Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Tálibánské bojovníky nově vedou lidé Usámy bin Ládina. Hnutí přitom Al-Káidu veřejně odmítá

Autor: tsv - 
21. září 2021
20:32

Do vedení Tálibánu se přidali dva vůdci teroristické Al-Káidy, kteří v roce 2001 v rámci bývalé Černé gardy pomáhali bin Ládinovi utéct před útoky Spojených států. Na starost teď mají vojenské jednotky, v afghánském Džalálábádu je přivítaly davy nadšenců. Napsal o tom server Daily Mail.

„Anwar ul Haq Mudžahíd se vrátil na pozici moci se stovkami vozidel a tisíci příznivců, v Džalálábádu ho čekalo hrdinské přivítání,“ řekl novinářům z Daily Beast nedávno sesazený úředník afgánské inteligenční agentury. Mudžahída podle něj doprovází i další pomocníci Usámy bin Ládina.

„Každý, kdo v roce 2001 blízce spolupracoval s Al-Káidou, se opět připojil k Mudžahídovu doprovodu. Ten přiletěl do Kábulu z Dauhá, aby tam pomohl vybudovat novou vládu, a minulý týden přijel do Džalálábádu. Teď vede tálibánské i zahraniční bojovníky ve východním Afghánistánu, včetně chechenského kontingentu,“ dodal.

Mudžahídův návrat potvrdil i politický úředník Spojených národů a novinář v Afghánistánu Filippo Rossi. Podle některých zdrojů Mudžahíd každý den vystupuje před davy tálibánských bojovníků a vesničanů, kteří se schází, aby „si poslechli jeho moudra a rady na zavedení práva šaría“.

Na vedoucí pozici byl spolu s ním dosazen i Amin ul Haq, další člen Ládinovy Černé gardy, který se stejně jako Mudžahíd nedávno vrátil do Džalálábádu. Oba vůdci řídí stovky bojovníků a již během minulého týdne se naplno chopili své nové moci.

Podle Daily Beast svůj vztek obrátili na Afghánce, kteří se snaží utéct z Kábulu do Pákistánu. Ti na své cestě přes Džalálábád „musí čelit obtěžování a zastrašování ze strany vojáků pod vedením obou mužů“. „Jsou brutální,“ řekl o nových vůdcích novinář Rossi.

Muži za jedenáctým zářím

Mudžahíd podle vyšetřování amerického Legislativního výboru z roku 2009 naplánoval a zorganizoval útěk Usámy bin Ládina z Džalálábádu do Tóra Bóra v listopadu roku 2001. Na místo později v prosinci zaútočily Spojené státy.

Amin ul Haq tam v tu dobu připravoval bojovníky na bitvu a pomohl Ládinovi utéct do Pákistánu, kde se skrýval dalších deset let. Oba vůdci podle vyšetřovatelů připravili půdu pro teroristický útok na newyorská dvojčata a Pentagon.

Tálibán stále odmítá jakékoli vazby na Al-Káidu. Jejich spojenectví přitom bylo odhaleno ještě dříve, než se z Afghánistánu začala stahovat americká vojska. „Al-Káida zůstává v Afghánistánu a je nadále blízce napojená na Tálibán. Tahle fakta potvrdily Spojené národy, ale i další,“ řekl pro Daily Beast bývalý americký velvyslanec v zemi Ronald Neumann.

„Větve Al-Káidy jsou rozrostlé až k severu Afriky, kde oslavují vítězství Tálibánu,“ doplnil. Teroristická organizace dokonce novému vedení země poslala blahopřejnou zprávu.

Bude hůř

Navzdory ujišťování ze strany vedení Spojených států se kvůli opětovnému nástupu Tálibánu k moci mnoho lidí obává, že úřady nebudou schopné zajistit pomoc afghánským civilistům. „Mezinárodní dárcovské komunity obrovsky riskují, když si myslí, že Tálibán bude pomáhat nezaujatě a tam, kde je opravdu třeba,“ řekl bývalý zaměstnanec amerického ministerstva zahraničí a bezpečnostní analytik pro NATO Jonathan Terra.

„Jsou brutální, zaujatá, většinově etnická, paštunská, zastupující pákistánská vláda, jejímž vůdcům se podařilo získat moc jen díky finanční podpoře a posile poskytnuté pákistánskými ozbrojenými jednotkami,“ dodal Terra. Návrat Mudžahída a ul Haqa vyústil v obavy z ještě drastičtějšího omezování základních lidských svobod.

Video  Útoky z 11. září. Uplynulo 20 let od jednoho z nejhorších teroristických útoků světa.  - Videohub
Video se připravuje ...

frantacizek ( 22. září 2021 16:54 )

tak uvidíme, tohle moc potěšující zpráva není pro stabilitu té oblasti..O víkendu ti Aladini hráli na jezeře lodě, tu to hrajem na papíře virtuálně, tam rovnou v lodích s kulomety a protiraketovými střelami..

Zobrazit celou diskusi