Mluvčí Hamásu ztratil nervy: Praštil mikrofonem po otázce o zabíjení spících civilistů!
Autor:
lim -
27. října 2023
•
18:36
Sdílej:
Vrchní mluvčí Hamásu Ghazi Hamad předčasně ukončil rozhovor pro televizi BBC hozením mikrofonu na zem a vyjádřením, že chce rozhovor ihned ukončit. Stalo se tak po otázce moderátora, zda dokáže ospravedlnit zabíjení spících civilistů v Izraeli.
Náměstka ministra zahraničí Hamásu v Gaze Ghaziho Hamada se v rozhovoru pro BBC ptal blízkovýchodní zpravodaj Hugo Bachega. Při debatě se dotýkal velmi citlivých témat, která se týkala invaze Hamásu do Izraele, obklíčení a povraždění 260 civilistů na festivalu Supernova či masakru v kibucu Be'eri.
Hamad v rozhovoru naznačil, že při invazi Hamásu do Izraele 7. října, při níž teroristé seskočili padákem do pouště, obklíčili festival Supernova, neexistoval žádný rozkaz k zabíjení civilistů: „Mohu Vám říci, že jsme neměli v úmyslu ani rozkaz zabíjet civilisty. Jelikož byla oblast velmi rozlehlá, došlo ke střetům a konfrontacím.“
Jak k rozhovoru dodává server Daily Mail, na sociálních sítích se objevují jasné doklady o tzv. „cílených krvavých lázních“. Jeden z nejděsivějších záběrů bylo vystřílení mateřské školy, ve které zůstaly plyšáci posetí kulkami.
Zvrat v rozhovoru nastal v okamžiku, kdy se reportér zeptal, zda dokáže ospravedlnit zabíjení spících lidí. Pan Hamad uhnul pohledem, sundal si mikrofon připevněný k tmavému saku a prohlásil: „Chci tento rozhovor okamžitě ukončit.“ Poté mikrofon odhodil na podlahu.
Moderátor narážel na masakr v kibucu Be'eri, kde teroristé zmasakrovali civilisty ve svých postelích. Izrael z útoku následně zveřejnil záběry zavražděných a upálených dětí.
Papež ve svém kázání dne uvedl, že biblický příběh o narození Ježíše Krista v Betlémě je vzkazem míru. V letošním roce je ale Betlém „smutným a tichým místem“, podotkl. Konflikt mezi Izraelem a Palestinou by podle něj měl být řešen „upřímným dialogem podporovaným silnou politickou vůlí a mezinárodnímspolečenstvím“.
Papež ve svém vánočním poselství pravidelně připomíná utrpení lidí po celém světě - a ani letos tomu nebylo jinak. Kromě Blízkého východu a Ukrajiny zmínil také politické, sociální a vojenské konflikty v zemích, jako jsou Sýrie,Jemen či Libanon. Vyzval také k uzavření míru v oblasti Arménie a Ázerbájdžánu, které spolu desítky let svádějí boje o území, i v africkém regionu Sahelu, v Súdánu, Kongu, Kamerunu či v Jižním Súdánu.
15:44
25. 12. 2023
Agentura AP noční útok na uprchlický tábor Maghází v centrální části Pásma Gazy označuje za patrně jeden z „nejsmrtelnějších izraelských vzdušných úderů“ v Pásmu Gazy od 7. října, kdy Izrael zahájil ofenzivu v reakci na přeshraniční útok ozbrojenců z Hamásu na Izrael. Při něm Hamás a spřízněné islamistické skupiny zavraždily podle izraelských úřadů kolem 1200 lidí a zhruba 240 jich unesly do Pásma Gazy. Část byla během sedmidenního příměří v listopadu propuštěna, ale kolem 130 by jich podle izraelských zdrojů mělo být nadále v zajetí. Odvetné izraelské vzdušné údery a pozemní operace si už vyžádaly podle úřadů v Pásmu Gazy ovládaných Hamásem přes 20 000 mrtvých a více než 53 000 zraněných.
14:59
25. 12. 2023
Válka v Pásmu Gazy zdaleka není u konce a Izrael svou operaci v nadcházejících dnech zintenzivní. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu to dnes řekl zákonodárcům ze své strany Likud, informovala agentura Reuters.
„Nekončíme, pokračujeme v boji a budeme boje v nadcházejících dnech zintenzivňovat,“ řekl Netanjahu podle prohlášení. „Boje budou trvat dlouho a nejsou zdaleka u konce,“ dodal.
A to se stalo kde v Británii?Proč ho nezatkli a neobvinili.