Úterý 19. října 2021
Svátek slaví Michaela, zítra Vendelín
Oblačno 14°C

Čeští horolezci mají velký problém: Zadrželi je v Pákistánu!

Aktualizováno -
17. září 2021
18:53
Autor: rix - 
17. září 2021
16:46

Velká rána pro české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka. Pákistánské úřady je zadržely! Po horalech chtějí zaplatit záchrannou akci z hory Rakapoši. Na horu totiž podle nich lezli bez povolení a podle tvrzení pákistánských záchranářů měli také propadlá víza.

„Sjednali jsme proti horolezcům opatření, dokud nezaplatí vzlet helikoptéry, budeme je zadržovat v Gilgítu,“ uvedl podle serveru Dawn ministr cestovního ruchu Raja Nasir. Částka, jakou pákistánské úřady požadují, je 4 miliony rupií, tedy v přepočtu přes půl milionu korun.

Dodal, že budou rovněž podniknuty kroky proti jejich místním zprostředkovatelům. Dále uvedl, že byla také podána stížnost vládě České republiky kvůli porušování pravidel horolezectví našimi státními příslušníky.

Podle tajemníka Alpského klubu Pákistánu (AKT) Karrara Hadririho oba čeští horolezci dosáhli vrcholu Rakapoši, aniž by získali potřebná povolení. „Proto se požaduje, aby byla do 24 hodin předložena podrobná zpráva, která umožní zakročit proti jednotlivcům, kteří porušili pravidla horolezectví,“ je uvedeno v dopisu regionálního oddělení cestovního ruchu v Pákistánu.

Mluvčí Ministerstva zahraničí Eva Davidová na dotaz v SMS zprávě Blesku sdělila, že zprávu o zadržení horolezců ministerstvo potvrdit nemůže.

Lezci Jakub Vlček a Petr Macek vystoupili na jednu z nejnáročnějších hor světa, při sestupu ale uvízli v bezmála 7000 metrech a dál to nešlo. Pákistánský horolezec Vadžídulláh Nagrí a jeho dva čeští kolegové Jakub Vlček a Petr Macek strávili nedobrovolně na hoře několik nocí v 30stupňových mrazech, zatímco se jim zhoršovalo zdraví a docházely jim fyzické síly.

Když se oběma Čechům a jednomu Pákistánci povedlo s pomocí místní armády sestoupit do nadmořské výšky 6 300 metrů, vypravila se pro nešťastníky helikoptéra. Tím ale drama neskončilo. Po návratu do civilizace se ukázalo, že oba čeští horolezci údajně neměli v pořádku potřebné dokumenty. To si pákistánská strana ale nechce nechat líbit.

 

 

 

dedeha ( 17. září 2021 23:37 )

jajas ( 17. září 2021 21:57 )

Také jsem to četl­....­.neu­věři­telný cynismus těch dvou....

padrino ( 17. září 2021 20:56 )

Server Hlídacípes.org navíc během pátku přišel s tvrzením od šéfa záchranné mise Karima Šáha Nizarího, že horolezci podcenili přípravu na složitý výstup a odmítali se přesunout na místo, kam pro ně mohla přiletět záchranná helikoptéra.

http­s://ww­w.sez­namzpr­avy.cz­/cla­nek/do­mu-horolezce-pusti-az-zaplatite-svoji-zachranu-navrat-cechu-se-protahuje-1749­08#dop­_ab_va­rian­t=0&do­p_sou­rce_zo­ne_na­me=zpr­avy.sz­nhp.bo­x&dop_­req_id­=fUe0T­ajLCvS-2021­091718­45&dop­_id=17­4908&s­ource­=hp&se­q_no=2­&utm_c­ampa­ign=&­utm_m­edium=z-boxi­ku&ut­m_sou­rce=ww­w.sez­nam.cz

Moly28 ( 17. září 2021 20:43 )

500 000 Kč

Blacktip ( 17. září 2021 20:33 )

Nějak se nám tam ti vězni začínají hromadit. Pomalu už se ten speciál vyplatí. Zbytek volných mist můžem nabídnout tlumočníkům a jejich kozám. Teda manželkám.

Zobrazit celou diskusi
Další videa