Středa 22. září 2021
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 14°C

Záchrana českých horolezců nevyšla! Omrzliny, výšková nemoc a další noc v horách!

Autor: VaB, ČTK - 
14. září 2021
16:28

Záchrana dvou českých horolezců Petra a Jakuba v Pákistánu znovu nevyšla, spolu s nimi je v horách ještě jejich pákistánský kolega. Další akce proběhne ve středu, horolezci mezitím sestupují do nadmořské výšky, ve které by je mohl vyzvednout vrtulník. 

Záchrana dvou českých horolezců a jejich pákistánského kolegy bude v Pákistánu pokračovat ve středu. Nestačili včas před setměním sestoupit na místo, odkud by je mohl vyzvednout vrtulník. ČTK o tom informoval pákistánský novinář, který situaci sleduje na místě. Trojice před čtyřmi dny uvázla v nadmořské výšce asi 6900 metrů při sestupu z hory Rakapoši (7788 m n. m.).

Horolezce zatím vrtulník nemohl vyzvednout kvůli příliš velké výšce, a hlavně nevhodnému terénu pro přistání. Dnes jim alespoň dopravil lana, vodu, potraviny a léky a trojice zahájila sestup. Záchranáři doufali, že se horolezci stihnou dostat do 16:00 místního času (13:00 SELČ) na místo ve výšce 6000 metrů, kde je budou schopni vyzvednout pomocí vrtulníku. Podle některých zdrojů ale sestupují na místo ve výšce 5800 metrů.

Novinář Vadží Haidir, který je na základně, odkud odlétají vrtulníky směrem k Rakapoši, ve zprávě zaslané ČTK po 15:00 SELČ napsal, že skupina je ve výšce asi 6200 metrů a sestupuje pomalu. Dostala nicméně dostatečné vybavení pro přežití - nový stan, jídlo, oblečení a komunikační zařízení. „Doufejme, že se do zítřka (do středy) dostanou pod 6000," dodal Haidir.

Dolů to šlo pomaleji

Už dopoledne zprávy na twitteru uváděly, že sestup je pomalejší než se předpokládalo a před polednem SELČ se Češi Jakub a Petr a Pákistánec Vadžídulláh Nagrí pohybovali ve výšce kolem 6500 nebo 6300 metrů.

Horolezci minulý týden úspěšně zdolali 7788 metrů vysoký, velmi těžko dostupný vrchol Rakapoši v pátek, poté začali sestupovat do tábora. Později ale poslali SMS zprávu svým blízkým, že se dostali do obtíží. Díky satelitním telefonům byli však i nadále v kontaktu s rodinami a s úřady. V minulých dnech pátraly po horolezcích vrtulníky a v pondělí se záchranářům podařilo skupinu lokalizovat.

Pákistánský list Dawn v pondělí napsal, že zatímco Pákistánec Nagrí je v dobré kondici, jeden z českých horolezců má omrzliny a druhý trpí akutní horskou nemocí, kterou způsobuje nedostatek kyslíku ve vysoké nadmořské výšce. V místě, kde výprava tábořila, bylo přibližně minus 30 stupňů Celsia.

Nepomohla ani helikoptéra

Podle zástupce českého velvyslance v Islámábádu Antonína Hradilka sice pro horolezce v úterý ráno vyrazila odlehčená helikoptéra bez dveří, ani ta je ale nebyla schopná vyzvednout, neboť se v dané výšce nemůže zastavit na místě. Ve vyjádření, které ČTK poskytlo české ministerstvo zahraničí, také diplomat uvedl, že horolezci se musí sami pokusit sestoupit do výšky 6000 metrů a že jim naproti na pomoc má vyrazit tým v čele se Sadžídem Alím Sadparou. To je syn slavného pákistánského horolezce Muhammada Alího Sadpary, který letos v únoru zahynul při pokusu o zimní výstup na K2. Původně byl členem skupiny stoupající na K2 i Sadparův syn, výstup ale ve vrcholové pasáži vzdal kvůli problémům s kyslíkovým přístrojem.

Nejvyšší „kopec“ na světě

Rakapoši je 27. nejvyšší hora na světě, leží v pohoří Karákóram. Místní ji také nazývají Dumani, matka mraků. Mezi horolezci je považována za jeden z nejhůře zdolatelných vrcholů, ze základního tábora na vrchol je potřeba překonat převýšení 5000 metrů. Poprvé horu pokořili Britové Mike Banks a Tom Patey v roce 1958.

Podle ministra turismu regionální vlády Rádži Násira Aliho Chána šli Češi na výstup bez vládního povolení, což označil za neetické.

illenne ( 14. září 2021 23:03 )

Riskují nejen své životy, ale i životy záchranářů. Nikdy nechápu tu touhu po adrenalinu. Je vidět, že ne vždy se vše podaří, už jen z tohoto důvodu nepolezu na žádnou horu, natož v Pákistánu.

altmanova ( 14. září 2021 22:54 )

a proč tam lezou? Mají sedět doma a basta.

jardavozembouchak ( 14. září 2021 21:33 )

Jenže šli tam na vlastní nebezpečí a pokud ví že to nezvládnou tak opravdu lituji pouze ty záchranáře.

jardavozembouchak ( 14. září 2021 21:31 )

Mne techle... líto není.jen těch záchranářů

Tara-Tara ( 14. září 2021 20:10 )

nebudte tedy jako picus

Zobrazit celou diskusi
Další videa