Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Šokující odhalení: Psychiatr Plzák donášel StB na Havla, Kopeckého i Palacha!

Autor: David Turek - 
14. prosince 2020
13:21

Patřil mezi vyhlášené psychiatry a byl známý z televizních pořadů jako skvělý vypravěč a bavič! Když se objevilo obvinění ze spolupráce s tajnou bezpečností, Miroslav Plzák (†85) až do své smrti vše odmítal! Portál Info.cz nyní publikoval zjištění, že byl důvěrníkem StB!

O spolupráci Miroslava Plzáka s StB se vedou spekulace už od doby, kdy ministerstvo vnitra začalo zpřístupňovat svoje archivy. Podle zveřejněných dokumentů spolupráce začala 13. června 1961. Svůj vztah s StB Plzák po roce 1989 zlehčoval a tvrdil, že si s tajnou policií nikdy nezadal. Info.cz prostudovalo několik svazků, kterými psychiatr a jeho hlášení StB prochází.

Z nich vyplývá, že Miroslav Plzák několikrát jako lékař porušil lékařskou přísahu, když s StB údajně rozebíral diagnózy některých svých pacientů, nebo tyto poznatky StB přímo předal. Také jí měl donášet na své kamarády a přátele. Jeho poznatků si tajná policie považovala a estébáci svého spolupracovníka s krycími jmény Profesor, Karel a Psychiatr líčili jako cenný zdroj informací.

Z agenta důvěrníkem!

Miroslav Plzák byl počátkem 70. let převeden z agenta-informátora do kategorie důvěrník. Důvěrník shromažďoval informace, které pomáhaly kontrarozvědce plnit prověrkové, pomocné a orientační úkoly národně-bezpečnostní povahy v souvislosti s odhalováním nebo objasňováním protistátní činnosti.

Plzák měl být nadále využíván do báze americké rozvědky a v jednom ze sledovacích objektových svazků. Podle Plzáka byl například pozdější prezident Václav Havel (†75) nejnebezpečnějším ze signatářů Charty 77 a sám mu předepisoval návykové léky...

Spolupráci popíral do smrti!

„Ano, pánové z vnitra byli na klinice každou chvíli, chtěli například, abych donášel na přítele, psychiatra a spisovatele Josefa Nesvadbu, kterého považovali za špiona. Musím říci, že jsem nikdy nikomu z této organizace nic nesdělil a rovněž nepodepsal žádný vázací akt,“ řekl Plzák v roce 2003 časopisu Reflex.

Unavený Miloš Kopecký

Z akcí v bytě Jiřího Muchy, kde se za totality konaly legendární večírky, se zachovala řada hlášení. V jednom z nich se Plzák zmiňuje o Miloši Kopeckém (†73), kterého zaznamenal „značně unaveného“ právě po jednom z vyhlášených mejdanů. U Muchy se scházela řada známých osobností, v jejichž řadách byli i spolupracovníci StB, mezi nimi i jeden „zvláštní objekt zájmu“.

Práskal na Palacha

Historik Petr Blažek připomíná, že v roce 1969 předal Plzák StB dokument z konzilia psychiatrů, které se zabývalo upálením studenta Jana Palacha (†20). „Tuto písemnost, kde bylo i hodnocení pobytu Jana Palacha v nemocnici, předával krátce po smrti Jana Palacha Státní bezpečnosti on. To v jeho svazku není, to jsem našel úplně jinde,“ popisuje Blažek.

Nebezpečný Havel

Havel se ještě před vazbou často obracel na něj, aby mu předepsal fenmetrazin, který pravidelně užíval. Plzák zná Havlovu psychiku a má ho za člověka, který je mezi živly nejnebezpečnější,“ zapsal si jeho hlášení major Vladimír Matura.

NA KOHO DALŠÍHO PRÝ DONÁŠEL:

Josef Nesvadba ( 78), psychiatr a spisovatel

Marie Drahokoupilová (79), herečka

Ludvík Vaculík ( 88), spisovatel

VIDEO: Psychiatrička se domnívá, že si Jan Palach myslel, že podpálení přežije.

Video  Psychiatrička o rozhovoru s Palachem: „Byl přesvědčený, že přežije.“  - Blesk TV
Video se připravuje ...

stetl ( 18. prosince 2021 10:44 )

Pana doktora Plzáka jsem znal osobně, nikoliv pouze z jeho ordinace, jezdil si k nám odpočinout. A musím říci, že se vždy choval přátelsky a lidsky, nikdy jsem nezpozoroval, že by byl spolupracovníkem StB. Byl to člověk moudrý a vzdělaný. Měli jsme ho upřímně rádi...

1951 ( 4. ledna 2021 15:05 )

Teď už jen chybí, aby někdo vytáhl jeho diplomku a zjistil, že Plzák opisoval. To se tak dnes dělá, že?

karel ( 3. ledna 2021 20:27 )

Skeptik - ze vam bojovniku za charakter nevadi, ze Havel 10 let po predani moci bolseviku byvalym bolsevikum prodal Lucernu STBakovi Junkovi z Chemapolu, smlouvu pripravil jeho ridici komunista Calfa

crab ( 16. prosince 2020 18:55 )

Ridil se heslem zapirat, zapirat, zapirat. Byl to zkazeny, krivy clovek. Skoda ze mu uz nikdo nemuze "plivnout" do tvare. Nemyslim si, ze tato odhaleni jsou ubohost a je ublizovano lidem. Oni ublizovali mnohem , mnohem vic lidem o kterych donaseli. Lide nemohli sehnat praci, treba museli pracovat v lihovaru - jako ja. Bylo to strasne prostredi, strasna doba. Ale politika je stejna jako prostitutka. Kazdou noc spi s jinym. Tecka.

Skeptik ( 16. prosince 2020 17:31 )

Kde je doba prezidenta Havla. Tehdy sice ekonomicky to ovládli lidé napojení na bývalý režim a fakticky v čele byli ti, kteří sloužili a slouží zájmům Kremlu, ale aspoň morálně se ta StB odsoudila. Tehdy by nebylo možné, aby člověk s StB minulostí byl v čele vlády. Ovšem bylo možné, že právě tehdy ten a jemu podobní přišli podivné k obrovským majetkům. Tehdy jme měli dvojí, demokracii a v čele byl Havel a pak ekonomickou oblast, kde tu byli lidé jako Klaus, Kožený a Zeman a jejich party. Potichu se rozkrádalo, ale tehdejší režim se moc lidí hájit neodvážilo.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání