Kristýně bylo pouhých 7 let, když přišla do dětského domova poté, co se o ni její matka řádně nestarala. Přesto si na svoji dceru později vzala dva studentské paušály u mobilní společnosti.

„Vůbec jsem o tom nevěděla. Bohužel matka za služby neplatila, a když mi bylo 18 let, chtěla jsem si zřídit svůj vlastní paušál. Jenže jsem narazila,“ vzpomíná mladá žena. V prodejně se totiž dozvěděla, že dluží 25 tisíc a na smlouvu nemá nárok. „Byl to šok, zvláště když to celé pak přešlo do exekuce a mně obstavili bankovní účet. Neměla jsem peníze na nic, naštěstí mi pomohl přítel,“ líčí maminka dvou dětí.

Právníci pomohli

Mladá žena se spojila s exekutorem, vysvětlila mu situaci a domluvila si splátkový kalendář. „Exekutor to chápal, komunikoval bez problémů. Jenže mně pak došlo, že to vlastně vůbec není můj dluh, a tak jsem se obrátila na bezplatnou právní poradnu,“ vypráví Kristýna.

Pak následovalo trestní oznámení na vlastní matku a zdlouhavý proces ověřování a vyšetřování. „Po dlouhých 4 letech jsem se dočkala spravedlnosti. Nakonec jsem nic platit nemusela, protože jsem vlastně skutečnou dlužnicí nikdy nebyla,“ usmívá se žena.

Vyvázla i matka

Bez trestu zůstala nakonec i Kristýnina matka. Smlouvu s operátorem totiž uzavřela přes externího pracovníka na ulici. „V té době byl ale takový postup protiprávní a ukázalo se, že celá smlouva je neplatná,“ dodává Kristýna Barešová.

Se svojí matkou je dodnes v kontaktu, proč ale udělala ze své dcery dlužnici, která dlouhé roky musela řešit nedostatek peněz i jiná omezení spojená se záznamem v registru dlužníků, své dceři prý nikdy nevysvětlila.

Předcházejte problémům

Přijít o peníze či majetek může člověk nikoliv vlastní vinou. Například při obchodním nebo právním vztahu s někým, na koho je vedena exekuce. Centrální evidence exekucí provozovaná Exekutorskou komorou ČR umožňuje získat informace o konkrétních exekucích. Tyto informace se mohou hodit, když např.:

● pronajímáte byt a nemáte informace o nájemníkovi

● chcete koupit auto či nemovitost

● půjčujete peníze známému

● plánujete po krátké známosti s partnerem vstoupit do manželství

Kde hledat informace a pomoc?

V případě potřeby právního řešení se lze obrátit na odborníky z dluhového poradenství. Hledat je můžete např.:

Bezplatná dluhová poradenství poskytují mj. různá krajská centra sociálních služeb, bankovní inistituce a v neposlední řadě také exekutorská komora. Poradci on-line poskytují rady a odpovídají na dotazy každé úterý dopoledne na www.ekcr.cz/polozit-verejny-dotaz.

● Člověk v tísni – on-line poradnu naleznete na webu clovekvtisni.cz, specializovaný web pak na Jakprezitdluhy.cz a pro lidi, kterým urgentně hrozí exekuce, organizace provozuje help linku 770 600 800.

Fotogalerie
3 fotografie