
Nacistický dozorce z koncentráku se ukrýval přes 60 let v USA, nyní byl vydán spravedlnosti

Bývalý německý dozorce Friedrich Karl Berger byl vydán do Německa do rukou spravedlnosti. Od roku 1959 se ukrýval ve Spojených státech amerických. „Směšné,“ komentoval to bývalý dozorce v roce 2020 u soudu, který o jeho vydání rozhodoval.
Spojené státy vydaly do Německa bývalého dozorce z nacistického koncentračního tábora Neuengamme, který je podezřelý z napomáhání vraždám vězňů. Pětadevadesátiletého Friedricha Karla Bergera dopravilo z amerického státu Tennessee speciální letadlo s lékařským vybavením, které v sobotu přistálo na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Vyšetřovatelé dostali povolení muže hned na letišti vyslechnout, informoval magazín Der Spiegel.
Vydání schválil americký soud v únoru 2020 a v listopadu téhož roku ho potvrdila odvolací instance. Odůvodnila to tím, že dotyčný byl „aktivním účastníkem jedné z nejtemnějších kapitol v dějinách lidstva“.
„Bylo mi jen 19 let. Dostal jsem příkaz tam jít,“ hájil se podle deníku Sun stařičký Berger u soudu s tím, že prý ani u sebe v táboře nenosil zbraň. „Po 75 letech? To je naprosto směšné, nemůžu tomu uvěřit,“ řekl mimo jiné. „Nerozumím tomu, že se něco takového může stát zrovna v zemi, jako je tato (USA, pozn. red.). Vyháníte mě z domova,“ dodal.
„Jsme tu proto, abychom zajistili, že naše země nebude sloužit jako ráj a hájemství pro válečné zločince a ty, kdo pošlapávají lidská práva ," řekl k případu Tae Johnson, současný ředitel federální agentury ICE (Immigration and Customs Enforcement), která vymáhá práva v rámci vnitřní bezpečnosti země.
Z verdiktu podle agentury DPA mimo jiné vyplývá, že Berger jako 19letý vykonával práci dozorce v jednom z pobočných táborů, kde byli v zimě 1945 internováni Židé, Poláci, Rusové, Dánové, Nizozemci či Francouzi a kde vězni pracovali až do naprostého vyčerpání, a často proto umírali. Kvůli nelidským podmínkám tam zemřelo asi 70 lidí.
Vyšetřování Bergera převzala v roce 2020 prokuratura v dolnosaském Celle, v prosinci ale jeho stíhání zastavila pro nedostatek důkazů o spáchání trestného činu. To, že vydaný muž pracoval jako dozorce v táboře, který nesloužil k likvidaci vězňů, podle prokuratury k obžalobě z napomáhání vraždám nestačí a neexistují konkrétní důkazy, že se Berger na smrti některého z uvězněných přímo podílel. Podle DPA je tedy poměrně nepravděpodobné, že by muž nakonec stanul před soudem, pokud se neobjeví nové skutečnosti.
V posledních letech němečtí žalobci stíhali několik dosud žijících bývalých dozorců z koncentračních táborů, čímž chtěli využít poslední příležitosti k průchodu spravedlnosti, pokud jde o miliony Židů, Romů, gayů a politických vězňů, kteří zahynuli v nacistických táborech.
Začátkem února prokuratura obvinila jiného 100letého Němce z podílu na 3 518 vraždách v někdejší nacistickém koncentračním táboře Sachsenhausen. Žalobu pro napomáhání ke vraždě ve více než 10 000 případech letos státní zástupci podali i na 95letou Irmgard F., která podle nich za druhé světové války pracovala jako sekretářka v nacistickém koncentračním táboře Stutthof.