Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Čeští horolezci zaměstnali lékaře i armádu: Zaplatí miliony za záchranu sami?

Autor: rc, Tomáš Koníček - 
18. září 2021
18:31

České horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka, které v úterý zachránila pákistánská armáda ze zrádné hory Rakapoši (7788 m n. m), čekají po návratu do Česka patálie. Hrozí, že za záchranu svých životů zaplatí miliony korun. A to i přes to, že byli pojištěni!

Dostali se až na vrchol! Čeští horolezci Jakub Vlček a Petr Macek spolu se svým pákistánským kolegou Vadžídulláhem Nagrím dokázali pokořit horu Rakapoši a vylezli až do 7 788 metrů nad mořem. Při sestupu se však dostali do potíží a z 27. nejvyšší hory světa je dolů dostal nadvakrát armádní vrtulník.

Tučný účet

Teď ale přijde na řadu účet za záchrannou operaci, která trvala pět dní, zapojili se do ní vojáci, horolezci i lékaři. A je možné, že jim pojišťovna UNIQA neuzná pojistné plnění. „Podle předběžných informací se dopustili jednání, které je hned dvakrát v rozporu s ustanoveními pojistných podmínek, kde jsou obsaženy výluky,“ řekla Blesku Eva Svobodová, mluvčí UNIQA . U pojišťovny UNIQA mají oba čeští horolezci sjednané pojištění přes Český horolezecký svaz. Mají to tak i další jejich kolegové. Pojišťovna tak v minulosti podobné případy řešila. „Nelze nyní vyčíslit, kolik mohla záchranná operace stát. Záleží na počtu letů vrtulníku, na počtu zapojených lidí a dalších podrobnostech. Lze odhadovat, že jde řádově o miliony korun,“ řekla Svobodová.

Zákaz ministerstva

„Hora Rakapoši je dlouhodobě pro cestování nevhodná a je uvedena jako nedoporučená – zakázaná na webu ministerstva zahraničních věcí. V těchto oblastech cestovní pojištění neplatí,“ řekla Svobodová. Po záchraně se ke všemu vyjádřil samotný horolezec. „Byl jsem překvapený, když mne kontaktovali kamarádi a ptali se, jestli nejsem mrtvej a co se tam vlastně stalo,“ popsal v rozhovoru pro Blesk Podcast horolezec Jakub Vlček. „Množily se články o tom, jak jsme skákali do vrtulníku, jak tam Máca plápolal za ližinu,“ doplnil. Ten informace, které zveřejnili Pákistánci, popřel. Informace o pojištění ho překvapily. „Hovořili jsme s pojišťovnou z výšky 6900 metrů satelitním telefonem a měli jsme potvrzení, že to proběhne v pohodě,“ řekl. 

Druhým důvodem je pak fakt, že oba horolezci pravděpodobně porušili lokálně platné právní normy. „Nesmějí zdolávat horu bez úředního povolení,“ říká Svobodová s tím, že toto ještě není potvrzeno.

Komplikace záchrany

To, že dvojice Čechů se vydala bez potřebných povolení, tvrdí pákistánské úřady. „Horolezci z České republiky šli nahoru před vydáním schvalovacího certifikátu, což je neetické. Očekáváme od každého, kdo se na takové expedice vydává, že bude jednat v souladu se zákony a regulacemi pro vlastní bezpečnost v případě nouzových situací,“ uvedl již dřív na twitteru mluvčí lokálního ministerstva sportu Raja Nasir Ali Khan. K záchranné misi se vyjádřil šéf záchranářů Abdul Džoši na svých facebookových stránkách s vysvětlením, proč byla záchranná akce tak náročná, a navíc i on uvedl, že dvojice neměla schvalovací dokumenty, aby mohli zahájit výstup. „Záchranná operace byla formálně zahájena 12. září. Piloti pákistánské armády a pákistánští horolezci uspořádali schůzku s cílem vypracovat plán záchranné operace. Bylo provedeno několik pokusů, ale kvůli špatnému počasí nemohly helikoptéry v ten den létat vysoko a lokalizovat uvázlé horolezce,“ napsal Abdul s tím, že o den později mohly konečně helikoptéry vzlétnout do potřebné výšky a při vzletu horolezce záchranáři lokalizovali.

Čtyři faktory

Nicméně horolezce bylo možné vyzvednout až poté, co sestoupili dolů do vhodné výšky, mohli je záchranáři vzít na palubu helikoptér a odvézt do bezpečí. Abdul zároveň zdůraznil čtyři faktory, které zkomplikovaly záchranu. Zaprvé, podle něj horolezci neměli potřebná povolení, aby na horu mohli lézt. Zadruhé, neměli žádný základní tábor, pozemní tým či manažerský tým. Nadále uvádí, že si horolezci neupevnili žádná lana, která by jim pomohla při návratu. Čtvrtý bod se týká pojištění. „Jelikož nikde neměli žádné dokumenty, nebyla jejich pojišťovna ochotna pokrýt záchrannou akci,“ uvedl Džoši s tím, že oceňuje, že trojice projevila kuráž a dokázala zahájit sestup, aby je mohly helikoptéry vyzvednout. Navíc apeluje na další turisty, aby před výstupem na horu si zajistili potřebné dokumenty.  Horolezci se ale brání a pro Rozhlas Vlček uvedl, že povolení měli už od června! „Více než 20 dní jsme toto povolení řešili, určitě jsme to nezanedbali. Každý, kdo leze po horách, ale ví, že mnohem důležitější je situace s počasím. Vzhledem k tomu jsme tedy vyrazili o něco dříve, než došlo k potvrzení našeho povolení, které bylo v procesu a očividně k tomu ještě nedošlo. Měli jsme ale ověřené, že když se něco stane, tak pro nás přiletí vrtulník,“ uvedl Vlček.

VIDEO: Pětapadesát let staré mumie horolezců trčely ze sněhu!

Video Pětapadesát let staré mumie horolezců trčely ze sněhu! - tv JOJ

vrsrvrsr ( 18. září 2021 21:25 )

Jen ať si to ti d.e.m.e.n.t.i. zaplatí celé sami...

Ctenarka001 ( 18. září 2021 20:58 )

Ještě 28 článků o těch manících...radši ti dejte zvířátka

Zobrazit celou diskusi
Další videa