Před čtyřmi lety Vladěna musela postoupit operaci kyčlí. To znamenalo invalidní důchod. Problémy se však ještě stupňovaly. „Potom nastoupil koronavirus. Tehdy doktor, aniž by mě viděl, usoudil, že jsem zdravá, a přestala jsem být ve 3. stupni invalidity. Pořád o holích jsem si tak došla na úřad práce, kde jsem dostala jen 3670 korun,“ popsala Vladěna.

Největší rána ale přišla v únoru tohoto roku. Tehdy se oba manželé nakazili covidem a zatímco Vladěna měla jen lehčí průběh, jejího muže nákaza v jeho 58 letech přemohla.

Splaťte čtvrtmilion!

Vladěna se tak náhle ocitla sama pouze s vdovským důchodem. „Abych mohla trošku důstojněji žít, musela jsem odejít do předčasného důchodu,“ podotýká. Navíc se na ni po smrti manžela navalil již zmíněný úvěr. „Neměla jsem ani číslo účtu, ten byl manžela, a nevěděla jsem ani, na kolik ten úvěr je,“ vzpomíná dále Vladěna, která ze dne na den zjistila, že dluží bance 250 tisíc korun.

Žena si tak začala zjišťovat, jaké má možnosti a zdali je možné i zákonné oddlužení. „Pomáhali mi s tím příbuzní. Nakonec syn viděl na internetu, že má banka nadaci, u které je možné žádat o odpuštění úvěru,“ popisuje. A na to nakonec banka také přistoupila. Jak ale říká, člověk se hlavně musí ozvat. „Je to o domluvě, musíte reagovat, jinak je to špatné,“ má jasno Vladěna.

Tento příběh tak dopadl šťastně i proto, že banka přihlédla k její těžké životní situaci i k tomu, že žena měla snahu věc řešit. To, že rozhodně nejde o nijak běžnou alternativu, potvrzuje Markéta Dvořáčková z České bankovní asociace.

Spíše »podpultovka«

„Rozhodnutí o odpuštění dluhu je skutečně výjimečný případ a zejména pak platí, že každá banka posuzuje takovou žádost výsostně individuálně, tedy skutečně nelze vyjmenovat nebo popsat situace, kterých se takové rozhodnutí týká, nebo pravidla, která by byla pro toto rozhodnutí obecně uplatňována,“ sdělila Dvořáčková.

Podle Stanislavy Hejnové z Nadace Moneta Clementia jsou i další možnosti, jak svízelnou finanční situaci řešit. Ať už skrze dluhové poradny, přes bankéře nebo i přes ombudsmanku. Možností je také vyhlášení osobního bankrotu.

Kde hledat informace a pomoc?

V případě potřeby právního řešení se lze obrátit na odborníky z dluhového poradenství. Hledat je můžete např.:

● Bezplatná dluhová poradenství poskytují mj. různá krajská centra sociálních služeb, bankovní inistituce a v neposlední řadě také exekutorská komora. Poradci on-line poskytují rady a odpovídají na dotazy každé úterý dopoledne na www.ekcr.cz/polozit-verejny-dotaz.

● Člověk v tísni – on-line poradnu naleznete na webu Clovekvtisni.cz, specializovaný web pak na Jakprezitdluhy.cz a pro lidi, kterým urgentně hrozí exekuce, organizace provozuje help linku 770 600 800.

Chtěla bohatě obdarovat rodinu. Místo toho zažívá peklo!

Video
délka: 01:21.86
Video se připravuje ...

Chtěla bohatě obdarovat rodinu. Místo toho zažívá peklo! Karel Janeček, Blesk