Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 19°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Absolutní teror a strach o život: Terry (84) popsal, co prožívají zajatci Hamásu

Autor: Darina Jíchová - 
22. října 2023
05:00

Hamás během svého řádění v kibucech u Pásma Gazy nejen zabíjel, ale také unášel lidi. Okolo 200 Izraelců má být v jejich zajetí v Pásmu Gazy. Co si zajatci musí prožívat? Do toho nechal nahlédnout Brit Terry Waite (84), který před léty rovněž skončil v zajetí islamistického hnutí. Mluvil o šílených podmínkách, ve kterých jsou lidé drženi, o obrovském strachu i o tom, že radikálové unesené odříznou od kontaktu se světem. Zároveň se Waite obrátil na rodiny zajatců a řekl jim, ať nepřestávají doufat, uvedl list Daily Mail.

Waite strávil skoro 5 let v zajetí, dostal se do něj v roce 1987 v Libanonu. Zmínil to, že člověk v sobě v takovou chvíli musí najít zdroj, jak nepřestat doufat a nepropadnout v beznaděj. Do Bejrútu tehdy přijel vyjednávat o propuštění zajatců včetně amerického profesora Thomase Sutherlanda či novináře Terryho A. Andersona. Držela je Islámská organizace džihád (IJO), která působila v oblasti do 90. let. Waite strávil v zajetí děsivých 1763 dní a v roce 1991 byl propuštěn.

Pro propuštění zajatých na svobodu bude uděláno naprosto všechno, musíme doufat, že to dopadne dobře, že to neskončí krveprolitím a že už nedojde k žádným zvěrstvům,“ uvedl Waite. Mluvil o tom, že on jako zajatec neměl ani ponětí, co se děje. Domnívá se, že lidé unesení Hamásem jsou na tom nyní stejně. „Hlavní je v sobě najít nadějí a sílu žít – to vás udrží naživu, a je to vlastně to jediné, co jako zajatec můžete udělat,“ prohlásil.

„Dnešek přežiju.“

„Dnes jsem naživu a dnešek přežiju, to byla moje mantra, opakoval jsem si to každý den,“ svěřil se Waite. Popsal také, jak se do zajetí IJO dostal. Do Bejrútu přijel vyjednávat o propuštění jiných zajatců a extremisté mu slíbili bezpečný průjezd, setkání s unesenými Američany a bezpečný návrat. Jenže islamisti slovo nedodrželi a násilím ho odvlekli na místo, kde strávil čtyři roky svého zajetí – drželi ho v naprosté izolaci.

„Pokaždé, když za mnou do cely přišel někdo z nich, mohli mě jít zabít,“ vzpomíná. Waite v 80. letech působil jako vyjednavač a zajistil propuštění několik zajatých v Íránu, dokonce vyjednával i přímo s libyjským diktátorem Muammarem Kaddáfím, a to v roce 1984. Po svém propuštění vydal Waite memoáry, kde svoje zážitky popsal, následně založil organizaci Hostage international, která se zaměřuje na pomoc rodinám unesených.

„Pokud si někdo přeje být s námi v kontaktu, jsme připraveni pomoct rodinám. Máme na to specialisty,“ podotkl rovněž to, že nyní je mnoho rodin, které takovou pomoc potřebují. Možná i více, než jaké jeho společnost má kapacity. Předpokládá se, že Británie se bude podílet na vyjednávání o propuštění zajatých osob s britským občanstvím. Jak uvedl premiér Rishi Sunak, 10 Britů by mělo být v zajetí Hamás včetně dvou náctiletých dívek.

12:00
2. 1. 2024
!

Válku v Gaze vyvolal překvapivý útok Hamásu na Izrael 7. října, při kterém podle Izraele zahynulo 1 200 lidí.

Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno. Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.

Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

Děkujeme Vám za pozornost u našeho kontinuálního onlinu k válce mezi Izraelem a Hamásem. Další dění na Blízkém východě můžete sledovat i v roce 2024 na Blesk.cz prostřednictvím dílčích článků. Přejeme Vám šťastné vykročení do nového, doufejme, že poklidnějšího roku.

10:32
2. 1. 2024

Izraelská armáda oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael. 

9:30
2. 1. 2024

Nad letištěm v severoiráckém Irbílu, kde působí američtí vojáci a jejich spojenci, byl sestřelen ozbrojený dron, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované bezpečnostní zdroje. Zda si incident vyžádal škody nebo oběti na životech, není v tuto chvíli jasné.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi