Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Jurečkovi došla trpělivost: Odvolal šéfa Úřadu práce! Kvůli pomalému vyplácení dávek

Aktualizováno -
15. února 2023
13:35
Autor: ČTK - 
15. února 2023
08:48

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) odvolal v úterý generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona. Dlouhodobě byl nespokojen s jeho řízením úřadu. Na post ministerstvo vypíše výběrové řízení. Do té doby instituci dočasně povede vrchní ředitel sekce informačních technologií ministerstva práce Karel Trpkoš. ČTK to oznámilo tiskové oddělení ministerstva. Najmon nechtěl ministrovo rozhodnutí komentovat. ČTK řekl, že se teď bude věnovat hlavně rodině, kterou kvůli práci zanedbával.

Úřady práce čelí od loňska náporu. Sklízejí kritiku za zpožďování vyřizování a vyplácení dávek. Ministr Najmona kritizoval opakovaně. Před dvěma týdny na jednání sociálních výborů Sněmovny a Senátu uvedl, že úřad práce nefunguje dobře. Minulý rok několikrát zmínil, že generální ředitel není při řešení potíží dostatečně aktivní.

„Úřady práce se potýkají s celou řadou problémů, které znamenají komplikace jak pro samotný úřad a celý resort, tak především pro klienty. To vše není otázkou několika týdnů ani měsíců, ale jde o vleklé a neřešené problémy, na které jsem vedení úřadu práce opakovaně upozorňoval,“ uvedl v tiskové zprávě Jurečka.

Podle něj se i přes navrhovaná opatření situace nevyvíjela dobře a je potřeba, aby v čele úřadu bylo kompetentní vedení. „Rok jsme volali po tom, aby byly vybrané pobočky personálně posíleny, aby probíhající proces digitalizace byl správně komunikován, aby zaměstnanci měli dostatek informací a také aby byli dostatečně motivováni. To se bohužel neděje v uspokojivé míře. Kromě interní komunikace leckde zaostává také přímá komunikace s klienty a také ta mediální, to je potřeba změnit,“ uvedl šéf resortu práce.

Najmona šéfem úřadu jmenovala v listopadu 2020 tehdejší ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Zvítězil v konkurzu, předtím řídil kancelář generálního ředitele. Nahradil v ředitelské funkci Kateřinu Sadílkovou, která v lednu 2020 rezignovala a uvedla rodinné důvody. Loni se pak vrátila na ministerstvo práce jako Jurečkova politická náměstkyně.

V úřadu práce je zhruba 11 500 míst. Najmon začátkem února poslancům řekl, že neobsazených postů v republice bylo celkem 381. Podle Najmona úřad konkurzy zrychlil. V metropoli nabízí příplatek při nástupu. Přijímá také pracovníky na dohodu na výpomoc. Zaměstnanci se mezi pobočkami přerozdělují, digitální žádosti zpracovávají pracoviště v Libereckém a Ústeckém kraji. Zaměstnancům má ulevit také call centrum, které místo nich bude odpovídat na dotazy.

Podle tiskového oddělení ministerstva Jurečka předal Najmonovi v úterý služební hodnocení s popisem důvodů odvolání. Postup byl podle služebního zákona, podotklo tiskové oddělení. Najmon obsah hodnocení či podobu svého dalšího setrvání v úřadu nepřiblížil.

Služební hodnocení obsahuje „známkování“ výsledků. Ty mohou být vynikající, velmi dobré, dobré, dostačující či nevyhovující. Zákon zmiňuje odvolání, snížení či odejmutí osobního příplatku. U služebního místa představeného upravuje odvolání, pokud je v hodnocení závěr o nevyhovujících nebo dostačujících výsledcích. Ukončit je možné služební poměr zaměstnance, pokud byl podle dvou hodnocení po sobě výkon nevyhovující. Vedoucí úřadu proti hodnocení námitky podat nemůže.

 

nespokojeny ( 16. února 2023 14:05 )

Co tě brání???? Vezmi si kbelík a začni.
Nemáš žádnou osobní zkušenost!! Vůbec nevíš o čem píši? Domluv si, např. chvilku v nemocnici a jen se dívej nebo si nech někoho z rodiny či známých o tom něco říci.. Mám to před očima každý den a k tomu obrovská arogance. vychytralost!! Při pohledu do pasu nejsou ve většině z válečné zóny. Ti chudáci, kteří si pomoc zaslouží, ti jsou ve většině, bohužel, tam.

Zuzana Leštinová ( 16. února 2023 06:04 )

No , někdo to odnést musel. Viktor Najmon si úřad přebíral v nějakém stavu , možná třeba nový systém komunikace mezi úřady, který kdosi vytuneloval těsně před tím,než byl do funkce dosazen, se nedalo zachránit. Válka na Ukrajině a s ní příliv uprchlíků, nasadili celému ředitelskému postu korunu. Na to,kolik chybí v sociálním sektoru zaměstnanců, je zvládnutý, tak jak je ,dobře. Myslím si, že být na místě V.Najmona někdo jiný,nenastal by zmatek,ale úplný kolaps. Pan Jurečka ho měl hájit ne ho vyhodit a nejspíš mu tím zpackat kariéru.
Já sama jsem na dávkách SSP a HN závislá, jako mnoha lidem mi peníze zůstaly kdesi na cestě. Stačilo dojít na úřad a požádat totálně vyčerpanou úředníci. Když se pak člověk dozví, že z 10 jsou na patře 4 a musí stíhat práci i těch, co se hodily marod nebo to úplně zabalily ,tak je celá situace pochopitelná. A volná místa na úřadech zůstávají volná , no kdo by to taky šel dělat, když sobotní šichty nejsou zaplacené a přesčasy také ne.
Tak hlavně, že je na koho to svést!

Skeptik ( 15. února 2023 21:40 )

Nezaměstnanost je nízká, tak aspoň měli co dělat, když nemusí buzerovat tolik lidí bez práce.

Skeptik ( 15. února 2023 21:39 )

Jurečka dobře udělal, měl ho vyhodit dávno, bohužel to nejde jako v soukromé firmě. Tam by letěl dávno. Ono na UP nechodí pracovat žádní inteligenti, ale lidi, co by se nechytili v soukromém sektoru.

Skeptik ( 15. února 2023 21:38 )

Ty inteligente, co ty máš za titul? On má vš, ty máš leda vylízanou palici.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud