Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 13°C

Slavný případ únosu potomka bankovní dynastie: Muž zabil dítě a pak si šel pro výkupné

Autor: ran - 
27. září 2021
16:48

Případ únosu malého Jakoba před 19 lety přitáhl obrovskou pozornost veřejnosti a médií. Nejen protože se obětí stal nejmladší člen slavné německé bankovní dynastie, ale také proto, že ačkoli únosce dítě téměř hned zabil, přišel si následně osobně pro obrovské výkupné. Kromě toho vyvolaly další okolnosti případu značné kontroverze.   

Jakob (†11) byl nejmladším potomkem slavné německé rodiny finančníků Metzlerových, jeho slavný původ mu ale místo zaopatřeného života přinesl krutý osud. 27. září 2002 se stal ve Frankfurtu obětí únosu a vraždy. Pachatel tohoto zejména v Německu velmi sledovaného případu Magnus Gäfgen (46) dodnes sedí ve vězení a s největší pravděpodobností v něm setrvá až do smrti. 

V době spáchání zločinu 27letý student práv Gäfgen malého Jakoba již nějaký čas doučoval. Kolik mu Jakobovi rodiče za pedagogické služby platili, není známo. Gäfgen se však v každém případě chtěl dostat k mnohem větším penězům, než které si mohl vydělat kondicemi.

O finance si student práv řekl tím nejhorším způsobem – chlapce z bohaté rodiny, který mu neměl důvod nedůvěřovat, sprostě unesl a Jakobovým rodičům si výhružným dopisem zanechaným na příjezdové cestě jeho honosného domu řekl o výkupné 1 milionu eur (cca 25 milionů korun). Ve vzkazu výslovně uvedl, že Jakoba navrátí živého a zdravého, pokud bude jeho požadavek výkupného splněn. Jak ale vyplynulo z pozdějšího vyšetřování, Gäfgen Jakoba zavraždil ještě v den únosu, tedy dříve než vůbec mohli finančníci na výhrůžku zareagovat. 

Jakobův otec a bohatý bankéř Metzler s předáním výkupného souhlasil. Únosce si peníze převzal osobně, poskytl tak úřadům snadnou stopu. Policisté podezřelého začali sledovat a z jejich hledáčku jim už nevyklouzl. Když policie zjistila, že si Gäfgen za část výkupného zakoupil zahraniční let, ale chlapce nepropustil, zadržela ho. 

Jak později vypověděli Gäfgenovi rodiče, pachatel s nimi jen hodinu poté, co se o únosu veřejnost dozvěděla, v poklidu obědval. Choval se prý jako obvykle a nic na něm nebylo poznat. Tou dobou už přitom byla jeho oběť zřejmě mrtvá.

Pachatel byl z únosu a vraždy usvědčen po necelém roce. K rychlému uzavření případu zřejmě přispělo i to, že si vyšetřovatelé pomohli nelegální metodou, a to pohrůžkou mučení. Kontroverzní nelegální vyšetřovací nástroj měl nicméně zafungovat a pachatel se k činu nejen doznal, nýbrž také policii prozradil, kde se Jakobovo tělo nalézá. Policie poté v hadrech zabalenou mrtvolku našla v jezeře uprostřed hlubokého lesa nedaleko Frankfurtu. 

Porušení pravidel vyšetřování se posléze řešilo i u Evropského soudu pro lidská práva, odpovědné osoby dostaly za nepřípustné metody pokutu v souhrnné výši v přepočtu přibližně 340 tisíc korun. Vrah naopak vysoudil 76 tisíc za újmu, kterou mu údajně výhrůžky mučením způsobily. 

Protože byl Gäfgen posouzen jako obzvlášť společensky nebezpečný, odvolání ani následným stížnostem z odsouzencovy strany soud nevyhověl. Možnost být po 15 letech propuštěn Gäfgen nedostal. Naposledy mu žádost o propuštění zatrhli v roce 2018. Zdá se tedy, že věznici v hesenském Schwalmstadtu do konce života neopustí.

Kontroverzí případ vytvořil víc než jen to, že kriminalisté ve snaze ochránit oběť zločinu překročili hranici zákona a pohrozili podezřelému mučením. Další bouřlivé reakce si totiž vysloužilo i jednání vraha za mřížemi. První jeho „počin“ byl, že mu v roce 2005 vyšel jeho vlastní životopis „Allein mit Gott – Der Weg zurück“ (Sám s Bohem – Cesta zpátky). Druhý záměr mu ale už úřady zatrhly. Co Gäfgen vymyslel, totiž působilo jako nehorázný výsměch. Měl v plánu založit „Nadaci Gäfgen“, která by pomáhala... – dětským obětem kriminálních činů.

V roce 2015 si Gäfgen nechal změnit jméno podle fiktivní filmové postavy zločince Egona Olsena na Thomas David Lukas Olsen. Případ únosu Jakoba von Metzlera se v průběhu let v Německu dočkal několika seriálových a dokumentárních zpracování. 

Banka Metzler je jednou z nejbohatších soukromých bank a druhým nejstarším privátním bankovním domem v Německu – rodina Metzlerových poskytuje finanční služby veřejnosti od roku 1674, kdy byla firma založena.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání