Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Velký malér Jakuba a Petra v Pákistánu: Pojišťovna definitivně odmítla účet za záchranu na Rakapoši

Autor: yks, ČTK - 
22. září 2021
10:45

Češi Jakub Vlček a Petr Macek v Pákistánu vystoupili společně s místním horolezcem Vadžídulláhem Nagrím na náročný vrchol Rakapoši (7788 m n. m.). Při sestupu ale přišly komplikace a dolů je nakonec dostal pákistánský vrtulník. Nedlouho poté pákistánská strana oznámila, že muži nesmí zemi opustit, dokud neuhradí tučný účet na záchrannou operaci ve výši zhruba 500 tisíc korun. Oba muži měli uzavřené pojištění, pojišťovna ale definitivně odmítla peníze uhradit. Proč?

Tak tohle vysokohorské dobrodružství se české dvojici nejspíš pořádně prodraží! Jak vyplývá z poskytnuté tiskové zprávy, pojišťovna UNIQUA definitivně odmítla uhradit náklady záchranné operace z hory Rakapoši v Pákistánu.

„UNIQA v minulých dnech došetřovala okolnosti případu dvou českých horolezců na hoře Rakapoši v Pákistánu. Byla ve spojení s kompetentními lokálními úřady a MZV. Na základě poskytnutých oficiálních vyjádření k okolnostem případu můžeme potvrdit naše stanovisko, že událost nesplňuje podmínky pro vznik pojistné události a výplatu pojistného plnění,“ uvedla mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.

„Bez povolení lezli, kam neměli“

Rozhodnutí nezaplatit vyplývá podle Svobodové ze dvou okolností. „Horolezci (...) zdolávali horu v oblasti, která je ze strany MZV nedoporučená pro cestování českých občanů,“ uvedla s tím, že Jakub s Petrem navíc měli porušit lokální pravidla nutná pro uskutečnění výstupu na tuto horu. „Obě tyto okolnosti jsou v rozporu s výslovnými podmínkami sjednaného pojištění,“ zdůraznila Svobodová.

Hořká pilulka na konec

Svobodová také upřesnila, jak to bude s platbou za vzlety vrtulníků, kterých pákistánští záchranáři měli uskutečnit v souvislosti s operací až 10! Pojišťovna totiž zaplatí pouze jeden, a navíc ho bude po horolezcích zpětně vymáhat!

„UNIQA v souladu se svou garancí zaplatí pákistánské straně 1. záchranný vzlet vrtulníku, jak bylo domluveno. Platba za zahájení záchranné akce byla garantována v situaci, v níž šlo o záchranu lidských životů a která nesnesla další odklad zjišťováním podrobností,“ vysvětlila mluvčí stanovisko pojišťovny.

„Nicméně vzápětí se ukázaly okolnosti, které platby za lety vrtulníku a záchranná opatření z pojištění vylučují. Tento fakt byl pákistánské straně neprodleně sdělen, ještě před dalšími záchrannými lety k hoře Rakapoši,“ tvrdí Svobodová s tím, že UNIQA je podle pojistných podmínek oprávněna částku uhrazenou za první záchrannou misi zpětně vymáhat po českých horolezcích.

Náklady jdou do statisíců

Pro Čechy to bezpochyby znamená velkou komplikaci. Pákistánské úřady je totiž hodlají zadržovat v Gilgitu, dokud nezaplatí zhruba půl milionové náklady za záchrannou operaci, při které bylo nutné využít helikoptéru. Tak to alespoň řekl místnímu listu Dawn ministr turistiky pákistánské kašmírské oblasti Gilgit-Baltistán Rádža Násir.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Mariana Wernerová zase již dříve uvedla, že velvyslanectví České republiky v Islámabádu je sice s oběma muži v kontaktu, ale ani ono potřebné peníze nezaplatí.

„Ministerstvo podle zákona poskytuje pomoc občanovi, který se v zahraničí ocitl v nouzi v důsledku mimořádné události, jako je například závažné onemocnění, hospitalizace, úraz, havárie či ztráta dokladů, pokud o to požádá a není schopen řešit svou situaci vlastními silami. Za stav nouze nelze ale považovat, když někdo přicestuje do zahraničí bez dostatečných finančních prostředků na cestu a pobyt,“ upozornila Wernerová.

 

 

14TONY ( 23. září 2021 22:08 )

Přesně tak, oni neměli ani povolený vstup! Chtěli si jen užít a využít všechny! Jen ať si to panáčkové zaplatí!

jajas ( 22. září 2021 20:57 )

Protože jsem asi nepochopil, co jste myslela tím, že naše republika platí cizincům všechno, mohla byste mi říct nějaký příklad? Se vůbec v tom neorientuju. Dík!

verka1 ( 22. září 2021 20:21 )

Chtějí hned peníze a pak můžou odjet domů. Chytří jsou, moc dobře ví, jak by bylo těžké po nich vymáhat peníze. Naše republika platí cizincům všechno a pro naše Čechy nejsou peníze.

bullshit ( 22. září 2021 18:29 )

...pravděpodobně měli jen cestovní pojištění, propadlé pasy resp. víza, neměli povolení ofiko a lezli tam načerno. Není asi tedy divu, jinde by to bylo stejné...

jajas ( 22. září 2021 16:14 )

Nebo odzpívají....

Zobrazit celou diskusi
Další videa