli nemá Ellenka přijít o šanci slyšet, musí sehnat peníze sami. A díky nadačnímu fondu Dar sluchu se podařilo vybrat potřebného půl milionu korun. Ellenka tak mohla v pondělí podstoupit operaci. Jistotu, že uslyší, nemá, ale už jednou se jí zázrak podařil. Blesk bude cestu velké bojovnice i dál sledovat..

Víte, že...

Co je kochleární implantát? Přístroj, který přenáší zvuk přímo »do mozku «, přesněji do sluchového nervu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa