Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Zbytečná smrt barmanky Blanky nebo studentky Šárky: 20 let od brutálních vražd, které otřásly Českem!

 • Autor: pma,ČTK,inf - 
  13. 3. 2023
  05:00

  Ke smutným událostem, které mají za následek zbytečnou smrt nevinného člověka, dochází bohužel neustále. Před dvaceti lety došlo k hned několika brutálním činům, při jejichž čtení tuhne krev v žilách. Proč musela zemřít čtyřiadvacetiletá Šárka, která byla na výměnném studijním pobytu ve Švédsku, nebo teenagerka Martina (†16), která si jen vyrazila na diskotéku?

 • 1.Jaroslav Steinbauer

  Za vraždu dvou žen dostal Jaroslav Steinbauer doživotí. Za vraždu dvou žen dostal Jaroslav Steinbauer doživotí. | Blesk - Veronika Pohanková

  datum vraždy: leden 2003 a 24. 4. 2004
  místo: České Budějovice, Roudné
  trest: doživotí

  Počátkem roku 2003 došlo v českobudějovickém lesoparku Stromovka k hrůznému nálezu ženského těla. Obětí se stala čtyřiadvacetiletá Veronika, která byla s největší pravděpodobností uškrcena.

  Kriminalisté podezřívali jejího tehdejšího partnera Jaroslava Steinbauera, u kterého byla oběť den před vraždou. Chyběly ale přímé důkazy, které by potvrdily, že muž dívku zavraždil, a Steinbauer byl zproštěn obžaloby.

  Steinbauer se následně sblížil s teprve šestnáctiletou studentkou Lucií. Tu ale po více než dvou měsících našel rybář na břehu řeky Malše nad Českými Budějovicemi bez známek života. Za vraždu mladé studentky byl Steinbauer pravomocně odsouzen na 13 let.

  Druhou obětí se stala teprve šestnáctiletá Lucie. Druhou obětí se stala teprve šestnáctiletá Lucie. | Blesk - Veronika Pohanková

  Následně došlo k obnově procesu, kdy se kriminalistům díky analýze DNA a novým informacím podařilo oba případy propojit. V lednu roku 2011 byl Jaroslav Steinbauer Vrchním soudem v Praze odsouzen souhrnným doživotním trestem. Pachatel se nikdy k činům nepřiznal.

  Video  Insta Crime Podcast: Maniak Steinbauer uškrtil a okradl své přítelkyně. Od soudu odešel s doživotím!  - pdc, icp, Jedlička, Marek
  Video se připravuje ...

 • 2.Peter K.

  Místo činu: Tady lupiči ubodali servírku Blanku B. Místo činu: Tady lupiči ubodali servírku Blanku B. | Archiv/Policie ČR

  datum vraždy: 14. 4. 2003
  místo: Rakovník
  trest: 12 let vězení

  Když ráno přišli 14. dubna roku 2003 zaměstnanci jedné z rakovnických heren do práce, čekal na ně šok. Na zemi v tratolišti krve a bez známek života ležela pětatřicetiletá barmanka Blanka B., maminka dvou dětí.

  Pachatelům násilného trestného činu se z místa podařilo utéct a policii se dlouhé roky nedařilo zjistit, kdo osudnou noc v rakovnické herně vraždil. Vše se změnilo až v roce 2016, kdy kriminalisté opět díky analýze DNA přišli na to, že stopa vede na Slovensko.

  Čeští policisté se tedy obrátili s žádostí o pomoc na slovenské kolegy a o několik měsíců později, konkrétně v květnu roku 2017, byli dva podezřelí zadrženi.

  Později vyšlo najevo, že útočníci barmanku napadli v momentě, kdy se skláněla nad stolem a počítala si po směně tržbu. Slovák Peter K. Blance zasadil několik bodných ran a jeho komplic mezitím posbíral zhruba třicet tisíc korun.

  Peter K. od Žilinského soudu odešel s 12 lety za mřížemi, jeho komplicovi se vraždu nepodařilo prokázat a byl propuštěn na svobodu.

  Video  Stodolovi – nejhorší sérioví vrazi v našich dějinách. Policie i soudní lékaři ale při vyšetřování totálně selhali  - Videohub

 • 3.Patrik Dvořák

  Šárku H. na mezinárodním výměnném programu ve Švédsku ubodal žárlivý kamarád Patrik Dvořák. Šárku H. na mezinárodním výměnném programu ve Švédsku ubodal žárlivý kamarád Patrik Dvořák. | scan Blesk

  datum vraždy: 15. 4. 2003
  místo: Uppsala, Švédsko
  trest: doživotí, následně pozměněno na 15 let

  Když v roce 2003 odjížděla čtyřiadvacetiletá Šárka H. do Švédska studovat na zemědělskou univerzitu v Uppsale lesnictví, nikoho ani v nejhorším snu nenapadlo, že se domů živá nevrátí.

  Dívka byla svým přítelem, který se za ní na Velikonoce vypravil, nalezena mrtvá ve svém studentském pokoji v severském univerzitním městě 15. dubna v 7 hodin ráno. Podle tehdejších informací švédského tisku policie nenašla vražedný předmět či zbraň a Češka mohla být zřejmě uškrcena.

  Z  vraždy mladé české studentky byl od počátku podezřelý její dlouholetý kamarád Patrik Dvořák. Ten stejně jako zavražděná přijel tehdy do Uppsaly v rámci mezinárodního výměnného programu.

  Šárku H. na mezinárodním výměnném programu ve Švédsku ubodal žárlivý kamarád Patrik Dvořák. Šárku H. na mezinárodním výměnném programu ve Švédsku ubodal žárlivý kamarád Patrik Dvořák. | scan Blesk

  Tehdy Dvořáka studenti popisovali jako zakřiknutého mladíka, který o zesnulou Šárku projevoval velký zájem, ona ale jeho lásku neopětovala.

  Motivem vraždy tak mohla být žárlivost. Když se Dvořák dozvěděl, že se Šárčin přítel za ní chystá do Švédska, vypravil se do dívčina pokoje. Tam se dobýval, a když se dívka zamkla, prý k ní vlezl oknem a následně ji uškrtil.

  Za vraždu své kamarádky byl Patrik Dvořák odsouzen k doživotnímu trestu. Ten je ovšem ve Švédsku spíše formální záležitostí. Nakonec byl trest vrahovi snížen na 15 let, které si Dvořák od června 2007 odpykával v ruzyňské věznici.

  Video  Insta Crime Podcast: Brutální vražda Terezy (†16). Kamarád její tělo zneužil  - pdc, icp, Marek, Chebotareva
  Video se připravuje ...

 • 4.Aleš Provazník

  Aleš Provazník žádal u soudu o obnovu řízení Aleš Provazník žádal u soudu o obnovu řízení | Foto Blesk - Jana Ulrichová

  datum vraždy: 18. 4. 2003
  místo: Rumburk
  trest: 12,5 let vězení

  V dubnu roku 2003 otřásla severočeským Rumburkem vražda teprve šestnáctileté Martiny. Dívka se v jednom z tamních parků seznámila s o tři roky starším Alešem Provazníkem a 18. dubna se s ním a přáteli vydala na diskotéku.

  Z té se osudného večera s Provazníkem vytratila a šli si koupit alkohol. Mezi dvojicí mělo dojít k intimní chvilce, pohlavní styk ale dívka důrazně odmítla.

  Pak se podle Provazníkovy výpovědi dvojice vrátila do klubu. Nejprve prý do něj vešla Martina a po několika minutách i Provazník. „Když vstupovala do klubu, tak jsem ji viděl naposledy,“ zdůraznil. Čekal, že dívku uvnitř objeví, ale když se neukázala, myslel si, že odešla domů, a tak se vydal na vlak domů do nedalekého Šluknova.

  V parku U nemocnice bylo po dvou dnech nalezeno tělo pohřešované Martiny, které jevilo stopy po brutálním násilí.

  Martina byla zavražděna obzvlášť surovým způsobem. Vrah ji rdousil, bil sevřenou pěstí a zřejmě i kopal. Dívka utrpěla tříštivou zlomeninu nosních kůstek s odtržením chrupavčité části nosu, otok mozku, puklinu spodiny lební a rozsáhlé krevní výrony na obličeji, hlavě a krku.

  Aleš Provazník se k vraždě nikdy nepřiznal, i když ho usvědčily jeho stopy DNA za Martinými nehty. Ústecký krajský soud za brutální vraždu poslal Provazníka na 12,5 roku do vězení a uložil mu ústavní sexuologickou léčbu. Pachatel se odvolal, ale vrchní soud v Praze verdikt ústeckého krajského soudu potvrdil.

  Video  Insta Crime Podcast: Brutální vražda mladé Martiny (†16) v Rumburku  - Jedlička Čebotareva
  Video se připravuje ...

 • 5.Marcel Kerouš

  Marcel Kerouš ze Zlína, který v roce 2003 zabil mačetou matku a pokusil se zabít i otce. Marcel Kerouš ze Zlína, který v roce 2003 zabil mačetou matku a pokusil se zabít i otce. | Blesk/Slávka Červená

  datum vraždy: 18. 7. 2003
  místo: Jižních Svahy ve Zlíně
  trest: trestní stíhání bylo kvůli nemoci zastaveno

  V polovině července roku 2003 se v jednom z bytů na zlínském sídlišti Jižní svahy stala rodinná tragédie. Tehdy pětadvacetiletý Marcel Kerouš tam mačetou o délce zhruba padesáti centimetrů zabil svou matku, které způsobil bodnosečné rány na krku, břiše a končetinách.

  Poté se útočník pokusil zabít i třiapadesátiletého otce, který však útok přežil. Následně vyskočil z okna bytu ve třetím patře a předstíral, že se vrací domů a o tragédii nemá ponětí.

  Přivolaní policisté Kerouše po informaci svědků zadrželi a muž byl převezen do Psychiatrické léčebny v Kroměříži, kde měla být léčena jeho paranoidní schizofrenie. Pachatel již delší dobu nebral tlumící léky a tím se podle lékařů zvyšovala i jeho agresivita.

  Přibližně po dvou týdnech pobytu na psychiatrii Kerouš spolu se dvěma dalšími pacienty z ústavu uprchl. Do pátrací akce po něm se zapojily desítky policistů a jejich snažení skončilo úspěchem.

  V roce 2005 byl muž z léčebny propuštěn. Podle tehdejších slov soudního znalce z oboru psychiatrie negativní příznaky mužovy nemoci zcela odezněly a Keroušův zdravotní stav byl na takové úrovni, že je možná ambulantní léčba.

  Video  Čtyři mrtví v Měšicích! Zemřeli rodiče i děti  - Blesk/Václav Burian
  Video se připravuje ...

 • 6.Galerie článku

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání