Ohnivé peklo v Prešově vyděsilo Čechy: Může se to stát i u nás?

Autor: b. veverková, P. Šour - 
9. prosince 2019
05:15

Prokletá dvanáctka! Na tu by mohli někteří svádět ohnivou tragédii v Prešově, při které zahynulo sedm lidí. Plyn v jednom z paneláků explodoval 6. 12. ve 12:12 hodin a ve 12. patře! Na vině je ale zřejmě pohrdání předpisy. K tomu by podle bezpečnostní techničky Andrey Manové ze Svazu českých a moravských bytových družstev u nás dojít nemělo!

Dům v Mukačevské ulici teď vypadá jako po bombardování. Následky výbuchu nahromaděného plynu jsou apokalyptické: 7 mrtvých, 1 nezvěstná, pět desítek zraněných a horní čtyři patra domu budou muset jít k zemi. Policie včera také obvinila tři lidi. Podle slovenského tisku by mělo jít o jednatele stavební firmy a dělníky, kteří těsně před explozí v ulici prováděli výkopové práce v souvislosti s rekonstrukcí plynového potrubí.

Obyvatelé 12patrového domu si krátce před výbuchem stěžovali, že v budově cítili plyn. Ten se podle hasičů mohl nahromadit právě v nejvyšších patrech. Další příčinou by mohlo být porušení předpisů při opravě domu před dvěma lety. Odborníci mluví o »svévoli« majitelů domu, tedy společenství vlastníků bytů. Andrea Manová takovou situaci v domech spravovaných jejich svazem prakticky vylučuje.

Video  Výbuch paneláku v Prešově  - CCTV/Facebook

„V tomto ohledu si myslím, že vzhledem k osvětové činnosti a metodice, kterou svaz směrem k jednotlivým členům provádí, je provoz plynových zařízení brán s respektem a předepsané povinnosti jsou plněny. Za ostatní subjekty bohužel hovořit nemohu,“ upozornila Manová. Odbornice poukázala pro Blesk na to, že samozřejmě nelze nikdy vyloučit, že dojde k únavě materiálu, technické závadě či neopatrnosti při zemních pracích. Na otázku, zda se podobná tragédie může odehrát i u nás, odpověděla: „Pokud jsou dodržovány povinnosti ze strany provozovatelů, servisních organizací a revizních techniků, mohu konstatovat, že rizika jsou snížena na minimum.“

Odbornice: Kontrolovat a kontrolovat!

Blesk v souvislosti s výbuchem oslovil bezpečnostní techničku Andreu Manovou ze Svazu českých a moravských bytových družstev!

Jak často se dělají revize plynu v panelácích v ČR? A jak v rodinných domech?

„Obecně se nerozlišuje mezi lhůtami v paneláku nebo v rodinném domě. Lhůta pro provádění revizí vychází z vyhlášky a je stanovena 1krát za 3 roky revize rozvodu plynu a jednou ročně kontrola rozvodu plynu. To stejné platí i pro plynové spotřebiče. Většinou se kontrola provádí pouze ve společných prostorách, neboť pokud by se měla provádět i v bytech, je nutná účast družstevníků, nájemníků, majitelů bytů. Většina panelových domů revize provádí ve společných prostorech, bytech, včetně spotřebičů v bytech. Jednodušší situace je v družstevních domech, kde vlastníkem je družstvo. V SVJ, kdy každý je majitelem bytu, bývá situace ohledně revizí a následného odstranění závad mnohem složitější.“

Dodržují to lidé?

„Výše uvedené tři formy vlastnictví nebo užívání bytu velmi ovlivňují, zda probíhají pravidelné revize a kontroly plynových spotřebičů, rozvodu plynu, ale co je ještě důležitější, ovlivňují i ochotu odstranění nalezených závad. V družstevních domech bývá situace jednodušší než u SVJ, kdy odpovědnost za provoz plynových spotřebičů je na majiteli domu. Totéž platí i o rozvodu plynu v bytě.“

Snažíte se tomu nějak předcházet? Jak?

„Samozřejmě se snažíme, jako metodická organizace pro bytová družstva, v rámci školení a dalších odborných akcí zaměřených na bezpečný provoz bytových domů informovat členy o změnách, upozorňovat na možná rizika a apelovat na družstevníky, ale i členy SVJ, že je nutné provádět předepsané pravidelné revize a kontroly a odstraňovat závady na vyhrazených technických zařízeních. Tedy nejen na rozvodech plynu a plynových spotřebičích.“

Jak reagovat, když ucítíme plyn?

„Ve většině bytových domů jsou uveřejněna nejen klasická tísňová čísla, ale i čísla na pohotovost. Je nutné toto okamžitě ohlásit na příslušnou linku. Obecně platí nepoužívat žádná elektrická zařízení, otevřený plamen nebo jiný možný iniciátor v prostoru, kde je plyn cítit. Pokud je to možné, je vhodné větrat, aby se mohla koncentrace plynu snížit, případně uzavřít přívod plynu do domu, pokud je viditelný únik.“

Video  Záběry z vnitřku prešovského paneláku  - Městští hasiči Lipany

1912 ( 9. prosince 2019 13:47 )

gabreta ( 9. prosince 2019 11:28 )

A proč by se to u nás stát nemohlo? Výškové stavby, na které není dostatek požární techniky a uličky v sídlištích ucpané auty, kudy pomalu neprojede ani motorka! Jen tyhle dva problémy a na průser je zaděláno!!

Misla ( 9. prosince 2019 10:46 )

V našem panelovém domě v Praze má Výbor SVJ obavy z možné havárie plynu, přestože se každý rok dělají pravidelné kontroly, Manipulují jakousi fotografií prorezlého potrubí v úplně jiném domě, kdy údajně hrozila havárie rozvodu plynu. Chtějí posílit rozvody elektřiny a dům zcela odstřihnout od dodávek plynu, který je využíván jen na vaření.
Já si myslím, že to je zcela zbrklá reakce Výboru na zcela teoretické nebezpečí. Cena elektřiny v budoucnosti velmi výrazně poroste a podle mého názoru je mnohem více požárů v domech způsobeno vadnými rozvody a vadnými spotřebiči.
Prý k rozhodnutí o tak zásadní věci stačí většinový souhlas na schůzi SVJ. Přitom k daleko méně významným věcem (třeba využití kočárkárny) jsou potřeba podpisy všech (!) majitelů jednotek.

carlae ( 9. prosince 2019 10:31 )

A bude hůř. jo máme mraky líných sociálně vzdělaných a VŠ a žádné odborníky na kdeco - vody, elektřina a pod. Ono se říká kontrolovat, ale najděte odborníka s kulatým razítkem který udělá kvalitní revizi,. A ti levní "zahraniční" pracovníci, kteří se sice snaží dělat co se jim přikáže, ale houby znají "možnosti" malérů. Akorát u ply\nu je to rychlejší..... Všechna odborná učiliště byla socany/Buzková/ zrušena, za toho čtvrtstoletí 19 ministrů akorát ona se tam držela, dokud vše nezlikvidovala, tak co se dá čekat..

magda111 ( 9. prosince 2019 08:33 )

Stát se to určitě může a je to o lidech, bydlím v podobném domě, revize si děláme pravidelně, ale problémem jsou rekonstrukce bytů, sama mám zkušenost s tím, že ačkoli jsem najala firmu, práce udělali nekvalitně (v našem případě elektriku) a málem jsme vyhořeli..... revize v bytech nikdo nevyžaduje a ani nekontroluje.... u nás děláme pouze kontrolu na únik plynu (v bytech i ve spol. prostorách) - no aspoň něco, ale např. elektriku jak si kdo udělá, nikoho nezajímá

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud