Soudy uznaly Dvořáka vinným z vraždy, pokusu o další vraždu, pokusu o těžké ublížení na zdraví, z nedovoleného ozbrojování a z poškození cizí věci. „Zůstává nesporným a nezpochybnitelným faktem, že pachatelem trestných činů byl obžalovaný Jiří Dvořák,“ konstatoval loni předseda senátu Vrchního soudu v Praze Martin Zelenka. Podle něj je naprosto evidentní, že muže vedla pomstychtivost. Podmínky pro uložení doživotního trestu označili soudci za splněné.

Doživotí je nejpřísnějším trestem, který může česká justice uložit. Nyní si v Česku odpykává doživotní vězení necelá padesátka lidí.

První z útoků spáchal Dvořák 25. června 2021, kdy si počíhal před svým bývalým pracovištěm na kolegyni, kterou vinil ze ztráty zaměstnání. Vychrstl na ni kyselinu sírovou, kterou si na místo přivezl na kole v termohrnku. Žena musela po jeho útoku strávit několik týdnů na popáleninové klinice. Hůře podle obžaloby nedopadla jen díky tomu, že se k muži stihla otočit zády.

Policisté následně Dvořáka hledali v jeho bytě v pražské Libni. Příbytek našli zdemolovaný a počmáraný hákovými kříži. Jednoho z policistů tam lehce zranilo nastražené zařízení. Podle rozsudku bylo umístěno tak, aby zasáhlo do hlavy a krku pronajímatelku bytu.

Video
délka: 01:46.81
Video se připravuje ...

Takhle policisté dopadli šíleného vraha v centru Prahy 

Tři dny po útoku na kolegyni se Dvořák vypravil na úřad práce na Vinohradech. Vnikl do kanceláře ženy, která ho v roce 2016 vyřadila ze seznamu zájemců o zaměstnání. Matku dvou dětí střelil do břicha a odešel. Policisté ho zadrželi v centru Prahy několik hodin poté. U sebe měl pistoli, kterou upravil tak, aby zvýšil její účinnost. V jeho autě pak policie našla ještě brokovnici vyrobenou z instalatérské trubky.

Fotogalerie
125 fotografií