Úterý 26. října 2021
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

Po operaci mandlí je Adámek v bdělém kómatu: Obžalovaná lékařka šokovala soudní síň

Autor: ČTK - 
23. září 2021
12:54

Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v ORL ambulanci, řekla ve čtvrtek před pardubickým soudem obžalovaná lékařka dětského oddělení Pardubické nemocnice. Její výpověď je v rozporu se středeční výpovědí primáře oddělení, podle nějž neměla nechat Adámka Vyčítala doprovázeného matkou z oddělení odejít. Žena také řekla, že seznámení s předpisy nemocnice podepsala až po události, kvůli níž stojí před soudem. V květnu 2017 zůstal chlapec kvůli pooperačním komplikacím v takzvaném bdělém kómatu. Před soudem stojí kvůli těžkému ublížení na zdraví tři zdravotnické pracovnice.

„Zavedený postup byl, že pacient musí být ošetřený na ORL oddělení,“ uvedla lékařka Martina Šípková. Ta měla v noci z 13. na 14. května 2017 ústavní pohotovostní službu na dětském oddělení Pardubické nemocnice. V noci začal Adámek po operaci mandlí masivně krvácet z úst. Matka s ním v doprovodu zdravotních sester odešla na ORL ambulanci. Ta však byla zamčená, dlouho nikdo nemohl najít klíče ani přivolat specializovaného lékaře.

Podle primáře dětského oddělení Mariana Šenkeříka bylo před čtyřmi lety zavedeným postupem, že při komplikacích sestra přivolá sloužícího lékaře, který pacienta prohlédne a po případné konzultaci se specializovaným kolegou rozhodne, co dál. Pacient se předtím nemá nikam přemisťovat, má zůstat na lůžku a mít zabezpečené základní životní funkce. „Postup nebyl na papíře, ale všichni ho znali,“ uvedl ve středu před soudem jako svědek Šenkeřík. Dodal, že zdravotnický personál byl tak proškolován po nástupu.

Lékařka vypověděla, že také chtěla přivolat na pomoc ARO tým, sestra z ARO jí ale řekla, že zatím to není nutné. Chlapec v té chvíli ještě normálně dýchal, komunikoval a byl při vědomí. Lékařka nechala matku s krvácejícím dítětem a sestrou před ORL ambulancí a odešla, aby sehnala ORL specialistu, zapomněla si totiž mobilní telefon na oddělení. Později se účastnila resuscitace dítěte na ambulanci, v atmosféře plné stresu. „Na takové situace nejsme školení, ať si říká kdo chce, co chce,“ řekla Šípková. Na místo přijeli i zdravotničtí záchranáři, úplnou resuscitaci nakonec zajistil přivolaný ARO tým a dítě bylo převezeno do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Lékařka ve čtvrtek uvedla, že seznámení s dokumenty upravujícími činnost zdravotnického personálu podepsala až po mimořádné události. Zdůvodnila to tím, že to po ní nemocnice vyžadovala, neboť vše měl přezkoumat externí audit. „Nechtěla jsem být vyvrhel, který se bude stavět na zadní,“ řekla Šípková.

Z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti jsou obžalovány sestry Barbora Špásová a Alena Chovancová a lékařka Martina Šípková, už dříve vinu odmítly. Obžalobě pro přečin neposkytnutí pomoci čelí i nemocnice jako právnická osoba, také ona vinu odmítá.

Chlapcova rodina se domáhá odškodnění 22 milionů korun. Společnost Nemocnice Pardubického kraje jí původně nabízela 15,5 milionu korun, později částku ještě o něco navýšila, definitivní dohoda ale stále není uzavřena. Zatím rodině zaplatila šest milionů korun jako zálohu.

hejhej ( 24. září 2021 11:24 )

byvalyvolccssd4:

byvalyvoliccssd4 ( 24. září 2021 08:42 )

Před léty jsem byl na operaci (odstranění) mandlí při místním znecitlivění. Plival jsem krev, ale toto...Tak velká rána to není, aby se z ní dalo vykrvácet. Museli něco zbabrat, takový proud krve odpovídá nějaké proříznuté cévě.

PavelSki ( 24. září 2021 00:26 )

Všude čteme, je dáno zákonem, že i my, amatéři, jsme povinni podat první pomoc dle svých schopností. Minimálně být u postiženého a volat 155 (112) a oni vyšlou rychlou a raděj amatérovi, co má a nemá dělat.

A tato zrůda s rukou v kapse a úšklebkem na rtech holedbavým krokem odchází od nešťastné matky, nevědouce si rady sestry, a hlavně silně krvácejícího dítěte.

Každý může udělat chybu ve své profesi, i lékař, ale tohle kurňa nebyla chyba, to byla zrůdnost, na nepodmíněný trest. Lépe na boží trest.

cccc ( 23. září 2021 23:08 )

Teď tato neschopná a lhostejná zrůda pracuje u novorozenců! Naprosto neuvěřitelné

PPP444 ( 23. září 2021 23:06 )

ADAMEK NEBYL PRVNI ANI POSLEDNI PACIENT KTERY MEL POOPERACNI KOMPLIKACE. ZADNY NESKONCIL V BDELEM KOMATU ... PROTOZE MEL STESTI A NARAZIL NA NORMALNIHO KOMPETENTNIHO LEKARE. ...PROTOZE NENARAZIL NA SIPKOVOU. KBYBY MEL SLUZBU JINY LEKAR, TAK SE TOHLE NESTALO! JEDINA Sipkova mela problem s postupy nemocnice. Jedina Sipkova postupy neznala, necetla a nepodepsala... Nemocnici kde pracuje Sipkova se VYHYBEJTE OBLOUKEM. Uz to jak se chova u soudu ukazuje jeji charakter. Zatloukat, vymlouvat se, lhat, vinit vsechny okolo, jenom ne SEBE, ona je nevinny andel, asi by jsme ji meli prohlasit za svatici--- SVATA LEKARKA SIPKOVA ktera by mela dostat nobelovu cenu, za pristup k pacientum a za to jak nic nevi, nic nechape, a v nicem nebyla skolena.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání