Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 13°C

Horolezec Jakub Vlček prozradil, co zdrželo sestup z Rakapoši: Pákistánský kolega se prý fotil a telefonoval!

Autor: rc - 
16. září 2021
16:17

Dobrodružný výstup na horu Rakapoši se změnil v boj o holý život pro Petra Macka a Jakuba Vlčka. Čeští horolezci spolu se svým pákistánským kolegou Vadžídulláhem Nagrím  zdolali vrchol hory. Při sestupu do tábora však nastaly komplikace a na pomoc jim letěli záchranáři. Záchranná mise se pak protáhla, zejména kvůli nepřízni počasí. Dobrodruzi strávili několik mrazivých nocí v bezmála 7 tisících metrech nad mořem! Jakub Vlček se rozhodl na svém facebookovém profilu popsat, co se na 27. nejvyšší hoře světa stalo. Pákistánský kolega prý zdržoval telefonováním a focením!

V roce 1958 se podařilo Britům Mikeovi Banksovi a Tomovi Pateyovi pokořit pákistánskou horu Rakapoši. Pýcha Pákistánu, která leží v pohoří Karákóram, je 27. nejvyšší horou světa, současně se však jedná o jeden z nejnáročnějších vrcholů, k jehož zdolání je potřeba překonat 5000 výškových metrů. Právě tuto horu si vybrali i čeští horolezci Petr Macek a Jakub Vlček, kteří se ji rozhodli dobýt s pomocí pákistánského kolegy Vadžídulláha Nagrího. Trojice horolezců úspěšně zdolala 7788 metrů vysoký vrchol hory, ovšem při sestupu nastaly komplikace. „Ve čtvrtek 9. 9. jsme dosáhli vrcholu Rakapoši 7 788 metrů a začali sestupovat do tábora v 6 900 metrech,“ uvedl na svém Facebooku Vlček s tím, že sestup se však protáhl.

Zdržování telefonováním a focením?

„Náš pákistánský kolega se zdržel telefonováním a focením, tak jsme se dohodli, že na něj počkáme až ve stanu postaveném v 6 900 metrech. Nakonec jsme se rozhodli počkat v 7 200 metrech, kde svah prudkne. Ještěže tak! Byla již tma a chladno. Asi po tři čtvrtě hodině nás kolega došel,“ popsal chvíle, kdy se výprava začala komplikovat s tím, že navíc Vadžídulláh ztratil čelovku, vysílačku, termosku, neměl rukavici, cepín a byl zmatený. „Vrátili jsme se tedy do bivaku v 7 300 metrech, kde jsme se o něj postarali,“ dodal Vlček.

Ovšem ani druhý den v sestupu nemohli výrazně pokročit. „Ráno jsme sestoupili do stanu, otázka asi dvou hodin, kde jsme počkali na Vadžída. Asi další dvě hoďky. Pobalili jsme věci a jali se dalšího sestupu. Dalších cca 600 metrů,“ píše horolezec s tím, že to trvalo další dvě až tři hodiny. Tehdy se pomalu začalo měnit počasí, což je přinutilo, aby se vrátili o kus výše. Bouře je uvěznila v bezmála 7 tisících metrech, kde zůstali dlouhé tři noci.

Nemohli tam ani zpět

Napsali proto sms zprávu svým blízkým a na pomoc jim vyrazili záchranáři. Díky satelitním telefonům byli v kontaktu jak s úřady, tak se svými rodinami. „Ne, že bychom mysleli, že pro nás přiletí do 6 900 ve špatném počasí, ale abychom situaci zbytečně neznesnadnili a nevyhrotili příliš pozdní komunikací. Například kdyby se poničila komunikační zařízení,“ zdůrazňuje Vlček s tím, že později k poničení komunikačního zařízení skutečně došlo.

Dlouhé tři dny podle jeho slov nebylo sestup možný, snažili se navzájem o sebe starat a byli v kontaktu jak se svými blízkými, tak se záchranáři. „Mezitím nás několikrát přeletěl vrtulník, bohužel bez možnosti přistát. Po zlepšení podmínek (klimatických a hlavně lavinových) jsme se nachystali na sestup do 6 300 metrů,“ píše s tím, že tehdy nad nimi přeletěli další vrtulníky a záchranáři jim shodili balíčky s jídlem a dalšími potřebnými věcmi.

Vzdali se naděje

Bohužel na cestu dolů nám moc nemohly pomoct – čokoládky, sušenky, voda, léky. Asi třicet kilogramů, které jsme nemohli unést. Sto metrů dlouhé lano jsme použili na odjištění nebezpečných úseků a na slanění Vadžída do bezpečí. Čekala nás další chladná noc v mokru,“ popisuje dále perné chvíle na pákistánské hoře.

Následující noc strávili v 6 300 metrech. „Zásoby jsme měli ještě na dva dny, druhý den ráno jsme měli sestoupit do 5 800, kde jsme ponechali další zásoby,“ uvádí s tím, že už se nesnažili držet naděje, že přiletí záchrana. Ovšem ráno, kdy se vypravovali, že budou pokračovat v sestupu, uslyšeli helikoptéru a tentokrát došlo k záchraně. „První přistála, naskočil Vadžíd. Po odletu přistál druhý vrtulník, do kterého jsem naskočil já. Máca sbalil stan a počkal na třetí helikoptéru,“ popisuje záchranu s tím, že když přistáli na vojenském letišti, byli převezeni do nemocnice. Vadžíd utrpěl omrzliny na palci. Vlček skončil v nemocnici s omrzlým malíčkem na ruce. Poslední člen výpravy utrpěl omrzliny na rukou.

VIDEO: Pětapadesát let staré mumie horolezců trčely ze sněhu!

Video Pětapadesát let staré mumie horolezců trčely ze sněhu! - tv JOJ

padrino ( 16. září 2021 23:00 )

Lezli tam,kde je to zaká­zaný,­lezli,­takže všechno zaplatit ze svýho.Můžou se šábnout s tím Pákistáncem. Byli tak strašně ve "špatným zdravotním stavu",že poskytovali vysmátí rozhovory na všechny strany.

Tady je jejich foto a ani zmínka o tom,že se Pákistánec fotil.

http­s://ww­w.bl­esk.cz­/cla­nek/zp­ravy-pribe­hy/690­168/ces­ti-horolezci-petr-a-jakub-uz-jsou-v-bezpeci-popsali-proc-z-velehory-rakaposi-nemohli-dolu.html

jajas ( 16. září 2021 20:46 )

Na Primě říkali, že povolení měli již od června, ale někam jim "zapadlo" tak to musí pohledat.... Což je jim asi k prdu, protože: "Pojišťovna UNIQA, u níž jsou oba horolezci pojištěni, sdělila serveru iDnes, že může náklady za záchranu po horolezcích požadovat. Jako důvod uvedla skutečnost, že se hora nachází na webu ministerstva zahraničních věcí v kategorii zakázaná." Takže i to jejich "zapadnuté povolení je jim k ničemu. Měli by to uhradit!

jajas ( 16. září 2021 20:38 )

A proč ho tam měli? Možná proto, aby se pak na něj vymluvili, kdyby něco nevyšlo....?

Blacktip ( 16. září 2021 20:27 )

Vymáhat bych na Pákistánci náklady na záchranu. zatím to vypadá tak, že oba naši chlapci zorganizovali záchrannou akci soudruha pakoše.

platykodon ( 16. září 2021 19:42 )

A o takových bl.bech se denně píše. Chtěli adrenalin - tak bych jim ho dopřála a nechala je tam. Jich by nebyla žádná škoda. Nejen, že to jsou ukázkoví tupci, ale i sobci. Kolik lidí riskovalo životy, aby ten jejich zachránili. Teď ze sebe budou dělat hrdiny, ale tam si strachy čůrali do kalhot. Škoda, jak to dopadlo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa