Příbuzní dělníků obviněných kvůli výbuchu v Prešově: Nejsou to žádní fušeři!

Autor: shp - 
12. prosince 2019
12:54

Opravdu mohou za prešovskou tragédii? Příbuzní, přátelé i známí cítí velkou křivdu a veřejně se zastávají tří dělníků, kteří jsou obviněni z všeobecného ohrožení. Právě oni jsou stíháni za výbuch prešovského paneláku, při kterém zahynulo 8 lidí, a desítky dalších utrpěly zranění.

Blízcí bratrů Marka (31) a Ondřeje (28) ze slovenské obce Kojšov i Jána (31) z městečka Gelnica tvrdí, že dělníci patří mezi ty nejzodpovědnější lidi, které znají. Všichni tři prý tvoří sehranou partu živnostníků, která se už dlouho věnuje zemním pracím při výměně starých inženýrských sítí za nové. Dělají to pomocí speciální techniky.

Video  Záběry z vnitřku prešovského paneláku  - Městští hasiči Lipany

I já jsem s nimi občas pracoval a mohu potvrdit, že jde o jedny z nejlepších pracovníků, které znám,“ prozradil Ján Tchur, který je bratrancem Marka a Ondřeje. Podle něj z dokumentace, kterou měli k dispozici, vyplývalo, že plynové potrubí mělo být na místě v hloubce 110 centimetrů.

Měli kopat půl metru pod plynovodem

Šli se strojem až do hloubky 160 centimetrů, čímž měli být půl metru pod potrubím. Proto vůbec nepředpokládali, že by mohli plynové potrubí prorazit. Když to zjistili, okamžitě zalarmovali objednavatele práce a ohlásili to i policii. Byli z toho nešťastní, volali i domů, protože se velmi polekali,“ řekl Tchur.

Video  Výbuch paneláku v Prešově  - CCTV/Facebook

Za všechny tři by prý dal ruku do ohně. I starosta Kojšova na ně pěje samou chválu. „Marek je členem obecního zastupitelstva, znám ho jenom v nejlepším světle. Stále je ochotný nezištně pomoci. Otec mu zemřel, když byl ještě malý, a tak plnil úlohu otce svým sourozencům. Další dva muži mu byli charakterově podobní,“ řekl.

Pláč ve vězení

Obvinění jsou zdrcení z tragédie, která se stala. Zemřelo při ní 8 lidí, jedno tělo se ale stále nepodařilo najít. „Všichni ve vazbě plakali. Nejsou to žádní fušeři a vědí to i ve firmě, pro kterou pracovali. Pracovali se strojem v hodnotě 7,6 milionu. Pokud by si jeho majitelé mysleli, že jsou nezodpovědní, nikdy by jim ho nesvěřili,“ podotkl Tchur.

Podle něj i podle dalších blízkých obviněných mužů se vyšetřování ubírá jen jedním směrem. Nikdo se podle nich nezabývá tím, že bytovka má vlastní kotelnu, která se automaticky vypnula 32 minut před výbuchem, protože její detektor zaznamenal únik plynu.

Nemohli tušit, kam se plyn dostane

Nikoho z té party nemohlo napadnout, že by se plyn mohl dostat do bytovky, protože k proražení potrubí došlo několik metrů před ní,“ uzavřel bratranec Marka a Ondřeje. Muži však zůstávají nadále ve vazbě a pokračuje i hledání osmé nezvěstné osoby.

rentierskej ( 13. prosince 2019 09:37 )

za jejich práci zodpovídá také nějaký nadřízený, takže potrestat jen 3 kopáče, by bylo chybou. odnést by to měl někdo zodpovědný ve firmě.
ale: nechme to na odbornících...

rentierskej ( 13. prosince 2019 09:35 )

ne, že bych byl odborník; ale to je mi jasné - můj příspěvek je nadsázka.
takže ve stejném duchu: tady už mi chybí jen PILOT ZARAŽENÝ DO ZEMĚ...

Viera Vaov ( 13. prosince 2019 07:05 )

Doufám že za smrt tolika lidi dostanou co zaslouží. Vždyť jim lidé říkali ze smrdí plyn.řekli víme a proc okamžite když jsou tak zodpovědný nevolili plynaři? Misto toho volali zaměstnavatele .co ten muže udělat a to jsou odborníci, to jsou fušeri který zaslouží trest a vše zaplatit lidem .

weisspetra ( 12. prosince 2019 20:00 )

Sonda neproběhla plynovod porušili strojem sonda se kopá ručně lopatou.

rentierskej ( 12. prosince 2019 18:44 )

sonda nejspíše proběhla přímo do plynovodu! trefa do černého, ovšem tentokrát žádné terno!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud