Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno 24°C

Pohřeb bývalého šéfa Poldi Kladno Stehlíka (†79): Dojemné rozloučení syna Marka s tátou

Aktualizováno -
14. února 2023
13:46
Autor: vja, ČTK, idh - 
14. února 2023
11:38

Ve věku 79 let ve čtvrtek zemřel podnikatel a někdejší šéf Poldi Kladno Vladimír Stehlík. Poslední rozloučení se zesnulým bylo naplánováno na 14. února ve 12:30 na Vinohradském hřbitově. Dorazil na něj i syn Marko - o holi. Pronesl smuteční řeč, ve které vzpomínal na svého tátu.

Kolem 45 lidí přišlo v úterý na pohřeb podnikatele a někdejšího šéfa Poldi Kladno Vladimíra Stehlíka.

Syn Marko Stehlík se pozdravil s příbuznými a přáteli. Příchozí si mezi sebou říkali, že čekali více lidí, „hlavně Poldováky“. „Třicet let tátova života patřilo Poldovce,“ hlesl Marko Stehlík Blesku při příchodu.

„Toho dobrého by se o tátovi dalo říct hodně. Byl pracovitý, se životem se pral,“ říkal syn při smuteční řeči.

Syn: Pád Poldovky ho zlomil

Zmínil také, že otec začal umírat s koncem Poldovky a nikdy už nebyl stejný jako dřív - zkušenost s Poldi Kladno ho zlomila. Na rozloučenou Stehlíkovi zahrál tři skladby včetně Gottovy písně Když jsem já byl tenkrát kluk a melodie Ennia Morriconeho z Tenkrát na Západě.

„To byl úplně jiný člověk, než jak se o něm psalo. Pracovitý... Poldovka pod jeho vedením na úspěch měla,“ zavzpomínal jeden z účastníků posledního rozloučení se Stehlíkem, který prý znal podnikatele 40 let.

Video  Pohřeb Vladimíra Stehlíka  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Kamarád: Byl hodnej, obětavej

„Vladimír byl jeden z nejlepších lidí, co se týče povahy hrozně hodnej člověk, obětavej, pomohl vždycky každému, kdo potřeboval. Málokdo uměl tak pomáhat jako on lidem. Já ho znám daleko dřív než z Poldi, pracovali jsme spolu na opravách kostelů, věží... výškové práce. On se potom dal cestou podnikání - Bohemia Art, Poldovka. A já jsem šel jinou cestou,“ řekl Blesku další z účastníků pohřbu, Stehlíkův kamarád pan Karel.

Pohřeb podnikatele Stehlíka na Vinohradech (14.2.2023) Pohřeb podnikatele Stehlíka na Vinohradech (14.2.2023) | Foto Blesk - Ivan D. Hladík

Stehlík, který původně pracoval zejména jako architekt s primárně zahraniční působností, se do povědomí dostal po založení úspěšné firmy Bohemia Art v roce 1990. Ta se věnovala například broušení a leptání skla, práci se dřevem či výrobě zemědělských strojů.

O tři roky později získala společnost v obálkové soutěži v té době krachující Poldi Kladno. Za dvě třetiny jejích akcií nabídla 1,75 miliardy korun, což byla o miliardu vyšší nabídka než předložil další zájemce. K úplnému zaplacení ceny ale nedošlo.

Vladimír Stehlík v roce 2016. Vladimír Stehlík v roce 2016. | Blesk:CNC_Ladislav Křivan

Poldi Kladno vedl Stehlík v letech 1993 až 1996, přičemž se huť snažil znovu „postavit na nohy“. Tento záměr se mu však realizovat nepodařilo. Následovalo vyhlašování konkurzů a zastavení výroby části holdingu. Policisté obvinili Stehlíka spolu se synem Markem a Lubošem Pejpou.

Důvodem bylo neodvedení desítek milionů korun na zdravotní pojištění zaměstnanců a daň ze mzdy. Podle obžaloby místo toho peníze použili pro podnikatelské nebo osobní aktivity. Další bod obžaloby Stehlíka vinil z toho, že poskytoval firmě Bohemia Art bezúročné půjčky, čímž ocelárny utrpěly škodu kolem 67 milionů korun. V těchto bodech byl Stehlík o řadu let později zproštěn obžaloby.

Další kauza, kde šlo o více než 100 milionů korun, se týkala údajně neoprávněného převodu majetku oceláren do nově založené společnosti Poldi Steel. V roce 2018, tedy po více než 20 letech, uznal soud Stehlíka vinným, avšak trest mu neuložil, protože na případ se vztahovala amnestie Václava Klause z roku 2013. Soud by se tedy kauzou zabývat nemusel, avšak Stehlík na projednání obžaloby trval.

Stehlík také zkoušel vstoupit do politiky. V Kladně v roce 1996 kandidoval jako nezávislý do Senátu. V roce 2002 vedl Stranu za životní jistoty (SŽJ) na Kladensku pro volby do Poslanecké sněmovny. O 12 let později neúspěšně kandidoval do Evropského parlamentu.

Video  Podnikatel Vladimír Stehlík o záchraně dolu Paskov  - Blesk - Jan Doležal
Video se připravuje ...

dostojevskij ( 15. února 2023 01:58 )

A Takhle si v Česku žijem.

LuCo ( 14. února 2023 17:30 )

SONP, ČKD, VŽKG, NHKG....

Anet Musilová ( 14. února 2023 17:08 )

Z účtu slečny Musilové píše Matěj Stehlík. Vnuk zesnulého Vladimíra Stehlíka..:
Děda byl Patriot a srdcař. Takového už za mě nebude. Měl rád dobře odvedenou práci, rodinu a přírodu. Především koně.
Vždy myslel na budoucnost za nás všechny, aniž vy by jste o tom něco tušili. Na budoucnost Čechů. A v boji za své cíle neuspěl. To se může stát každému. Alespoň to zkusil. Co jste dělali vy?
Měli by jste si vážit práce zesnulých patriotů.
Kdyby každý z nás udělal 1% jeho práce, byli by jsme neporazitelní.
Přeji Vám všem to nejlepší.

dostojevskij ( 14. února 2023 16:27 )

Sladké devadesátky. To se to kradlo, rozdávalo a hanilo předešlý režim. Dnes už není co krást, možná tak ukrajinskou vlajku na Národním muzeu. Vlastenci se musí v hrobech obracet.

priserak77 ( 14. února 2023 14:23 )

Na Marka také vzpomínáme, takového gaunera jsem neviděl. Bylo lepší se mu a jeho gorilám vyhnout. Mimochodem nebyl jenom Marko a Vladimír, těch Stehlíkům v Bohemia Art bylo více a dneska jsou těžce za vodou.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud