Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Drsný případ z Liberce plný drog za miliardy: Po podezřelém pátrá Europol!

Autor: ČTK - 
29. listopadu 2023
15:27

Ke Krajskému soudu v Liberci jde rozsáhlý případ pašování kokainu a hašiše za několik miliard korun. Jeden z hlavních obžalovaných, Vilém Kováč (49), je na útěku a policie po něm pátrá. Policejní organizace Europol ho zařadila na seznam 50 nejhledanějších lidí Evropy. 

Kováč podle kriminalistů díky organizované skupině, kterou kolem sebe vybudoval, poskytoval dalším mezinárodním zločineckým skupinám logistiku a neoprávněně přechovával drogy. Na policejním webu to ve středu uvedla mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová. Podle ní hledanému hrozí v případě dopadení a odsouzení výjimečný trest s horní hranicí až 24 let vězení, protože se podílel na mezinárodních drogových obchodech v celkovém prokazovaném rozsahu 7,5 tuny narkotik. Lidé, kteří mají o Kováčovi jakékoli informace, se mají ozvat na tísňovou linku 158.

Policisté v souvislosti s kauzou před rokem zatýkali v devíti evropských zemích a v USA. Za organizovanou drogovou trestnou činnost, krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti zadrželi 44 lidí, z toho devět Čechů. Hlavní zadavatel zakázek, obviněný cizinec, je ve vazbě v Německu a podle zjištění kriminalistů byl v kontaktu s kartely a zločineckými organizacemi téměř po celé Evropě a domlouval drogové obchody s kokainem v tunovém množství přímo z Jižní Ameriky a dovoz hašiše z Blízkého východu.

Liberecká krajská státní zástupkyně Petra Pazderková nyní podala k soudu obžalobu proti 11 lidem a jedné firmě. „Obžalobu jsem podala na pachatele jednak pro drogovou trestnou činnost a dále pro daňovou trestnou činnost, pro trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti a další přečiny,“ řekla ČTK Pazderková. Tři obvinění jsou stíháni vazebně a jeden je ve vězení pro jinou trestnou činnost. Dva z obviněných se rozhodli při vyšetřování spolupracovat.

„Pokud jde o drogovou trestnou činnost, tak ta spočívala v dovozu drog, které byly ukryté v různých komoditách. Drogy byly dováženy z Jižní Ameriky a ze zemí Blízkého východu do Evropy a odtud pak byly ve většině případů dováženy do Bratislavy, kde docházelo k proclívání a následně odvozu do Liberce,“ dodala Pazderková.

Kováč, který se podle detektivů podílel na drogových obchodech, vedl v Liberci minimálně od roku 2018 v podstatě drogový velkosklad. Podle jejich zjištění také poskytoval spediční firmy, které přepravovaly zboží se stovkami kilogramů kokainu nebo hašiše. K úkrytu sloužily například banány, plechovky s tuňákem, cestovní kufry, železná ruda, žulové desky, papírové podtácky nebo kukuřičné lupínky.

„Přes tunu kokainu a tři a půl tuny hašiše obvinění podle zjištění policie uskladnili v Liberci a drogy distribuovali dalším zločineckým skupinám. Z některých států Evropské unie si pro ně přijeli kurýři, do jiných byly vysílány kamiony se zbožím a ukrytými drogami. Hodnota pašovaných narkotik dosahovala několika miliard,“ uvedla k činnosti skupiny policejní mluvčí. Doplnila, že Kováčova skupina je stíhána i za dovoz cigaret s daňovým únikem přes 84 milionů korun.

Čeští policisté podle Šmoldasové zajistili dva kamiony nezákonně dovezených cigaret, v Ekvádoru policie zadržela přes půl druhé tuny kokainu v zásilce tuňáků, ve Slovinsku 101 kilogramů kokainu v krabicích s banány, v Lotyšsku přes 900 kilogramů hašiše v žulových deskách a přes 180 kilogramů hašiše v kufrech v Nizozemsku. Podle mluvčí byla trestná činnost tak rozsáhlá, že vznikly dva mezinárodní vyšetřovací týmy. Českou republiku v obou reprezentovaly Národní protidrogová centrála a Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem, pobočka v Liberci.

 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání