Jediná ruská letadlová loď je v plamenech: Jeden mrtvý a několik zraněných. Po kapitánovi se slehla zem

Aktualizováno -
12. prosince 2019
21:06
Autor: ČTK, sova - 
12. prosince 2019
18:03

Na jediné ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov vypukl dnes ráno při opravách v severoruském Murmansku požár, který si vyžádal nejméně jeden lidský život. Oheň se podle ruských agentur podařilo po celodenním úsilí lokalizovat. V nemocničním ošetření je 12 zraněných, kteří se většinou přiotrávili kouřem. Ještě jeden člověk se stále pohřešuje. Podle listu Kommersant jím může být kapitán Viktor Izmajlov, který měl opravu lodi na starosti.

Údaje agentur o rozsahu požáru se ale rozcházejí. Interfax s odvoláním na informace z místa napsal, že se rozšířil na 600 metrů čtverečních. Podle TASS ale Severní flotila, k níž Admirál Kuzněcov patří, v podvečer stále zůstávala u původního sdělení, že hořelo na 120 metrech čtverečních. Zdroje flotily navíc tvrdily, že oheň už byl lokalizován a nešíří se.

Celý den se hovořilo pouze o zraněných, až večer tisková služba flotily oznámila, že při likvidaci požáru zahynul jeden z vojáků a další se hledá. Podle zdroje agentury TASS pohřešovaným je muž, který se hned, jak se objevil kouř, rozhodl slézt k místu, kde se svářelo, aby pomohl při bezpečné evakuaci lidí.

„Do nemocnic bylo převezeno celkem 12 zraněných, z nichž deset bylo zachráněno při hašení požáru. Stav jednoho je hodnocen jako vážný. Většina se přiotrávila zplodinami z požáru,“ sdělil agentuře TASS zdroj z regionální zdravotní služby zasahující při katastrofách.

TASS dříve uvedl, že pětatřicetiletý dělník z opravárenských loděnic Zvezdočka utrpěl zranění lebky. Na palubě v době požáru byli i členové posádky. Dohromady podle médií šlo o asi čtyři stovky lidí.

Dva ze tří pohřešovaných se podařilo najít

Interfax původně informoval o třech pohřešovaných, naposledy viděných v podpalubí, dva se však později podařilo najít.

„Požár podle předběžných údajů vypukl v prvním úseku strojovny, z horní paluby stoupá hustý černý dým. Zranění utrpěl jeden člověk,“ řekl TASS nejmenovaný zdroj z místa požáru. Záchranáři a hasiči podle něj z lodi dostali osm pracovníků. Požár asi vypukl během sváření a zachvátil plochu 120 metrů čtverečních.

Loď začali opravovat poté, co se v únoru 2017 vrátila ze Středozemního moře, kde se zúčastnila vojenských operací v Sýrii.

U syrských břehů zanechal Admirál Kuzněcov podle expertů spíše rozpačitý dojem. Loď budila posměch oblaky hustého černého kouře z komína, naznačující problémy s pohonem. A kritika zazněla poté, co při přistávacím manévru havarovala dvě letadla. Námořnictvo později oznámilo, že vynaloží desítky miliard rublů na modernizaci.

Loď vystřídala pět názvů

Smůla ruskou letadlovou loď provází dlouhodobě - loni v říjnu se v Murmansku potopil obří plovoucí dok právě v okamžiku, kdy z něj Admirál Kuzněcov vyplouval. Plavidlo zasáhl jeden ze dvou padajících jeřábů.

Interfax před dvěma dny napsal, že oprava lodních turbín bude muset být rozsáhlejší, než se plánovalo. Nemělo by to však ovlivnit termín dokončení oprav v roce 2022, kdy se má Admirál Kuzněcov vrátit do služby.

Jediná ruská letadlová loď byla známá pod čtyřmi dalšími názvy: projektovala se s označením Sovětský svaz, v roce 1987 byla spuštěna na vodu jako Riga, dostavovala se pod názvem Leonid Brežněv a zkoušky absolvovala jako Tbilisi. V roce 1990 byla konečně pojmenována po sovětském admirálovi Nikolaji Kuzněcovovi, který se v předvečer druhé světové války stal v 34 letech nejmladším ministrem námořnictva. Sovětské loďstvo pod jeho velením výrazně posílilo.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Avenger2008 ( 12. prosince 2019 23:32 )

Bože co to je za výtvor to muselo být zastaralé už ve ll.sv.válce.

offline ( 12. prosince 2019 23:10 )

To je smůla, zrovna když měla vyplout po Vltavě a Dalejském potoce do Řeporyj!

1917 ( 12. prosince 2019 19:57 )

Mají ji opravovat 5let a bude to pořád šmejd.Bolševici žádnou pořádnou letadlovou loď nikdy nepostaví!

gurke ( 12. prosince 2019 19:56 )

Sovjětskyj sojuz , kde zítra znamená včera.

satanas ( 12. prosince 2019 19:13 )

Coudi to jako by tam zpopelnovali to prase Novotnyho!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud